MüzikSanatçılar ve Kültür İkonlarıYabancı Erkek Ünlüler

Stray Kids: Step Out! 안녕하세요, Stray Kids 입니다

instagram takipçi hilesi

stray kidsStray Kids, JYP Entertainment şirketi altında çıkış yapan 8 kişilik bir erkek KPOP grubudur. Grup, JYP Entertainment tarafından 2017’de düzenlenen “Stray Kids Survival Show” adlı programdaki tüm görevleri başarı ile tamamlayarak Mart 2018’de “I AM NOT” albümü ile çıkış yaptı. Stray Kids’i, grubun en büyük üyesi ve lideri olan “Bang Chan” oluşturdu.

Stray Kids, ilk çıkış yaptığında 9 üye olarak çıkış yaptı. Daha sonra 2019 yılında, Woojin isimli üye sebebi açıklanmayan kişisel nedenlerden ötürü gruptan ayrıldığını açıkladı. Şu an solo olarak müzik hayatına devam ediyor.

Stray Kids, bu grup ismini seçmelerinin sebebini şu şekilde açıklamıştı: Biz kayıp çocuklarız. Biz hala hayallerini bulmaya çalışan çocuklarız. Biz hala hedeflerini arayan çocuklarız. Yani üyeler grup ismi olarak, hala bir hedefi olmayan ve hayallerini arayan çocuklar olduklarını anlatmak için “Başıboş Çocuklar” veya “Sokak Çocukları” anlamına gelen “Stray Kids” adını seçtiler.

Stray Kids’i destekleyen insanlara yani fanlarına STAY deniyor. STAY’in anlamı da “Where Stray Kids Stay” yani “Stray Kids’in kaldığı yer” demektir. Stray Kids, kendilerini başıboş çocuklar olarak adlandırdıkları için fanlarını güvenli liman kabul ederek onlara STAY demişlerdir.

Stray Kids, STAY ile arasındaki ilişkiyi bir şarkı sözünden esinlenerek “I’ll be messed up if you can’t be right here” yani “Sen burda olmazsan mahvolacağım” diye özetlemiştir. Stray Kids’in konserlerinde, Stray Kids başta cümlenin “I’ll be” kısmını söyler. Sonra fanlar “messed up” kısmını söyler. En son da da Stray Kids “ıf you can’t be right here” kısmını söyleyerek cümleyi tamamlar. Bu kısım Stayler ve Stray Kids için konserin en duygusal anlarından biridir. Sanki aralarında verilmiş bir sözü veya yemini birbirlerine hatırlatıyorlarmış gibi.

Ama bazen de konserin en komik anına dönüşebiliyor. Çünkü cümlenin orijinalinde “messed up” kısmı “fucked up” olarak geçiyor. Avrupa ve Amerika konserleri sırasında da Staylar fucked up’ı kullanınca üyelerle Staylar arasında komik anlar yaşanabiliyor. Grup lideri yani Bang Chan böyle anlarda Stayleri “Kusura bakmayın ama idoller küfür edemez” diyerek uyarsa da Stay’in bunu pek dinlediği söylenemez.

İlginizi çekebilirEn Etkileyici 5 Kore Dizisi

Stray Kids’in müzik tarzını; K-Pop, hip hop, pop ve R&B oluşturuyor. Stray Kids’in müzik tarzı için kaba tabirle “gürültücü” diyebiliriz. Şarkılarını dinlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Çünkü kendileri bile çok gürültücü olduklarını kabul ediyorlar. Sadece şarkılarında değil normal zamanlarda da gerçekten gürültücüler. Stray Kids’in “SKZ-Talker” adıyla paylaşılan; sahne arkası, soyunma odası ve dans provası videolarına bakarsanız ne kadar gürültücü olduklarını görebilirsiniz.

Stray Kids Üyeleri

Stray Kids’in başlangıçta 9 kişi olarak çıkış yaptığını söylemiştim. Woojin isimli üye gruptan ayrıldıktan sonra Stray Kids müzik hayatına 8 kişi olarak devam etti. Şu anki Stray Kids grup üyeleri ise; Bang Chan, Lee Know, Cahngbin, Han, Felix, Seungmın, Hyunjin ve I.N’dir. Gelin, şimdi bu çocukları daha yakından tanıyalım.

Bang Chan

stray kids bang chan

Bang Chan’ın gerçek adı Christopher Bang’dir. Doğum yeri Kore-Seul’dür ama Avustralya-Sıdney’de büyümüştür.

Bang Chan’ın doğum tarihi 3 Ekim 1997’dir. Aynı zamanda Stray Kids’in de en büyük üyesi ve lideridir.

Bang Chan, 2010 yılında Avustralya’da yapılan JYP Enertainment seçmelerine katıldı. 11 Nisan 2011 tarihinde de JYP Entertainment’te stajyer olarak başlamak için Güney Kore’ye döndü ve Cheongdam Lise’sine gitti.

2016 yılında JYP Entertainment tarafından kurulan 3 RACHA ekibinde Han ve Changbın ile şarkılar yayınladı. 3RACHA, şarkıların hem yapımında hem de söz yazarlığında görev aldı.

Bang Chan, 2017 yılında JYP’nin yeni bir erkek grup kurmak için düzenlediği yarışmaya katıldı. Yarışmayı kendi kurduğu grubu ile kazanarak 7 yıllık stajyerliğinin ardından 2018 yılında Stray Kids grubu ile çıkış yaptı.

Bang Chan’ın gruptaki rolleri; şarkıcı, prodüktör, söz yazarı ve rapçidir. Bang Chan, müzik aletlerinden de piyano ve gitar çalmayı biliyor.

Bang Chan’ın bildiği diller; Korece, İngilizce, Japonca ve çok az da Çince’dir.

Bang Chan; grubun ismi, üyeleri, logosu ve fan adını bulmakla birlikte şarkı yapımı ve söz yazarlığını da yapmaktadır. Şu an ki Stray Kids logosu da Bang Chan’ın kendi el yazısıdır.

Bang Chan, 2 Ocak 2019 tarihinde Stayler ile dertleştiği ve onları müzik hakkında bilgilendirdiği Chan’s Room adında Vlive yayınları yapmaya başladı. Cahn’s Room şu an Stray Kids Youtube kanalında yayınlanmaya devam ediyor.

Bang Chan; GOT7 BamBam ve Yugyeom, Twice Sana ve Day6 Young K ile de stajyerlik dönemlerinden beri yakın arkadaştır.

Bang Chan’ın Hannah isimli bir kız kardeşi ve Lucas isimli de bir erkek kardeşi vardır. Aynı zamanda çocukken sahiplendiği Berry isimli Cavalier King Charles cinsi bir köpeği vardır.

Bang Chan ve tüm Stayler görünüş olarak en büyüleyici yanlarından birinin gamzeleri olduğunu düşünüyor. Ayrıca bence Bang Chan bulaşıcı bir gülümsemeye de sahip.

Bang Chan için Stray Kids’in babası diyebiliriz aslında. Kullandığı bir instagram filtresinde kaç çocuk istersin sorusunda zaten 7 taneye sahibim daha fazlasını istemiyorum cevabını vermişti. Buradan da açık bir şekilde anlayabiliriz aslında.

Lee Know

stray kids leeknow

 

Lee Know’un gerçek adı Lee Minho’dur. Doğum yeri Güney Kore- Gimpo’dur.

Lee Know’un doğum tarihi 25 Ekim 1998’dir. Stray Kids’in en büyük ikinci üyesi ve annesidir. Stray Kids’in annesi olarak anılmasının nedeni ise çok iyi yemek yapması ve diğer çocuklarla iyi bir şekilde ilgilenmesidir.

Lee Know, lise yıllarında dansa ilgi duymaya başladı ve bir dans akademsine gitmeye başladı. Daha sonra da çok uzun yıllar arka dansçı olarak turnelere çıktı. Hatta BTS grubunun da arka dansçılığını yaptı.

Lee Know dansçı olarak çalışmaya devam ederken JYP Entertainment tarafından seçmelere davet edildi. JYP tarafından seçilerek 2017 yılında JYP’de stajyer olarak başladı. 2018 yılında da Stray Kids grubu ile çıkış yaptı. Lee Know, 1 yıllık stajyerlik süresi ile Stray Kids üyeleri arasında en kısa süre stajyerlik yapmış kişidir.

Lee Know’un gruptaki rolleri; şarkıcı, ana dansçı, rapper, söz yazarı ve vokal’dir.

Lee Know tek çocuktur ama kardeşlerim dediği Soonie, Doongie ve Dori adında üç kedisi vardır. Soonie, Lee Know’un kedileri arasında en uysalıdır ve ilk kedisidir. Doongie, Lee Know’un ikinci kedisidir. Onu bir yakınlarından sahiplenmiştir. Dori, Lee Know’un kedileri arasında en oyuncusudur ve üçüncü kedisidir. Onu da terkedilmiş hayvan barınağından sahiplenmiştir.

Lee Know, lise yıllarında UNİCEF’İN eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak için düzenlediği bir programa katılmıştır. O zamandan beri de Afrika’da Anas adında bir çocuğu maddi olarak desteklemektedir. Anas, okula başladığında Lee Know’a bir teşekkür mektubu yazmıştır. Lee Know’da Anas’ı performanslarını izlemesi için Güney Kore’ye davet etmiştir.

Lee Know, üyelerin deyimi ile dışarıdan sert görünen ama aslında çok düşünceli ve iyi kalpli birisidir. Bu özelliğinden dolayı grup üyeleri ve fanları Lee Know’u kediye benzetiyor. Bence de çok benziyor bu arada. Bu yüzden Lee Know’u temsil eden SKZ peluş hayvanı da kedi olan Leebit’tir. Ama yine de Lee Know’ın korkutucu bir aurası olduğu su götürmez bir gerçek.

Lee Know’ın Stray Kids üyeleri arasından ruh eşi olduğunu söylediği üye Han’dır. İkisinin çok yakın bir dostluğu var. Hatta diğer üyelerin dediğine göre Han Lee Know’sız yaşayabilir ama Lee Know Han’sız yaşayamazmış. Ben de çocukların yalancısıyım.

Lee Know, Stray Kids üyeleri arasından en güçlü bacak kaslarına sahip kişi. Spor yaparken ağırlık çalışmaktan ziyade kardiyo çalışmayı daha çok tercih ediyor. En iyi yapığı spor hareketi de squat. Hatta sırtında bir üye varken bile en az 10 squat yapabiliyor. Hayalim Lee Know’daki bacak kası dayanıklılığına sahip olmak kesinlikle. Ha bir de yemek yapma becerisi.

Changbin

saray kids changbin

Changbin’in gerçek adı Seo Changbin’dir. Doğum yeri Güney Kore Yongin’dir.

Changbin’in doğum tarihi 11 Ağustos 1999’dur. Stray Kids üyelerin içerisinde yaşı olduğum tek üye maalesef.

Changbin, lise yıllarında rap dinleme, söz yazma ve dansa merak sardı. Dans eğitimi alma amacıyla Mudoctor Akademi’sine girmek için çok çalıştı. Daha sonra JYP seçmelerine katılarak JYP’de stajyer olarak başladı.

Changbin, 2016 yılında kurulan 3RACHA ekibinde Han ve Bang Chan ile yer alarak birçok mixtape yayınladı. 2018 yılında da Stray Kids grubu ile çıkış yaptı.

Cahngbin’in Stray Kids’teki rolleri; rapper, söz yazarı, şarkıcı ve prodükördür.

Stray Kids’te Changbin rapi denen bir gerçek var. Ben rap sevmeyen bir insandım ta ki Stray Kids’i dinleyene kadar. Özellikle Changbin’in rap tarzının ayrı bir havası var ve ona apayrı hayranım. Her dinlediğimde Woahhh diyorum.

Changbin, tüm üyelerin lise mezuniyetine gittiği tek üyedir.

Changbin için Stray Kids’in spor antronörü desek abartmış olmayız. Aynı zamanda Stray Kids’in de Big Boy’u. Tüm üyelerin ve Staylerin hayran olduğu bir vücudu var. Changbin’in spor sevdasından dolayı Stray Kids’in eğlence amaçlı etkinlikler yaptığı SKZ Code programında 36 ve 37. Bölümde SKZ GYM programı çekildi.

Aklınızda bulunsun Changbin’in dokunmamanız gereken iki şeyi var; birincisi yemeği ikincisi de protein tozları. Changbin tam olarak “Açken sen sen değilsin” sözünün vücut bulmuş hali.

Changbin’i temsil eden SKZ peluş hayvanı domuz ve tavşan karışımı olan “Dwaekki” dir. Tatlı tavırlarından dolayı tavşana iştahından dolayı da domuza benzetilmiş. Tabi pembe küçük bir domuza.

Changbin denilince akla gelen ilk şeylerden biri kız grupları dansları. Bu kadar kaslı ve cüsseli birinin kız grup danslarını yapmayı bu kadar sevmesi hala garip gelse de Changbin işte deyip geçiyorum. Kendine has bir tarzı var. İzlemesi de gayet zevkli ayrıca.

Han

Han Cl Levanter Promotion Photoshoot by Naver x Dispatch stray kids F0 9F 8C BA 43138410 2000 1334

Han’ın gerçek adı Han Jisung’tur. Doğum yeri Güney Kore-Incheon’dur. Uzun bir süre Malezya’da yaşadığı için akıcı şekilde İngilizce ve Malayaca konuşabilmektedir.

Han’ın doğum tarihi 14 Eylül 2000’dir.

Han lise dönemimde rap dinlemeye ve söz yazmaya merak saldı. Annesi ve abisi ile abisinin eğitimi için Kore’ye geri döndüklerinde bir arkadaşının ısrarı ile JYP stajyerlik seçmelerine katıldı ve seçmeleri geçen tek kişi oldu. Uzun süre Bang Chan ile stajyerlik yaptı. 2106 yılında kurulan 3RACHA ekibinde yer alarak birçok mixtape yayınladı. 2018 yılında da Stray Kids grubu ile çıkış yaptı.

Han, 3RACHA ekibindeyken J. One takma adını kullanıyordu.

Han’ın Stray Kids’teki rolleri; rapper, vokal, dansçı, söz yazarı, müzik yapımcısı’dır. Han, tam olarak grubun joker elemanı diyebiliriz. Elinden her iş geliyor.

Kore Müzik Telif Hakkı Derneği’nin açıklamasına göre Han’ın adına 138 şarkısı var. Bu nedenle en çok telif hakkına sahip en genç idol olmuştur.

Han’ın çok iyi rap yaptığını zaten biliyordum ama 2019’da Stray Kids’in katıldığı “Kıngdom Legendary War” şarkı ve dans yarışmasında BTOB grubunun “I’ll Be Your Man” şarkısında sergilediği vokal performansı ile vokalinin de ne kadar iyi olduğunu anladım.

Stray Kids’te sadece Han değil rap yapan diğer üyeler de vokal yapabiliyor. Bu yüzden Stray Kids için çok yönlü bir grup diyebiliriz.

Han, ailenin en küçük çocuğu kendisinden büyük bir abisi var. Aynı zamanda Bbama isimli Bichon Frise cinsi bir köpeği var.

Han için Stray Kids’in eğlence kaynağı diyebiliriz. Her ortamda itinayla espri yapabilme yeteneğine sahip ve esprileri de gerçekten komik. Doğuştan bir yeteneği var bence.

Han’da en saygı duyduğum şey kaybı bozukluğu olmasına rağmen bu sektörde bu kadar başarılı olabilmesidir. Hatta kaybı bozukluğu ve kalabalık korkusu sebebiyle 2019 yılında bir dönem dinlenme dönemine girmişti. Ben de sosyal anksiyetesi olan bir insan olarak cesaretinden dolayı gerçekten çok saygı duyuyorum. Umarım ben de Han gibi hayatımın bundan sonraki dönemini şu an olduğundan daha cesurca yaşayabilirim.

Han, çok aktif bir insan olmasının yanında aynı zamanda çok içe dönük de bir kişiliğe sahip. O yüzden insanlarla ilk iletişiminde başlangıçta biraz soğuk olup sonradan açılan tiplerden diyebiliriz.

Han’ın kendisinde sevmediği özelliklerinden biri yanak yağlarıdır. Yanak yağları sebebiyle yemek yerken ağzında fındık dolu olan bir sincaba benziyor ve çok tatlı bir görüntü oluşuyor. Galiba Han dışındaki herkes bu görüntüden hoşlanıyor. Bu yüzden Han’ın SKZOO peluş hayvanı sincap ola Quokka’dır.

Hyunjin

hyunjin straykids compressed 1

Hyunjin’in gerçek adı Hwang Hyunjin’dir. Doğum yeri Güney Kore-Seul’dür.

Hyunjin’in doğum tarihi 20 Mart 2000’dir.

Hyunjin için keşfedilmiş idol desek abartmış olmayız. Hyunjin annesi ile alışveriş yaptığı sırada kendisine bir JYP Entertainment çalışanı tarafından kartvizit veriliyor ve seçmelere davet ediliyor. Hyunjin daha sonra seçmelere katılıyor ve seçmeleri geçiyor. Böylece idol kariyeri başlamış oluyor.

Hyunjin diğer stajyerler gibi dans ve müzik yapma becerilerine sahip değildi. Stajyerlik için ilk teklif sebebinin yakışıklılığından dolayı olduğunu biliyordu. Sadece yüzü ile bir yerlere gelmek istemediği için stajyerlik döneminde çok çalışarak her şeyi sıfırdan öğrendi.

Hyunjin stajyerlik döneminde özellikle dans konusunda çok zorlandığını hatta bir dönem nefret ettiğini söylemişti. Her gün pratik yapmaya devam ettikçe dansa yeteneği olduğunu fark etti. Şu an Stray Kids üyeleri arasındaki en iyi dansçılardan biri. Hatta bireysel olarak da birçok dans performansı sergiledi. Çocukluk döneminde ilgilendiği atletizm ve yüzme gibi sporlardan dolayı esnek bir vücuda sahip. Bu da dansında açıkça kendini gösteriyor.

Hyunjın’in hem fiziği hem de yüzü sayesinde Stray Kids’in visual’i olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten genel olarak yüz hatlarına baktığınızda çok yakışıklı. Bu görünüşü bir çok markanın da ilgisini çekiyor doğal olarak. Şu an Vogue ve Versace gibi dünya markalarının temsilciliğini yapıyor. Aynı zamanda bu markaların düzenlediği defilelere de katılıyor.

Hyunjın’in Stray Kids’in görsel üyesi olması sadece yüzünden değil aynı zamanda tarzından da kaynaklı. Hyunjın bir gördüğünüzde dönüp tekrar bakacağınız bir giyim tarzına sahip. Stajyerlik döneminden beri kıyafetler ve aksesurlar ilgi alanları arasında. Aksesuarlar arasından en çok yüzük ve kolyeyi seviyor.

Hyunjin, yüzünün en çekici yanının dudakları olduğunu söylüyor. Bence de bu konuda haklı. Gerçekten çok biçimli ve kalemle çizilmiş gibi dudakları var. Fotoğraf çekimlerinde de Hyunjin’in dudaklarının ön planda olduğu birçok poz görebilirsiniz.

Hyunjin, Stray Kids’in visuali olmasının yanında aynı zamanda PaboRACHA üyesi. Yani Stray Kids’in en şapşal ve salak üyelerinden biri. Tam bir Drama Queen kendisi. Hyunjın’in parmağını masaya çarpması bile ameliyat sebebi olabilir. Drama Queen’lik derecesini siz düşünün artık.

Hyunjin’in en büyük yeteneklerinde biri de ressamlık. Mükemmel bir kara kalem ve sulu boya stiline sahip. Hyunjın’in yaptığı tablolardan birini alıp evime asmak isterim. Umarım bir gün satışa çıkar. Ben alabilir miyim orası tartışılır tabi.

Hyunjin’in hobilerinden biri de fotoğraf çekmek. Özellikle siyah beyaz fotoğraflar çekmeyi çok seviyor. Profesyonel fotoğraf makinası Hyunjin’in bir parçası gibi. Her seyahatinde yanında götürüyor. Hyunjin sadece fotoğraf çekmede değil poz vermede de çok iyi. Fotoğraflarına baktığınızda profesyonellik havasını hemen alabiliyorsunuz.

Hyunjin’in yapmayı en çok sevdiği şeylerden biri bowling oynamak. Changbin de bowling oynamayı sevdiği için bir dönem fırsat buldukça birlikte bowling oynamaya gidiyorlardı. Hatta kendilerine ait bowling topları bile vardı. Öyle bir sevmek yani. Sonra Hyunjin bir röportajda, bu kadar hırsla oynamalarının gereksiz olduğunu düşündükleri için eskisi kadar sık gitmediklerini söyledi.

Hyunjin, ailenin tek çocuğu ama Kkami adında Chıhuahua cinsi bir köpeği var.

Hyunjın, Stray Kids üyeleri arasından en çok en küçük üye olan I.N ile ilgileniyor. I.N ve Hyunjın aynı liseye gittikleri için daha iyi yakınlaşabilmişlerdir. Hyunjın bir röportajında uykusunun çok ağır olduğunu bu yüzden uyanmakta çok zorluk çektiğini söylemişti. Eğer I.N onu uyandırmasa her gün okula geç kalabileceğinden bahsetmişti. Yeni yurda taşındıklarında I.N ve Hyunjın ayrı odada kalmalarına rağmen I.N Hyunjın’in alarmını duyup onu uyandırmak için odasına gelirmiş. Hyunjin’in I.N ile neden yakından ilgilendiğine şaşırmamak lazım.

Felix

12920939d8e8aaaaf71c698db2052a8e

Felix’in gerçek adı Lee Felix Yongbok’tur. Aslında kimlikteki adı Lee Felix’tir. Korece ismi de Yong-bok’tur. Bu yüzden Felix kendini tanıtırken Lee Felix Yongbok olarak tanıtıyor. Stajyerlik dönemlerinin başında Yongbok ismini saklayıp kimseye söylememiştir. Yongbok ismi Korece tavuk kelimesi ile benzerlik gösterdiği için söylemek istememiştir.

Felix’in doğum yeri Avustralya-Sidney’dir. Felix’in doğum tarihi de 15 Eylül 2000’dir.

Felix, JYP çalışanlarının daveti üzerine 2017’de Avustralya’da yapılan JYP stajyerlik seçmelerine katılmıştır. Seçmeleri başarılı bir şekilde geçerek JYP’DE stajyer olmaya hak kazanmıştır. Avustralya’da lise eğitimini tamamladıktan sonra 2017 yılında JYP de stajyerliğe başlamıştır.

Felix’in Stray Kids’teki rolleri; rapper, dansçı, söz yazarı ve şarkıcıdır.

Felix’in en dikkat çeken yanı sahip olduğu deep voice yani kalın ve derin ses tonudur. Bu ses tonu Felix’in dış görünüşüyle tamamen ters düşüyor. Ama aynı zamanda Felix’e ayrı karizma katıyor.

Felix’in ses tonunun karizmasını anlatmaya kelimeler yetmez o yüzden kendiniz dinlemenizi tavsiye ederim. Bunun için Rock Star Albümündeki şarkılardan biri olan Megaverse şarkısını dinleyebilirsiniz. Şarkı direkt Felix’in rapi ile başlıyor. Bu şarkı, Stay Kids’in en sevdiğim şarkılarından biri.

Felix’in tek karizması sesi değil aynı zamanda görünüşü de karizmasının bir parçası. Felix her ne kadar yanaklarındaki çillerini sevmese de onların Felix’e ayrı bir karizma kattığı gerçek. Felix bu görünüşü ile  Louis Vuitton ilgisini çekerek uzun zamandır Louis Vuitton’un temsilciliğini yapıyor. Hatta son Paris Fashion Week defilesinin finalinde baş manken olarak Louis Vuitton defilesinde yürüdü.

Felix için Stray Kids’in masörü ve meleği diyebiliriz. Stray Kids’in meleği denmesinin sebebi çok iyi kalpli, yardımsever ve güler yüzlü bir kişiliğe sahip olmasıdır. Stray Kids’in masörü denmesinin sebebi de sürekli üyelere masaj yapmaya çalışmasından kaynaklı. Nerede bir yeri tutulmuş bir üye varsa Felix orada.

Felix, ailesinin en büyük çocuğudur. Kendisinden küçük Olivia ve Rachael adında iki kız kardeşi vardır.

Lee Know, Stray Kids üyeleri arasında en sert şaka yapan üyelerden biri. Röportajlarının birinde bu şakalarını tüm üyelere rahatça yapabildiğini ama Felix çok kırılgan bir kişiliğe sahip olduğu için ona şaka yaparken dikkatli olduğunu söylemişti.

Felix, Seungmim ile Puppy & Kitty School isimli Vlive yayınları çekerek birçok lezzetli şey pişirmiştir.

Felix’in en meşhur yemeği daha doğrusu tatlısı brownie’dir. 2019 yılındaki Kingdom Legendary War programında yarışmaya katılan diğer gruplara ikram etmek için bir sürü brownie yapmıştı. Herkes tadının hazır aldıkları brownieden daha lezzetli olduğunu söylemişti.

Felix’in onsuz yaşayamayacağını söylediği üye Changbin’dir. Changbin stajyerlik döneminden beri Felix’le yakından ilgileniyor. Felix, hem rap hem de özgüven konusunda Changbin’den çok destek aldığını söylemişti.

Felix, 12 yıl boyunca tekvando yapmış ve tekvandoda kara kuşağa sahip. Aynı zamanda tekvandoda da 63 madalyası var.

Seungmin

stray kids seungminnn

Seungmin’in gerçek adı Kim Seungmin’dir. Doğum yeri Güney Kore Seul’dür. Seungmin’in doğum tarihi 22 Eylül 2000’dir.

Seungmin ailesi ile kısa süre ABD’de yaşadığı için İngilizce de konuşabiliyor.

Seungmin, ortaokulda katıldığı çocuk korosu yarışmasını kazandıktan sonra şarkıcı olmaya karar vermiştir. 2017 yılında JYP Enertainment’in 13.Audition seçmelerine katılarak ikinci oldu ve JYP’de stajyer olarak başladı. 2018 yılında da Stray Kids ile çıkış yaptı.

Seungmin’in Stray Kids’teki rolleri ; şarkıcı, söz yazarı ve dansçıdır.

Seungmin’in orta aralığa sahip bir ses tonu var. Seungmin’in vokalini en çok 2019 Kıngdom Legendary War yarışmasında Myfly grubunda BTOB’den Eunkwang ve Ateez’den Yeosang ile söylediği IU’nun Love Poem şarkısında beğenmiştim. Gerçekten dinlediğinizde tüylerinizi diken diken eden bir performanstı.

Seungmin 2019 yılında tvn kanalında yayınlanan Homeown Cha Cha Cha dizisinin sondtrack’i “Here Always” ile solo çıkış yaptı. Seungmin, bu şarkı ile JYP Entertainment alında 33 ülkenin trendlerine giren ilk solo sanatçı oldu.

Seungmin ilköğretim zamanlarında beyzbol oynadığı için şu an hala beyzbola ilgi duyuyor. Fırsat buldukça da beyzbol maçlarına gidiyor.

Seungmin, ilk çıkış yapıkları dönemde netizenler ağzının çok büyük olduğunu ve çirkin göründüğünü söylediği için gülerken, konuşurken ve bir şeyler yerken sürekli eliyle ağzını kapatıyordu. SKZ-Talker yayınlarından birinde Lee Know Seungmin’i kayda alırken güldüğünde ağzını kapattığı için ağzını kapatmaması konusunda uyarmıştı. Diğer Stray Kids üyeleri de Seungmin’e çirkin görünmediğini bu yüzden ağzını kapatmasına gerek olmadığını söylüyor. Şu an Stray Kids ve Stayler sayesinde bu durumu atlamış görünüyor.

Netizenler her ne kadar ağız yapısının çirkin olduğunu düşünse de bence Seungmin’in karizmasının bir parçası. Seungmin’in yakışıklılığına ayrı bir hava katıyor.

Stray Kıds üyeleri içerisinde diş bakımına en çok dikkat eden üye. Üyeler bazen günde 6 defa dişini fırçaladığını söylüyor. İlk çıkış yaptıkları dönemde diş teli kullandığı için şu an hala diş bakımına dikkat ediyor.

Seungmin, güldüğü zaman bir köpeğe benzediği için Seungmin’i temsil eden SKZOO peluş hayvanı köpek olan PuppyM’dir. Seungmin aynı zamanda köpekleri çok sevdiğini ve köpek sahiplenmek istediğini söylemişti.

Seungmin, ailenin en küçük çocuğudur. Kendisinden büyük bir ablası var.

Seungmin, Stray Kids’in en planlı üyesi. Gün içinde yapacaklarını önceden planlıyor o rutinini de bitirmeye çalışıyor.

Seungmin’in en sevdiği renk mor.

Seungmin’in en büyük hobilerinden biri üyelerle uğraşmak ve onları gıcık etmek. Grupta ise “Savage” olarak biliniyor. Şaka tarzı biraz sert olabildiği için böyle biliniyor yani. Bu yönden Lee Know ile benziyor. Sadece Seungmin değil Lee Know da Savage kesinlike.

Seungmin, Lee Know ile “divorced couple” olarak biliniyor. Böyle bir konseptlerinin olmasının neden SKZ-Family isimli programda boşanma aşamasında olan bir çifti canlandırmalarıdır.

2021 yılında Lee Know ve Seungmin Day6 Kiss The Radio programına düzenli olarak konuk olarak katıldılar. Bu program sayesinde daha fazla vakit geçirebildiklerini söylemişlerdi.

I.N

stray kids I.N

I.N’in gerçek adı Yang Jeong-in’dir. Doğum yeri Güney Kore-Busan’dır. I.N’in doğum tarihi 8 Şubat 2001’dir.

I.N, yedi yaşında bir ajansta çocuk markası için modellik yapmıştır.

I.N, 2016 yılında JYP seçmelerine katılmıştır ve seçmeleri geçerek JYP’de stajyer olarak başlamıştır. 2018 yılında da Stray Kids ile çıkış yapmıştır.  I.N, stajyerliğe başladıktan sonra Seul Performing Arts Lisesi’ne devam ederek 2020 yılında mezun oldu.

I.N’in Stray Kids’teki rolleri ; şarkıcı, söz yazarı ve dansçıdır.

I.N, Stray Kids’in maknea’si yani en küçük üyesidir. Stray Kids üyeleri ve Stayler I.N’e çok küçük olduğu için “Baby Bread” yani bebek ekmek diye hitap ediyorlar.

I.N, küçük ve çekik gözlerinden dolayı tilkiye benzetiliyor. Gülümsediğinde gözleri göremeyecek kadar kısılıyor. O yüzden I.N’i temsil eden SKZOO peluş hayvanı tilki olan FoxI’dir.

Stray Kids üyeleri arasından en çok Hyunjin ile vakit geçirdiğini söyledi.

I.N alışveriş yapmayı çok sevmese de son zamanlarda modaya ilgi duyduğunu söyledi.

I.N’in büyük bir ağzı olmasa da bir dilim pizzayı tek lokmada yiyebiliyor. Sadece pizzayı değil birçok şeyi tek lokmada yiyebiliyor. Mukbang videoları izlemeyi de çekmeyi de çok seviyor.

I.N, ailenin ortanca çocuğu. I.N’in bir abisi bir tane de erkek kardeşi var.

Albümler

Stray Kids ODDINARY Track List

Korece Albümler

 1. Mixtape (8 Ocak 2018)
 2. I am Not (26 Mart 2018)
 3. I am Who (6 Ağustos 2018)
 4. I am You (22 Ekim 2018)
 5. Clé 1: Miroh (25 Mart 2019)
 6. Clé 2: Yellow Wood (19 Haziran 2019)
 7. Clé :Levanter (9 Aralık 2019)
 8. SKZ2020 (18 Mart 2020)
 9. Go Live (17 Haziran 2020)
 10. IN Life (14 Eylül 2020)
 11. Noeasy (23 Ağustos 2021)
 12. Christmas EveL (29 Kasım 2021)
 13. SKZ2021 (23 Aralık 2021)
 14. Oddinary (18 Mart 2022)
 15. Maxident (7 Ekim 2022)
 16. SKZ-REPLAY (21 Aralık 2022)
 17. 5-STAR (2 Haziran 2023)
 18. Rock-STAR (10 Kasım 2023, Mini Albüm)

Japonca Albümler

 1. All In (4 Kasım 2020)
 2. Scars (13 Ekim 2021)
 3. Circus (22 Haziran 2022)
 4. Social Path / Super Bowl -Japanese ver. (6 Eylül 2023)

Stray Kids: Step Out! İlgili Videolar

Yeşim Kaymaz

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunuyum. İlgilendiğim konularda araştırma yapmayı ve bunları kendi üslubumla diğer insanlara paylaşmayı sevdiğim için yazarlık yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu