Kişisel Bakım

Sebum Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Ciltte bulunan yağ bezleri tarafından üretilen ve memelilerde sıkça görülen bir cilt sıvısı olan sebum, saçları ve cildi kuruluğa karşı korurken dış etkenlerden kaynaklanabilecek zararları azaltır. Ancak vücuttaki sebum dengesi bozulduğunda, cildin ya da saçların yağlı bir görünüm kazanmasına neden olabilir. Ayrıca sebum, cilt yüzeyine çıktığında bakteriler tarafından etkisiz hale getirilerek kötü koku yayabilir.

Sebum seviyesi yaşa bağlı olarak değişebilir. Bebeklikten ergenliğe, ergenlikten erişkinliğe ve yetişkin bireylerden yaşlılara kadar herkes için son derece önemlidir. Özellikle ergenlik döneminde sebum seviyesi artar ve akne oluşumuna neden olabilir.

sebum nedir 2

Sebum Ne İşe Yarar?

Birçok kişi, sebumun fazla salgılanması nedeniyle sivilce ve yağlanmadan şikayetçidir. Ancak cildin yağlı olmasının tek sebebi sebum değildir. Asıl sorun, vücuttaki sebum dengesinin sağlıklı bir şekilde korunmamasından kaynaklanır. Ciltte yeterli miktarda bulunan sebum, cildi çeşitli zararlı etkenlere karşı koruyarak sağlıklı kalmasını sağlar. Ancak vücuttaki sebum dengesi bozulduğunda, bu durum kişinin kendi sorumluluğundadır.

Sebum, cildin yumuşaklığını koruyan ve özellikle kuru cilt tipi olanlar için vazgeçilmez bir vücut salgısıdır. Kuru ciltlerde, vücudun nem ihtiyacı artar ve bu nedenle sebumun sağladığı nemlendirme etkisi oldukça önemlidir. Ayrıca sebum, vücudun rahat bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Cildin ihtiyacı olan nem dengesini sağlar. Nemli bir cilt her zaman canlı görünür. Çeşitli mimikler kolaylıkla yapılabildiği gibi kırışıklık oluşumunu da engeller. Bu nedenle, sebum dengesinin kontrol altında tutulması önemlidir.

Sebum, cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olur. Ancak sebum dengesi kontrol altında tutulmadığında, özellikle 30 yaşından sonra ciltte yaşlanma belirtileri arasında göz çevresinde oluşan kırışıklıklar ve cilt renginde solgunluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, cildin nemli kalması ve düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir. Cildin ihtiyacı olan nem, nemlendirici kremler ile düzenli olarak dengelenmelidir. Ancak sadece nemlendirici kremler yeterli değildir ve sebum dengesi de yumuşak ve taze bir görünüm için hayati önem taşır.

sebum nedir 3

Sebum Dengesi Nedir?

Sebum dengesi, cilt ve saçlarda aşırı yağlanmayı önlemek için oldukça önemlidir. Hem fazla hem de az sebum üretimi, saçların ve cildin yapısını değiştirebilir ve birçok soruna neden olabilir. Ciltte ve saç derisinde yetersiz sebum üretimi, kuruluk ve çeşitli problemlere yol açabilir. Özellikle saç derisindeki az sebum üretimi kepeklenme veya ölü deri döküntülerine neden olabilir. Ayrıca kuru ciltler pul pul görünmeye ve çatlamaya daha meyillidir.

Fazla sebum üretimi ise ciltte yağlanma, siyah nokta ve sivilce gibi problemleri ortaya çıkarabilir. Saçlarda da hızlı yağlanma görülerek kirli bir görünüm ve şekil verememe durumu oluşabilir. Sebum dengesi düzenli tutulduğunda ise bu problemlerin üstesinden gelmek mümkündür. Bu sayede sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olunabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli bakım yapmak ve doğru ürünleri kullanmak da sebum dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Sebum Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Sebum artışının en önemli nedenlerinden biri hormonal değişimlerdir. Özellikle ergenlik döneminde, cilt ve saçlarda aşırı yağlanma sıkça görülür. Bunun yanı sıra, hamilelik ve adet dönemi gibi durumlarda da benzer şekilde sebum artışı yaşanabilir.

Bir diğer sebum artışı nedeni ise beslenme biçimidir. Tükettiğiniz gıdalar ciltte ve saçlarda yağlanmaya neden olabilir. Sebum dengesini korumak için, sebum artışına neden olan yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Peki hangi yiyecekler sebum artışına yol açar?

Acı ve baharatlı gıdalar, yağ oranı fazla olan atıştırmalıklar, bazı kuruyemişler, işlemli gıdalar ve sıvı tatlandırıcılar ciltteki sebumun olması gerekenden fazla şekilde artmasına sebep olabilir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz bu gıdaları daha az tüketerek sebum üretimini azaltabilirsiniz.

sebum nedir 4

Sebum İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu