Gezi Rehberi

Hindistan’a Gitmek İçin 5 Neden

Dünya'nın en kalabalık ikinci ülkesi, Hindistan'a neden gitmelisiniz?

instagram takipçi hilesi

Hindistana Gitmek Icin 5 Neden2

Hindistan ülkesi, dünya üzerine en büyük yüz ölçümüne sahip olan 7. Ülkedir. İçerisinde bulunan din, ırk, renk gibi birçok farklılılık olmasından karışık bir ülke gibi gözüküyor. 1,366 milyar insanın birlikte yaşadığı ülke, dünyada nüfus sıralamasında 2. Sırada yer alıyor. Hindistan’da müslümanlar 138 milyonluk kişi sayısıyla nüfusun %13.4’ünü oluştururken, Hindu dinibe mensup insanlar 828 milyon kişi ile %80.5 gibi rakamları oluşturuyor.

Hinduizm, İslam, Hristiyanlık, Sihizm, Budizm, Jainizm gibi 6 dine mensup ülkedir. Aynı zamanda bunlar dışında dinini açıklamak istemeyen veya daha başa dine mensup olan insanların oranıda %0.9’dur.

Sadece insan olarak karmaşıklığı bulunmayan Hindistan’da hem kültürel

açıdan, hem yemek açısından göze rengarenk gelmektedir.  Hint filmleri bir dönem bütün dünyayı kasıp kavurmuştur. Hem konuları, hem dansları, hemde sürükleyiciliği ile izleyicilerde büyük ilgi doğurmuştur. Tabii ki Hindistan sokaklarında durup dururken dans edenler görmeseniz de dans konusunda başarılı olduklarını es geçemeyiz.

Hindistan’da birçok farklı insan bulunduğu için, insanlar konusunda bir genelleme yapamıyor olsak da çoğu misafirperverliğiyle bilinmektedir.

Hindistan’a gitmek için 5 neden gibi birçok il ve ülke içinde yazmış olduğumuz gezilecek yerler listemiz günceldir. Sitemizde yer alan ve sizler için hazırladığımız diğer gezi rehberine de ulaşmak için TIKLAYABİLİRSİNİZ..!

Hindistan’a Gitmek İçin 5 Neden

Hindistana Gitmek Icin 5 Neden1

Tarihi ve Mimari Güzellikler

Hindistan dünya üzerindeki en eski medeniyetlerden biridir. Ülkede 32 tarihi eser UNESCO tarafından Dünya Mirası sayılıyor. Öyle ki antik krallıklar, hanlıklar hepsinin kendine ait bir tarihi ve hikayeleri vardır. Ülkenin tapınakları, camileri, sarayları, kaleleri hâlâ korunmakta ve eser niteliği taşımaktadır.

Aşkın sembolü olarak bilinen ve 1654 yılında yapımı tamamlanan 74 metre yüksekliğe sahil Tac Mahal’de, Hindistan ‘da bulunuyor. Yamuna Nehri kıyısında yer alan hem tarih kokan, hem de estetik güzelliği gözler önüne seren Tac Mahal, Hindistan ‘ın görülmeye değer güzellikleri arasında.

Hindistana Gitmek Icin 5 Neden6

Değişik Lezzetler

Hindistan çoğu zaman baharatlarıyla, mutfağındaki renklerle de bilinmektedir. Kendine özgü sokak lezzetleri olduğu kadar ev içerisinde yapılan değişik yemeklerde mevcut. Yemek konusunda değişik lezzetler arayanlar için Hindistan bir nevi kapıdır. Tandoori, punjabi samosa, naan, keşmir pilavı, gulab jamun, kheer gibi birçok farklı yemeği olan Hindistan’ın, sokak lezzetleri de oldukça ilgi çekmektedir.

Sokak lezzetlerinde,  chole bhature, aloo tikki, vada pav, pav bhaji, paddu gibi değişik ve lezzet yemeklerini denemelisiniz. Belirtmeden geçmeyelim, Mumbai ve Delhi taraflarında sokak lezzetleri daha yaygındır.

Hindistana Gitmek Icin 5 Neden3

Hindistan Kültürü

Hindistan kültürü diğer ülkelere göre oldukça farklıdır. Sebebi birçok farklı insanın bir arada yaşamasından kaynaklıdır. Fakat kesinlikle görmeye değerdir. Bir ülkede, bu kadar farklı insanları bir arada görmek pek de mümkün değildir. Hatta Hindistan’a gidenler genelde bu kültürü ve karmaşayı görmek içinde gittiği söyleniyor.

Hindistana Gitmek Icin 5 Neden7

Hint Festivalleri

Belirli zamanlarda düzenlenen hint festivalleri, rengarenk görüntülerle sizi karşılıyor. Holi ve Diwali gibi büyük festivaller dışında küçük çaplı festivallerde düzenlenmektedir. Şehrin, sokakların ve hatta evlerin ışıklarla süslendiği günleri düşünün. Tam bir şölen.

Belirli ritüellerin göz önüne alındığı festivallerden en meşhur olanı Diwali festivalidir. Diwali festivali roma dönemlerinden beri süregelmektedir. Diğer adı ile ışık festivali de diyebiliriz. Festivalin amacı olarak eski yıllarda Roma’nın dönüş yolunu bulabilmesi için şehri ışıklandırmak olarak geçmektedir. Genelde kasım ayına denk geliyor.

Holi festivali ise gökkuşağı festivali olarak biliniyor. Festivalin kutlanma amacı kötülerin kaybetmesi, iyilerin kazanmasıdır. Festivalde rengarenk tozlar dağıtılıyor ve bu tozları etraftaki insanlara fırlatıyorsunuz. Kulağa pek hoş gelmeyebiliyor ama görüntüsü muazzam. Festival zamanı genellikle mart ayına denk geliyor.

Hindistana Gitmek Icin 5 Neden10

Ganj Nehri

Ganj nehri, Hindistan’a gitmek için tek bir sebep bile sayılabilir. Kuzey Himalayalar’dan Bengal körfezine kadar uzanan ve yaklaşık 2500 kilometre olan Hindistan’da yaşayan insanlar için kutsal olan bir nehirden bahsediyoruz.

Balıkçılık, sanayi, tarım gibi birçok ekonomi konusunun dışında manevi ve din açısında da oldukça önemlidir. Hinduizm inancına sahip olanlar, bu nehirde yıkanıyorlar. Evet yanlış duymadınız, bildiğimiz yıkanıyorlar. Onların inancında Tanrıça Ganga’nın bedeninin Ganj nehri ile eş değer olduğu düşünülüyor.

Bu nedenle bu nehre tapıyorlar. Belirli gün ve saatlerde bu nehirde yıkanılması, günahların affedildiğini ve tövbelerin kabul edildiği inancı vardır. Aynı zamanda Ganj nehrine, ölen insanları yakıp küllerini dökme inancı da vardır.

Hindistana Gitmek Icin 5 Neden8

Hindistan’a gitmeden önce sizlere verebileceğimiz önemli tavsiyeler var. Bu tavsiyelerden en önemlisi Türkiye’de belirli aşıları olmadan Hindistan’a gitmemelisiniz. Bu kadar kalabalık bir ülkede yönetim oldukça zor olmalı ki Hindistan en kirli ülkeler arasında yer almaktadır. Kapılabilecek mikroplar ve bakteriler sizi hasta edebilir. Aşı ile bunlara hazırlıklı olarak gitmenizi öneririz.

Her ülkenin, her dinin ve her ırkın kendine özgü kuralları vardır. Başka bir ülkeye gittiğinizi unutmadan hareket etmenizi öneririz. Herkesin inancı ve yaşam şekli farklı olduğu için gittiğiniz tatilde insanların yaptıkları size biraz garip gelse de alışmanız uzun sürmeyecektir.

Hindistan oldukça gürültülü bir ülkedir. Korna sesleri asla bitmez. Gece dahi olsa korna sesleri asla bitmiyor. Bu yüzden yanınızda bir kulak tıkacı bulundurmanız faydalı olacaktır.

Hindistan ne kadar karışık bir ülke olsa da sizlere tecrübe, genel kültür ve birçok konuda katkı ve fayda sağlayacaktır.

Hindistan Videoları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu