Yaşam

Sihizm Nedir ve Takipçileri Neye İnanır?

instagram takipçi hilesi

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, “büyük dünya dinleri” kelimesini söylemek muhtemelen akla bariz karşıtları, özellikle de Hristiyanlığı ve İslam’ı getirecektir. Bu dinler, sayıları ve küresel doygunluğu nedeniyle ön planda duruyor.

2020 Dünya Nüfus İncelemesi verileri, Hristiyanlığı dünya çapında yaklaşık 2,4 milyar, İslam‘ı ve yaklaşık 1,9 milyar, Hinduizm‘i 1,16 milyar ve Budizm‘i 507 milyon olarak ortaya koyuyor. Bu listenin dışında Hinduizm ve Budizm, Hindistan Yarımadası‘ndan geliyor. Ancak Batı ülkelerindeki insanlar, yine Hindistan’dan gelen üçüncü bir büyük dünya dininin ve küresel olarak da en çok uygulanan beşinci olduğunu bilmiyor olabilir: Sihizm.

sihizm hakkinda 1

Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu (LSE), Sihizm’in dünya çapında 26 milyon uygulayıcısı olduğunu ve bunların çoğunun Sihizm’in doğum yeri olan Hindistan’ın Pencap eyaletinde yaşadığını belirtmektedir. Sihizm, kurucusu Guru Nanak‘ın MS 1469‘daki doğumundan son gurusu Guru Gobind Singh‘in MS 1708‘deki ölümüne kadar geçen sürede olgunlaşan, akranlarına kıyasla genç bir inançtır.

Hindistan dışında, Statista bize Sihlerin çoğunun İngilizce konuşulan dünyada, özellikle de İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya‘da yaşadığını gösteriyor. Ancak böylesine yaygın bir din için, birçok insan Sihizm’in temelleri hakkında bile cahil kalmaktadır.

Bunun da ötesinde, NBC News veya SikhNet gibi sitelerin de belirttiği gibi, Sihler gittikleri her yerde pek çok önyargıyla karşılaşmışlardır. Ama ne olursa olsun Sihizm, alçakgönüllülüğe ve başkalarına yardım etmeye odaklanan canlı, iyi kalpli, sağduyulu bir inanç olmaya devam ediyor.

Sihizm Nedir ve Takipçileri Neye İnanır?

Hindı̇stan’ın Pencap Kentı̇nde Hı̇ndular Müslümanlarla Buluşuyor

sihizm hakkinda 2

Sihizm, yaklaşık 550 yaşında olan dünyanın en genç büyük dinidir. Bu nedenle, daha önceki dini inançların, özellikle Hinduizm, İslam ve Budizm’in geriye dönük bakış açısıyla donatılmış olarak gelir ve Sihizm büyük ölçüde kendi inancı olsa da bu geleneklerden ilham alır. Bu muhtemelen Sihizm’in kurucusu Guru Nanak‘ın bilinçli bir seçimi değil, coğrafyanın doğal bir sonucuydu.

Guru Nanak, MS 1469‘da, Müslüman Babür liderleri tarafından yönetilen Hindistan‘ın modern Pencap kentinde doğdu. BBC‘nin açıkladığı gibi, Babürler Hindistan hükümetini, yasalarını, dilini, sanatını elden geçirdiler ve yerli Hindu inançlarını Arap etkisindeki İslami değerlerle birleştirdiler.

Bu, Guru Nanak’ın, yaklaşık 1000 yıl önce Hinduizm’den ayrılan Budizm’den de etkilenen, Hindu çoğunluklu, Müslüman liderliğindeki bir ülkede büyüdüğü anlamına gelir. Bu eklektizm, Sihizm‘in inançlarının altını çiziyor. Sihizm tek tanrılıdır (İslam gibi), saygı duyulan guruların soyundan gelir (Hinduizm gibi) ve Discover Guru Nanak‘ın özetlediği gibi egoyu ve Maya‘nın maddi dünyasına, yani yanılsamaya bağlanmayı reddeder (Budizm gibi).

British Library‘nin belirttiği gibi, Guru Nanak, bir muhasebeci kastı olan Khatri kastında büyüdü ve Müslüman bir devlet memuru için dükkan sahibi olarak çalıştı. Toplumsal gözlemin bu mükemmel konumunda, 30 yaşında tüm insanların birliği hakkında bir vahiy aldı. Eşyalarını dağıttı, öğretirken seyahat etti, takipçiler topladı ve sonunda Kartarpur‘a yerleşti.

Öğretmenden Öğrenciye

sihizm hakkinda 3

Sih Koalisyonu‘nun açıkladığı gibi, Guru Nanak, Sihizm’in inanç ve uygulamalarını zaman içinde geliştiren halefler silsilesinin ilkiydi. 10. ve son guru Guru Gobind Singh, MS 1708‘de öldü. Onun ölümü Sihizm’in kuruluş yıllarını aşağı yukarı mühürledi ve Sih inançlarının Sihizm’in tek, egemen, kutsal metni olan Guru Granth Sahib‘de kodlanmasıyla sona erdi.

Guru Granth Sahib ve toplu sözleri, hikayeleri ve dersleri, günümüzde Sihlere başkanlık eden ve rehberlik eden bir tür ebedi, bedensiz guru olarak kabul edilir. Meraklıları için Sonapreet‘in Sih gurularının tüm soyunu gösteren bir soy ağacı var.

Guru Granth Sahib, diğer birçok kutsal metin gibi şiirsel biçimde yazılmıştır. Hikâyeler oluşturmanın ve ezberlemenin pratik bir yolu olmasının yanı sıra, şiirsel mısra Guru Nanak’ın kendisine kadar uzanır. İngiliz Kütüphanesi, Pakistan, Afganistan ve İran‘a kadar Pencap bölgesiyle modern olarak ilişkilendirilen üç telli bir enstrüman olan rabab çalan Müslüman yol arkadaşı Mardana ile mısralar bestelediğini söylüyor.

Guruların tüm şiirleri dürüstlük, cömertlik ve kibir eksikliği gibi ortak ilkeleri öğretir. Yoğun imgelerle doludurlar ve bu imgeler daha büyük evrensel gerçekleri ortaya çıkarmak içindir. Tüm bu bilgiler Guru’dan (öğretmen) Sih’e (öğrenci) geçer. Sikh Coalition ve SikhNet, tüm Sihlerin birlikte başka, kolektif, sürekli yaşayan bir guru olarak kabul edildiğini açıklamaktadır.

Seva’nın Özverili Hizmeti

sihizm hakkinda 4

Sihizm hakkında özellikle de Sihizm’in tek tanrılı olduğu konusunda Batı, Yahudi, Hristiyan ülkelerdeki insanlar derhal küçük doktrin parçalarına, Sihizm’in tanrısallığının ayrıntılarına ve Batı dinlerinde biriken her türlü metinsel karmaşıklığa sarılmak isteyebilirler. Sihizm ile uğraşırken, tüm bunları unutmak en iyisidir.

Sihizm’i benzerlerinden ayıran şey, insanlık ve dünyayı iyileştirme konusunda mutlak, ayakları yere basan pratik bir zihniyettir. İlahiyatın tüm konuşmalarını, tartışmalarını, bölünmelerini unutun ve tek bir şeye odaklanın: seva. Time, BBC, India Today ve daha fazlasının tanımladığı gibi, seva (veya seava), pratikte Sihizmi ifade eden Sih terimidir.

Sözcükleri istiflemeyi ve sevgi, özveri ve adaletle harekete geçmeyi içerir. Guru Nanak’ın dünyasını ve bizim dünyamızı mükemmel bir şekilde yansıtan Seva, tüm insanların birliğine odaklanır ve India Today’e göre ise ‘her türlü hegemonyanın tam antitezidir.’

Örnek vermek gerekirse: Sih Koalisyonu’nun Seva sayfasına bir göz atın; burada sevadaarların (seva yapan Sihler) yönettiği sosyal yardım programları listelenmektedir. Birçok program, açları doyurma etrafında döner. BBC ve CNN‘e göre, COVID-19 dünyayı sardığında Sihler mızmızlanmadı ve ihtiyacı olanlara yiyecekleri elden teslim ettiler. Yeni Zelanda Herald‘a göre, Gabrielle Kasırgası Yeni Zelanda‘yı vurduğunda Sihler günde 1.000 öğün yemek dağıttı. CTV News‘e göre sel Britanya Kolumbiyası‘nı vurduğunda ise Sihler yine aynısını yaptı.

Kutsal Günler Ve Elbise

sihizm hakkinda 5

Diğer inançlar gibi, Sihizm’in de festivalleri, kutsal yerleri, kıyafet ve görünüş kuralları vb. vardır. SikhNet‘in açıkladığı üzere, Sih takvimindeki en önemli yıllık Sih etkinliği şüphesiz Vaisakhi ayının ilk günü olan Vaisakhi‘dir. Mevcut, küresel, ortak takvimimiz için bu tarih yaklaşık 13 veya 14 Nisan’dır ve Vaisakhi‘nin bir tür bahar hasat festivali olarak köklerine işaret etmektedir.

10. Sih gurusu, yukarıda bahsi geçen Guru Gobind Singh, 1699 yılında tüm Sihlerden Pencap‘taki Anandpur‘da toplanmalarını istediğinde Vaisakhi‘yi başlattı. İşte o zaman beş inisiyeyi ilk Guru Khalsa Panth, yani kolektif, sürekli yaşayan guru olarak adlandırdı.

Belki de Sihizmi resmileştirme veya birleşik bir Sih kimliği yaratma girişiminde Guru Gobind Singh, Sihlerden beş K’yi benimsemelerini de istedi: “Kes (kesilmemiş saç), Kangha (küçük bir tarak), Karra (demir bir bilezik), Kachera (beyaz bir iç çamaşırı) ve Kirpan (herhangi bir boyut, şekil veya metalden küçük kavisli bir kılıç).” Sihler, gerektiğinde başkalarına yardım etmeye hazır ‘Aziz Askerler’ olacaktı. İlk Khalsa inisiyeleri de Vaisakhi’de bugüne kadar devam eden bir gelenek olan turuncu giydi.

Her zaman tanınan ve çok yanlış anlaşılan Sih sarığına gelince, The Guardian, sarıkların Vaisakhi’den önce ortaya çıktığını ve Sihizm’in kurucusu Guru Nanak‘a kadar uzandığını açıklıyor. İlahi varlığın huzurunda saygı göstergesi olarak sarık takardı. Mashup Americans‘ta Sih Rupinder Singh, türbanların önemini ve ev dışında nasıl takılması gerektiğini anlatıyor.

Dünya Çapında Sihler

sihizm hakkinda 6

Şu anda, Sih topluluklarının cepleri tüm kıtalarda filizlendi. GeoJournal‘da JSTOR‘da yayınlanan bir makalenin açıkladığı gibi, Sih diasporası büyük ölçüde Hindistan‘daki İngiliz egemenliğine, yani İngiliz Raj‘a bir yanıt olarak ortaya çıktı. Bu, Hindistan ve Pakistan’ın modern uluslarının kurulduğu 1858 yılından 1947 yılında kadar sürdü. Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu (LSE), 2023 yılında dünya çapında yaklaşık 26 milyon Sih olduğunu ve 23 milyonu Hindistan’da yaşadığını söylüyor.

Bunların çoğu Sihizm’in doğduğu yer olan Pencap’ta yaşıyor. 2020 yılından rakamları anlatan Statista, Hindistan dışında yaşayan Sihlerin çoğunluğunun Anglofon dünyasında yaşadığını gösteriyor: sırasıyla Birleşik Krallık, Kanada, ABD ve Avustralya.

Sihizm’in ruhu hala Pencap’ta yaşıyorsa, en kutsal mekanları da yaşıyor: Amritsar kentindeki Altın Tapınak. Altın Tapınak, BBC‘nin açıkladığı gibi, yalnızca önemli bir Sih hac yeri değil, aynı zamanda pratikte Sihizm’in bir kanıtıdır. Altın Tapınak düğünlere ev sahipliği yapar, yerel topluluğa 7/24 açıktır ve burayı temizleyen ve ihtiyaç sahiplerine yiyecek sağlayan bir grup gönüllü tarafından bakılır.

Herkes, herhangi bir zamanda, sınıfı, kastı, dini, etnik kökeni, cinsiyeti ne olursa olsun, Altın Tapınak’ın yemek salonlarından birine gidip ücretsiz mercimek, nohut, chapatis (gözleme) ve yoğurt yemekte özgürdür. Böylesine özverili bir hizmet, geri kalanımız için parlak bir model oluşturuyor.

Sihizm Nedir ve Takipçileri Neye İnanır ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu