Akıllı Telefonlar ve TabletlerMüzikSosyal Medya

Shazam Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır, Hikayesi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Shazam uygulaması, şarkıları telefonunuzdaki mikrofona şarkı söyleyerek (veya mırıldanarak) tanımlayabilen bir mobil uygulamadır. Şarkıyı tanımlamak ve anında sonuç sağlamak için gelişmiş ses parmak izi teknolojisini kullanır.

Shazam Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır, Hikayesi Nedir?

Uygulama ayrıca size şarkı, kime ait olduğu ve hangi albüme ait olduğu hakkında daha fazla bilgi verir. Daha fazla bilgi için sanatçının Wikipedia sayfasına da bağlantı verebilir. Uygulama ayrıca, duyduğunuz bir şarkının daha önce dinlediğiniz bir şarkıya benzeyip benzemediğini telefon rehberinden aramanıza gerek kalmadan size söyleyecektir.

Shazam Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı başlattığınızda, telefonunuzun müzik dinlemeye hazır olduğunu belirten küçük şimşek simgesi gösterir. Birçok telefonda, tüm müzikleriniz varsayılan olarak Albümler şeklinde sıralanır. Yani Shazam şarkıyı Albümlerinizde bulamazsa, orada olmama ihtimali yüksektir. Mikrofona şarkı söylerken ekranınızın üst kısmındaki albüm arama işlevini kullanmanızı öneririz.

Shazam’ın şarkınızı tanımlaması birkaç saniye sürer, ancak bunu yaptığı anda sonuç ekranınızda belirir.

Şarkıları tanımlamaktan daha fazla özellik istiyorsanız, Shazam Encore’a göz atın. Bu uygulama, şarkı sözlerine ve sanatçıların, albümlerin ve türlerin tanınmasına erişmenizi sağlar. Telefonunuza yüklenen bu uygulama ile müzik hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olacaksınız! Encore, iPhone için AppStore’dan veya telefonlar için Android’den indirilebilir.

Shazam Uygulaması Ücretli midir?

shazam uygulamasi nedir

Shazam’ı indirmek ücretsizdir, ancak tüm özellik setinin kilidini açmak için ödeme yapabilirsiniz. Buna müzik sözlerine ve sanatçı profillerine erişim dahildir.

Shazam, şirkete en az 2 milyon dolarlık finansman sağlayan 500 Start-Up ile bir ortaklığa sahiptir. Şirketin dünya çapında bir milyondan fazla kullanıcısı var ve 2013’te 22 Milyon Dolar gelir elde etti.

Genellikle Shazam, radyo veya TV’deki şarkıları tanımlamanın alternatif bir yolu olarak kullanılır, özellikle şarkılara veya şarkıcılara aşina değilseniz, böylece bazılarını atlayabilirsiniz. Radyo programlarının ve TV şovlarının çoğunda Shazam logosunun tanıtım etiketi olması çok yaygındır. Bazı radyo kanalları kullanmanıza izin verir. Shazam, sponsorlar tarafından ürünlerinin reklamını yapmak için de kullanılıyor ve birçok şirket, çevrimiçi iş tanıtımı için bir yöntem olarak shazam’ı kullanmaya başladı.

Shazam, reklam sektörüne yaptığı katkılardan dolayı Cannes Lions’da 2013 ve 2015 yıllarında iki kez ödüle layık görüldü.

Shazam, geliştiricilerin Shazam işlevselliğini üçüncü taraf uygulamalara entegre etmesine olanak tanıyan bir web API’si sağlar. Bir iOS uygulaması kullanarak, Direct SDK çağrıları aracılığıyla veya AJAX çağrıları aracılığıyla bir Android uygulamasıyla API ile etkileşime girer. API ile geliştiriciler Shazam’dan şarkı veya sanatçı bilgisi talep edebilir, bunu kendi uygulamalarında kullanabilir ve uygulamayı programlı olarak kontrol edebilir.

Bu, Shazam API ile entegre olan uygulamaların bir listesidir. Başvurular burada kategoriye göre ve ardından alfabetik olarak listelenmiştir.

Shazam Uygulaması + Airtime, 2016’da Shazam ve Airtime arasında bir promosyondu. Her iki hizmetin de kullanıcılarının Airtime üzerinden kaydoldukları anda Shazam’da müzik dinlemeye başlamalarına izin verdi. Bu, insanların Shazam üzerinden dinlemeye başladıklarında tek tek şarkı eklemek veya etkinlik ekranından uzaklaşmak zorunda kalmadan bir etkinliğe katılmalarını kolaylaştırdı. Promosyon 2016 yılında sona erdi.

Shazam Uygulaması Kuruluş Hikayesi

shazam uygulama

Shazam Limited 1999 yılında Chris Barton, Philip Inghelbrecht, Avery Wang ve Dhiraj Mukherjee tarafından kurulmuştur. Şirketin merkezi Londra, İngiltere’deydi ve ayrıca San Francisco, New York ve Sidney’de ofisleri vardı. 2000 yılında Shazam Entertainment Limited, Shazam Entertainment Limited’in tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olarak kuruldu.

2006 yılında Shazam Entertainment Limited, SHZ sembolü ile Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açık bir şirket haline geldi. Temelde kullanıcılara İnternet üzerinden hizmet sağlayan ve çalışması için çok az veya hiç insan etkileşimi gerektirmeyen bir yazılım olan SaaS (Hizmet olarak yazılım) şirketi olarak listelenir. Kasım 2016 itibariyle, kurucu ortaklar Avery Wang ve Dhiraj Mukherjee şirketten ayrıldı ve artık risk sermayesi yatırımcılarından fon almıyor.

İlk yıllarda, Shazam Uygulaması risk sermayesi yatırımlarıyla finanse edildi. 2003 yılında Shazam Entertainment Limited, Draper Fisher Jurvetson ve Daven Ventures’tan İngiltere, Avrupa ve Asya Pasifik pazarlarına genişlemesini finanse etmeye yardımcı olmak için tahmini 4.1 milyon dolarlık bir fon topladı.

Uygulamanın ilk ücretli sürümü, 23 Aralık 2005’te Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 60 gün boyunca ücretsiz deneme süresiyle yılda 9,99 ABD doları karşılığında piyasaya sürüldü; bu fiyat daha sonra yıllık 9,99 dolardan 6,99 dolara düşürüldü. Shazam ayrıca iTunes mağazasından, Amazon Appstore’dan ve Google Play Store’dan satın alınabilir.

1 Ekim 2016’da Shazam, Aile planında aylık 9,99 ABD Doları veya yıllık 99 ABD Doları fiyat indirimi içeren yeni bir uygulama güncellemesi sundu; Ayrıca belirli özelliklere erişmek için artık iki yıllık minimum plan gerekli değildir. Aynı aileden dört kişinin Shazam’ın özelliklerini seçtikleri üç cihazda kullanmasına izin veren Aile planı, daha önce ayda 14,99 ABD Doları veya yılda 149 ABD Doları karşılığında teklif edildi.

Shazam, ilk piyasaya sürüldüğünde, üzerinde beyaz olarak “alışveriş altını” yazan dairesel bir gökkuşağı çıkartmasından oluşan bir logo kullandı. Ad, uygulamanın, ürün markalamasına benzer şekilde, kullanıcılar için şarkıları tanımlama amacını yansıtacak şekilde seçilmiştir. Daha sonra 2003’te logo, iki çizgi içeren siyah bir kare ve yanında çizgilere giren bir S’yi tutan beyaz bir daire olarak değiştirildi. Bu logo sadece siyah karenin içinde Shazam kelimesini içeriyordu ve bugün hala kullanılıyor.

Shazam Uygulaması Nedir, Hikayesi vb ile ilgili Videolar

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu