Avustralya Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler!

Avustralya, başka yerlerde göremeyeceğiniz hayvan türleri, plajları ve eğitim kalitesiyle öne çıkan bir ülkedir. Kendine özgü pek çok özelliği olan bu ülkeyi sizler için araştırdık.

Avustralya hem kıta hem de bir ada ülkesidir.

avustralya adasi

Avustralya, Güney Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanusu arasında yer alan bir ada ülkesidir.

Avustralya dünyada en çok koyunun bulunduğu ülkedir.

kaçak koyun shrek

Avustralya koyun konusunda o kadar ileri gitmiştir ki koyunların Spartaküs’ü bile buradan çıkmıştır. 1999 yılında Yeni Zelanda’da ticari yünler üreten bir çiftlikte Merinos cinsi bir koyun çiftlikten kaçtı. 2004 yılında ise senelerdir yünleri kırpılmadığı için yün yumağı şeklinde bulundu.

Üzerinden 27 kilo yün çıkan ve Shrek adı verilen bu koyun bir anda ülkenin gündemine oturdu ve meclise bile çıktı. 2011 yılında ise hayatını kaybetti.

Avustralya, dünyanın başka yerinde benzeri görülmeyen hayvanları ile ünlüdür.

kanguru ve koala sadece avustralyada gorulur

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Kanguru ve koala sadece Avustralya’da görebileceğiniz canlılardır. Özellikle kangurular çok fazla üredikleri için sayıları her geçen gün artmaktadır. Bu durum hem otlaklara hem de doğal çevreye zarar verdiği için eleme işlemine başlanmıştır.

Hayvan Dernekleri bu karara karşı çıktığı için Avustralya yönetimiyle karşı karşıya gelinmiştir. Yağ oranı düşük olan kanguru marketlerde kırmızı ete alternatif olarak satılmaktadır.

Koalalar ise devlet tarafından koruma altına alınmıştır ve milli parklarda karşınıza çıkabilmektedir.

Dünyanın en büyük mercan kayalığı olan bu ülkede yer almaktadır.

mercan kayalari

Dalış için eşsiz bir mekan olan ünlü mercan kayalıkları Avustralya’nın Queensland Sahili açıklarında yer almaktadır. 1981 yılında UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Ancak insanoğlu tarafından doğal güzelliği tehlikeye atılan bölge için bilim adamları çalışmalara başlamıştır.

Bumerang özellikle Avustralya yerlileri tarafından av silahı olarak kullanılırdı.

bumerang av silahi olarak kullaniliyordu

Bumerangın kökleri de Avustralya’ya dayanmaktadır. Günümüzde ülkenin hem iç kesimlerinde hem de kentlerin dışında yaşayan yerliler bu bumeranglardan yapıp satmaktadırlar.

Avustralyalıların geçmişi, yıllar önce buralara gelen Avrupalı gezginlerin ve tüccarların soyuna dayanmaktadır.

aborjinler avusturyanın yerlileridir

Aborjinler Avustralya’nın yerlileriydi. 1800’lü yıllarda kıtanın keşfedilmesinden sonra bölgeye en çok gelenler tüccarlar ve gezginler oldu. Aborjinler, yeni gelenler tarafından topraklarından atıldı ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle kitlesel ölümler yaşandı.

Avustralya halkının bir bölümünün köklerinin hırsızlara ve katillere uzandığını kabul ettiği tek ülkedir.

avustralyayı james cook kesfetti

Kıta Kaptan James Cook tarafından keşfedilmiş ve daha sonra Büyük Britanya bazı mahkûmları bu adaya yollamıştır. Yani Avustralya sürgün adası haline gelmiştir. Nedeni ise Avustralya’nın uzaklığından dolayı mahkumların kaçmasının zor olmasıdır.

Avustralya’da dil eğitimi İngiltere ve Amerika’ya göre daha uygundur.

avustralyada dil egitimi daha uygundur 1

İngilizce öğrenmek istiyorsanız İngiltere ve Amerika yerine Avustralya’yı tercih edebilirsiniz. Çünkü İngilizce öğrenmenin maliyeti daha uygundur. Nedeni ise Avustralya’nın Türk öğrencilerine yasal çalışma izni vermesi ve Avustralya dolarının değeridir.

Avustralya’daki üniversitelerin çoğu dünyanın en iyileri arasındadır.

avustralya egitim konusunda dünyanin onde gelen ulkerindendir

Eğitim konusunda epey yol eden Avustralya Üniversiteleri’nden 15’i dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır.

Avustralya’da plaj sayısı çok fazladır.

avustralyada plaj sayisi oldukca fazladir

Avustralya’ya gittiğinizde plaj alternatifiniz oldukça fazladır. Hatta o kadar fazla ki her gün bir plaja gitseniz bile tüm plajları gezmeniz 27 yıldan fazla zamanınızı alır.

 

Kaynak
edumag

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu