Bilim ve KeşifCilt SağlığıKişisel Bakım

Paraben Nedir? Nelerde Bulunur?

instagram takipçi hilesi

Paraben, salatalık, kiraz, havuç, yaban mersini ve soğan gibi birçok meyve ve sebzede doğal olarak oluşan para-hidroksibenzoik asitten (PHBA) elde edilir. PHBA ayrıca doğal olarak bazı amino asitlerin parçalanmasıyla insan vücudunda da oluşur. Kozmetiklerde kullanılan parabenler doğada bulunanlarla aynıdır ve insan vücudu onları hızlı bir şekilde doğal PHBA’ya dönüştürür ve ortadan kaldırır.

paraben 1
paraben

Kullanımlar ve Faydaları

Parabenl neredeyse 100 yıldır gıda, ilaç ve kişisel bakım ve kozmetik endüstrisinde koruyucu olarak güvenle kullanılmaktadır. Parabenler makyaj, nemlendiriciler ve saç bakımı ve tıraş ürünleri gibi ürünlerde kullanılabilir. Bazı raporların aksine çoğu büyük deodorant ve ter önleyici markası artık paraben içermemektedir.

Parabenler gibi koruyucu maddeler, hem tüketicileri korumak hem de ürün bütünlüğünü korumak için mikrobiyal (örneğin bakteri, mantar) büyümesine karşı koruma sağlamak için kozmetiklerde kullanılabilir.

Gıda endüstrisinde, parabenler 50 yıldan uzun süredir koruyucular ve anti-mikrobiyal maddeler olarak kullanılmaktadır. Yaban mersini gibi bazı meyveler, doğal olarak oluşan bir koruyucu olarak parabenler içerir. Parabenler şekerlemelerde, tahıl bazlı atıştırmalıklarda, kurutulmuş etlerde ve çok daha fazlasında yaygın olarak kullanılır.

paraben 2
paraben nedir

Paraben Kansere Neden Olur Mu?

Yıllar boyunca pek çok makale ve internet söylentileri paraben ve kanser arasında bir ilişki olduğunu bildirmiştir. Bu raporlarda parabenler, kadın cinsiyet hormonu östrojen gibi davranarak endokrin bozulma adı verilen bir süreçle kansere neden olabileceği ima edilmektedir.

Bu çalışmaların bazıları parabenler için çok zayıf bir östrojenik veya endokrin bozucu etki göstermektedir. Bununla birlikte, hayvanlarda yapılan bu çalışmalar, yalnızca gerçek kullanım koşulları altında veya tekrarlanan kullanımlarda maruz kalabileceklerinden çok daha büyük miktarlarda parabenlere maruz kaldıklarında gözlemlenir.

Bu çalışmalar, büyük ölçüde ürünlerin popülasyon üzerindeki etkilerini inceleyen bilim insanları tarafından büyük ölçüde itibarsızlaştırılmış, kozmetik ürünler ve kanser arasında doğrudan bir bağlantı bulamamıştır.

Gıda olarak kullanılan bitkilerde bulunan birçok malzemenin östrojenik etkisi vardır. Bu doğal olarak oluşan malzemelere fitoöstrojenler denir ve soyada ve diğer meyve ve sebzelerde bulunur. Bu fitoöstrojenlerin bazıları, parabenler ile aynı şekilde test edildiğinde benzer östrojen benzeri sonuçlar verir.

Sağlık Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada parabenlerin bilimsel olarak risk teşkil etmediği ve doktor ve eczacılar kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

paraben 3

Paraben İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Korunması için parabenler içeren tipik gıda ürünleri, bira, soslar, tatlılar, alkolsüz içecekler, reçeller, turşular, dondurulmuş süt ürünleri, işlenmiş sebzeler ve tatlandırıcı şurupları içerir. Yaban mersini gibi bazı meyveler, doğal olarak oluşan bir koruyucu olarak paraben içerir.

Paraben ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=LjxmcRVHrfs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu