Gezi Rehberi

Avustralya Hakkında Şaşırtıcı 15 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Avustralya Hakkında Şaşırtıcı 15 Bilgi:  Bugün sizlerle Güney yarım Küre’de Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında yer alan bir ülke olan, 7.692.24 km karelik yüz ölçümüyle Dünya’nın en büyük 6. ülkesi Avustralya hakkında paylaşım yapıyorum. Avustralya, başka yerlerde göremeyeceğiniz hayvan türleri, plajları ve eğitim kalitesiyle öne çıkan bir ülkedir. Kendine özgü pek çok özelliği olan bu ülkeyi sizler için araştırdık.

Avustralya Hakkında Şaşırtıcı 15 Bilgi

Zaman Dilimi

Türkiye’den Avustralya ya aktarmasız uçmak mümkün değil. İki ülke arasındaki mesafe ortalama 15.000 km. İstanbul’dan başkente yolculuk en az bir aktarma ile ortalama 21 saat sürmekte. Avustralya Ana Karasında 6 farklı zaman dilimi bulunmakta.

Başkent Kanberra, Melbourne veya Sidney’i baz alırsak Avustralya da zaman Türkiye ye göre 8 saat ileriden gitmekte. Ülkede uygulanan kış saati uygulamasında ise bu fark 7 saate kadar düşmekte.

Farklılıklar Ülkesi

Her ülke kültürüyle, coğrafyasıyla birbirinden oldukça farklı. Avustralya belli bir kültürü ile öne çıkan bir ülke değil. Halkın dışarıdan bakıldığında belli olarak farklı özelliği bulunmamaktadır. Ülkeye ayak basan herkes Avustralyalı gibi değer görmekte.

Nüfus Yoğunluğu

Çok uluslu Nüfusunun %33 ‘ü kendini Avustralyalı olarak tanımlasa da aslında gerçek Avustralyalılar nüfusun %3 ünü oluşturmakta. Ülkede herkes birbirinden farklı etnik kökenden gelmekte. çok uluslu bir ülke getirisi olarak ırkçılığın en az yaşandığı ülkelerden biri. ülkede 270 den fazla farklı etnik köken yaşamaktadır.

Avustralya topraklarının yaklaşık %20 ‘si çöl olsa da genel olarak %70 ‘i kurak yada yarı kurak. Ülke topraklarının %40 ‘ı yerleşime uygun değil yaşanamaz durumda burası Antartika’dan sonra en kurak kıta.

Vahşi Yaşam

Avustralya’nın ortasında çöllerle kaplı bu bölge ”Outback” olarak isimlendirilmekte. Burası çeşit çeşit zehirli böceklerin, sürüngenlerin yaşadığı çöllerle kaplı ülkenin en tehlikeli bölgesi. insanların %90 ı Outback bölgesi’nin sahillerinde yaşamakta. Sahilden 50 km uzaklıktaki bölgelerde insanlar nadiren yaşıyor. 

Avustralya da vahşi yaşam hayatın içinde mesela asfalt bir yolda karşınıza timsah çıkması oldukça normal bir durum. Göllerde ki timsahlar yüzünden genellikle yüzmek yasak. Türkiye’nin 10 katı büyüklüğe sahip bu ülkenin nüfusu yaklaşık olarak sadece 25 milyon. Yüz ölçümüne göre nüfus baz alınırsa burası Dünya’nın en yoğun 3. ülkesi.

Ekonomik Olarak Güçlü

Avustralya ekonomik olarak çok güçlü bir ülke. Bu ülkede maaşlar iki haftada bir ödenmekte. Bu doğrultu da ev kiraları da iki hafta da bir oluyor. Fakat faturalar biraz değişiklik göstermekte. Sıcak su faturaları iki ayda bir ödenirken, elektrik faturası ayda bir ödenmekte. Ülke de su faturası ödenmiyor sadece sıcak su faturası ödeniyor.

Avustralya hem kıta hem de bir ada ülkesi

Avustralya Hakkında Şaşırtıcı 11 Bilgi

Avustralya, Güney Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanusu arasında yer alan bir ada ülkesidir. Fakat burası ne bir ada ne de bir kıta ülkesi olarak kabul ediliyor. Avustralya eğer bir ada olsaydı Dünya’nın en büyük adası, bir kıta olsaydı Dünya’nın en küçük kıtası olurdu. Ülke tek başına Okyanusya Kıtası’nın ana karasını tamamen kaplarken genel olarak ise Kıtanın %90′ ını oluşturmakta.

Avustralya dünyada en çok koyunun bulunduğu ülkedir.

kaçak koyun shrek

Avustralya koyun konusunda o kadar ileri gitmiştir ki koyunların Spartaküs’ü bile buradan çıkmıştır. 1999 yılında Yeni Zelanda’da ticari yünler üreten bir çiftlikte Merinos cinsi bir koyun çiftlikten kaçtı. 2004 yılında ise senelerdir yünleri kırpılmadığı için yün yumağı şeklinde bulundu.

Üzerinden 27 kilo yün çıkan ve Shrek adı verilen bu koyun bir anda ülkenin gündemine oturdu ve meclise bile çıktı. 2011 yılında ise hayatını kaybetti.

Avustralya, dünyanın başka yerinde benzeri görülmeyen hayvanları ile ünlüdür.

kanguru ve koala sadece avustralyada gorulur

Kanguru ve koala sadece Avustralya’da görebileceğiniz canlılardır. Özellikle kangurular çok fazla üredikleri için sayıları her geçen gün artmaktadır. Bu durum hem otlaklara hem de doğal çevreye zarar verdiği için eleme işlemine başlanmıştır.

Hayvan Dernekleri bu karara karşı çıktığı için Avustralya yönetimiyle karşı karşıya gelinmiştir. Yağ oranı düşük olan kanguru marketlerde kırmızı ete alternatif olarak satılmaktadır.

Koalalar ise devlet tarafından koruma altına alınmıştır ve milli parklarda karşınıza çıkabilmektedir.

Dünyanın en büyük mercan kayalığı olan bu ülkede yer almaktadır.

mercan kayalari

Dalış için eşsiz bir mekan olan ünlü mercan kayalıkları Avustralya’nın Queensland Sahili açıklarında yer almaktadır. 1981 yılında UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Ancak insanoğlu tarafından doğal güzelliği tehlikeye atılan bölge için bilim adamları çalışmalara başlamıştır.

Bumerang özellikle Avustralya yerlileri tarafından av silahı olarak kullanılırdı.

bumerang av silahi olarak kullaniliyordu

Bumerangın kökleri de Avustralya’ya dayanmaktadır. Günümüzde ülkenin hem iç kesimlerinde hem de kentlerin dışında yaşayan yerliler bu bumeranglardan yapıp satmaktadırlar.

Avustralyalıların geçmişi, yıllar önce buralara gelen Avrupalı gezginlerin ve tüccarların soyuna dayanmaktadır.

aborjinler avusturyanın yerlileridir

Aborjinler Avustralya’nın yerlileriydi. 1800’lü yıllarda kıtanın keşfedilmesinden sonra bölgeye en çok gelenler tüccarlar ve gezginler oldu. Aborjinler, yeni gelenler tarafından topraklarından atıldı ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle kitlesel ölümler yaşandı.

Avustralya halkının bir bölümünün köklerinin hırsızlara ve katillere uzandığını kabul ettiği tek ülkedir.

avustralyayı james cook kesfetti

Kıta Kaptan James Cook tarafından keşfedilmiş ve daha sonra Büyük Britanya bazı mahkûmları bu adaya yollamıştır. Yani Avustralya sürgün adası haline gelmiştir. Nedeni ise Avustralya’nın uzaklığından dolayı mahkumların kaçmasının zor olmasıdır.

Avustralya’da dil eğitimi İngiltere ve Amerika’ya göre daha uygundur.

avustralyada dil egitimi daha uygundur 1

İngilizce öğrenmek istiyorsanız İngiltere ve Amerika yerine Avustralya’yı tercih edebilirsiniz. Çünkü İngilizce öğrenmenin maliyeti daha uygundur. Nedeni ise Avustralya’nın Türk öğrencilerine yasal çalışma izni vermesi ve Avustralya dolarının değeridir.

Avustralya’daki üniversitelerin çoğu dünyanın en iyileri arasındadır.

avustralya egitim konusunda dünyanin onde gelen ulkerindendir

Eğitim konusunda epey yol eden Avustralya Üniversiteleri’nden 15’i dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır.

Avustralya’da plaj sayısı çok fazladır.

avustralyada plaj sayisi oldukca fazladir

Avustralya’ya gittiğinizde plaj alternatifiniz oldukça fazladır. Hatta o kadar fazla ki her gün bir plaja gitseniz bile tüm plajları gezmeniz 27 yıldan fazla zamanınızı alır.

Avustralya Hakkında Videolar:

Kaynak
edumag

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu