Yaşam

Ülkelerin Bilinmeyenleri

instagram takipçi hilesi

Ülkeler arasında dini, siyasi, kültürel, yaşam veya yemekler konusunda oldukça büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar, ne kadar bize tuhaf gelse de karşı taraf içinde aynı şey geçerli olur. Yaşanılan coğrafi bölgeden kaynaklı konuşma şekli, giyim, tarzı, yeme-içme, eğlence anlayışı farklılıklar gösterir. Bizim kendi ülkemizde alışmış olduğumuz durumlar kimi ülkelerde tuhaf karşılanmaktadır. Hatta “Sadece Türkler tarafından yapılan davranışlar” veya gelenek ve göreneklerimizden de bunu görebiliriz. Her ülkenin gelenek göreneği farklıdır. Aynı zamanda ülke içerisinde konulmuş olan yasaklar ve kanunlarda bunlara dâhildir. İşte Ülkelerin Bilinmeyenleri

ulkelerin bilinmeyenleri4

Karmaşık Hindistan

Hindistan, Dünya üzerinde bulunan en kalabalık ülkeler arasındadır. İçerisinde her dil, din ve ırkı barındıran ülkenin nüfusu 1,3 milyardır. Hindistan sokaklarında her şeyi görebiliriz, her sesi duyabiliriz. Bu kadar karmaşanın olduğu bir ülkede sınırları ve yasakları koymakta zor olabilir. Fakat Hindistan’da ülke içindekilerin bildiği ama gezmeye gidenlerin bilmediği bir şey var ki, Hindistan sokaklarında gördüğünüz palyaçolara para vermek zorundasınız.

Para vermeden yanından geçmek ayıp karşılanıyor. Aynı zamanda ataerkil bir toplum olan Hindistan ‘da erkeklere fazlasıyla önem veriliyor. Bir kadının eşi öldüyse, kadın kendini yaktırmalı veya yakmalıdır. Bu anlayış Hindistan’ın her bölgesinde geçerli değildir. Aynı zamanda kadınların eşlerine isimleriyle hitap etmesi de ayıp sayılıyor.

ulkelerin bilinmeyenleri5

Sağlıklı Hollanda

Medeniyetin koktuğu ülkeler arasında yer alan Hollanda’da birçok ilk vardır. Yaşlı nüfusun yüksek olması ve insanların çok sağlıklı olması ülkeler arasında sıklıkla dile getirilenler arasında diyebiliriz. Amsterdam’da insandan çok bisiklet olduğu da, insanların sağlıklı olmasından kaynaklı olabilir. Aynı zamanda ülkede doğum günü kutlamalarında, sadece doğum günü sahibi değil ortamdaki herkes tebrik edilir. Bu merasimi uzun olarak görüyorsanız bir de şunu düşünün ki Hollanda’da selamlaşırken üç kere öpüşmek şarttır.

ulkelerin bilinmeyenleri1

Ataerkil Toplum Türkmenistan

Türkmenistan’da genç kızların araç kullanması yasaktır. 40 yaşından genç olan kadınlar ehliyet alabilir fakat trafiğe çıkamazlar. Trafiğe çıkma izinleri 40 yaşından sonra verilir. Aynı zamanda ülkede doğalgaz ve su faturası sistemi yoktur. Ülkede yaşayanlar doğalgaz ve su ödemesi yapmazlar.

Genç beyinleri ülkesinden kaybetmek istemeyen Türkmenistan, ülkeden çıkıp başka bir ülkeye giden kişiler geri geldiğinde tekrar ülkeden çıkmalarına izin verilmez. Üniversite veya iş için çıkış yapan kişiler gidiş-geliş yapabilirken, gezmek için ülke dışına çıkanlar ülkelerine geri geldiklerinde 40 yaşına kadar pasaportları iptal edilir.

ulkelerin bilinmeyenleri3

Tarih Kokan İtalya

Tarih kokan bu ülkenin Roma kentinin sokaklarında kedi görme ihtimaliniz yoktur. Aynı zamanda ülke de mor renk uğursuzluk olarak görüldüğünden hiçbir sokakta mor renk kullanılmaz.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu