Müzik

Müzik Türleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Müzik Türleri Nelerdir?

En klasik şekilde müzik ruhun gıdasıdır. Tarz ne olursa olsun, biraz müzik dinlemeden günü bitirmiyoruz.

Bruce

Amerika Birleşik Devletleri ile özdeşleşen blues müziği aslında 400 yıl öncesine dayanan bir Afrika müziği türüdür. İngilizce’deki “mavi”nin üzücü anlamı ile birleştiğinde, müzik aslında 17. yüzyıldan beri Amerika’ya köle olarak getirilen siyahların özgürlük mücadelesinin bir parçası haline geldi ve acılarını açıklamaya yardımcı oldu. Kölelik resmen kaldırıldıktan sonra bile blues müzik türlerinden biri olarak kaldı. B.B. Blues türü olarak King, Ray Charles, Eric Clapton ve Janis Joplin sayılabilir.

Klasik Müzik

muzik turleri nelerdir4

Müzik türleri arasında en kültürel bağa sahip olan klasik müzik, kökeni Batı Avrupa olduğu için Batı klasik müziği olarak da bilinmektedir. İlk eserler, Rumen Diogenes’in katkılarıyla Rönesans döneminde ortaya çıktı. Enstrümanları teller, rüzgarlar ve perküsyon içerir.

Halk Müziği

ABD’de halk müziği ve ülke müziği farklı müzik türleridir, ancak dünyayı bir bütün olarak düşündüğümüzde onlar da hala halk müziğidir. Halk müziği kavramı Afrika, Pasifik Adaları, Güney Amerika, Orta Doğu veya Uzak Doğu’da da kullanılmaktadır ama onlar da halk müziğidir. Türküler, kökenlerinin yerel tonları ve coğrafi sözcükleri kullanan şarkılar olarak tanımlanabilir.

Elektronik Müzik

Elektronik müzik diğer müzik türleri gibidir, ancak buradaki enstrümanlar elektro-mekanik (elektro gitar vb.) ve elektroniktir (sentezleyiciler, bilgisayarlar vb.). Elektronik müzik çok yönlü bir türdür. İnsan sesi kullanılamaz ve kullanıldığında insan sesi çalınabilir.

muzik turleri nelerdir2

HipHop Müzik

Hip-hop’u bir müzik türü içinde saymak hata olur ama biz bu hatayı bilerek yaptık. Hip-hop bir yaşam biçimidir. 70’lerin sonlarında Amerika’da ortaya çıktı ve Bruce gibi zorluklar içinde yaşayan siyah insanlar için bir kendini ifade etme biçimi haline geldi.

Caz Müzik

Caz, insanlara siyahlar olmadan bir konserin ne kadar iyi olduğunu söyleten müzik türlerimizden biridir. 1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’nin güney eyaletlerinde başlayan, antik Afrika’da ortaya çıkan, saksafon gibi nefesli çalgılarla ilişkilendirilen ve günümüzde hala popüler olan bir türdür. Rap gibi doğaçlama ve kavgacı bir yanı da var. Ayrıca salıncak, ruh, asit caz ve daha pek çok alt tür var.

Pop Müzik

muzik turleri nelerdir3

Pop aslında listedeki diğer müzik türleri gibi bağımsız bir karaktere sahip şarkılar değil, popüler şarkılara atıfta bulunuyor. 1940’lı yıllardan beri kullanımda olan terim, bize daha hafif ve tüketilmesi daha kolay müziği hatırlatsa da, rock veya rap asmak da pop olabilir. Yabancıların en ünlü örnekleri Michael Jackson ve Madonna’dır. Tarkan ve Sezen Aksu da aramızda sayılabilir.

Rock Müzik

Müzik türleri her zaman çok ayrı değildir. Rock müzik de pop müziğin alt türlerinden biri olarak kabul edilir, ancak biz onu melodileri ağırlıklı olarak elektro gitar, bas gitar, davul ve klavyelerden oluşan pop müzikten ayırıyoruz.

Enstrümantal Müzik

Enstrümantal müzik de bir şemsiye öğedir. Elektronik müzik ve klasik müzik gibi müzik türleri enstrümantal müzik olarak değerlendirilebilir. Sahnede çalınan film müziği de genellikle enstrümantaldir.

Dini Müzik

Dini müzik, müzik türleri arasında yer almasa da ayrı bir kategori olarak değerlendirilebilir; ilahiler, kilise şarkıları ve hatta New Age müziği gibi belirli bir inancı temsil eden eserler. Genellikle İncil’e referanslar içeren şarkı sözleri ve manevi melodileri vardır.

Çocuk Müziği

muzik turleri nelerdir1

Bahsettiğimiz müzik türleri, özellikle klasik müzik, elbette çocukların dinleyebileceği parçalar var ama çocuklar için yapılmış şarkılar tamamen farklı. Sözleri ve melodileri ile çocukların ilgisini çeken bu şarkılar aslında öğretici bir kontrol gerektiriyor. Alibaba’nın Çiftliği her dilde yeri olan bir şarkı olabilir. Ayrıca küçük kurbağalar ve kırmızı balıklar gibi birçok örnek var.

Müzik Türleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu