Kişisel Bakım

Sivilcelerden Nasıl Kurtulunur?

Cilt Güzelliğini Maskeleyen Sivilcelerden Kurtulma Yolları

instagram takipçi hilesi

Sivilce problemi, her insanın farklı dönemlerde karşısına  çıkan bir sorundur. Genellikle yağlı ciltlerde sıkça rastlanan sivilce problemi dermatologlar tarafından sebum kanallarının tıkanması olarak açıklanır. Her sivilce çeşidinin farklı bir tedavi yöntemi olsa da genel olarak birkaç yöntem tüm sivilce türlerinde başarılı sonuçlar verir.

1- Düzenli Temizlik

erkek bakim

Sivilceli ciltler, diğer ciltlere kıyasla daha fazla temizlik ister. Gözeneklerin açık olduğu bu cilt tipinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Fakat günde birkaç kez yıkamaktan ziyade gece ve gündüz şeklinde temizlik yapılması uygundur.

2-  Doğru Seçilmiş Makyaj Malzemeleri

cilt e1564041467717

Kadınlar için vazgeçilmez bir tutku olan makyaj malzemelerinin doğru seçilmiş olması oldukça önemlidir. Özellikle gün boyu ciltte kalması gereken fondöten ve allık gibi ürünlerin seçiminde dikkatli olunması gerekir. Bir ürünü cildinize sürdüğünüzde eğer sivilce gibi bir problem meydana çıktıysa derhal o ürünü kullanmayı bırakmanız gerekir. Zamanla cildin alışacağı düşüncesi oldukça yanlıştır. Ayrıca bilindik markaların bilindik içeriğe sahip ürünlerini satın almanız cilt sağlığınız için çok ama çok önemlidir.

3- Makyajın Doğru Temizlenmesi

dugunden 3 4 hafta once sac ve cilt bakimina baslamalisiniz

Makyaj yapmak kadar makyajı temizlemek de önemlidir. Kendi cilt temizleme rutininizi oluşturmanız gerekir. Yine cildiniz için iyi gelen ürünleri belirleyerek işe başlamalısınız. Eğer cildiniz yağlıysa jel formundaki, kuru ise krem formundaki ürünler sizin için doğru bir seçimdir.

4- Cildin Nemlendirilmesi

gliserinli cilt maskesi

Cilt, nemsiz kaldığında sivilce ve erken yaşlanma gibi birçok problemle karşı karşıya gelir. Cildin sağlıksız görünmesine de yol açan nemsizlik problemi ile başa çıkmanın birçok yolu vardır. Bunlardan en doğal ve en zararsız olanı kuşkusuz bol bol su içmektir. Su, cilt sağlığında ihmal edilmemesi gereken bir içecektir. İkinci yöntem ise cildiniz için uygun bir krem ile özellikle geceleri yatmadan önce yüzünüzü nemlendirmektir.

5- Bazı Yiyeceklerden Uzak Durma

cilt 6

Her ne kadar birçok dermatolog yiyeceklerin sivilceler üzerinde etkili olmadığını savunsa da birçok kişi bazı yiyecekleri fazla tükettiğinde sivilcelerinin artış gösterdiğini ifade eder. Bu yiyeceklerin başında; cips, çekirdek, patates kızartması gibi yağlı yiyecekler ve çikolata gelir. İçeceklerin başında ise; asitli içecekler ve kafein sivilcelerin artış göstermesine sebep olur.

6- Güneşten Korunma

cilt bakim urunleri nasil kullanilir 4

Güneşin zararlı ışınları cilt üzerinde lekelenme, sivilce, kanser ve yaşlanma başta olmak üzere birçok probleme neden olur.  Bu nedenle yaz kış demeden cildin mutlaka güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekir. Birçok markanın güneş koruyucu ürünlerin güvenle kullanabilirsiniz.

Fakat güneş koruma ürünleri genellikle yağ bazlı olduğunda bu sefer de sivilcelerinizde yine artış görünebilir. Bu nedenle sivilcelenme problemi yaratmayan üstün kalitede bir markanın güneş koruyucu ürünlerinden satın almanız sizin için daha doğru bir seçim olacaktır.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu