Yemek Tarifleri

Salamura Yeşil Zeytin Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

instagram takipçi hilesi

Salamura yeşil zeytin, pek çok ev hanımının yaptığı bir üründür. Bu işten para kazanan hanımların olduğunu bile şahit oldum. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünlerinden bir de yeşil zeytindir. Peki siz salamura yeşil zeytin tarifini biliyor musunuz? Eğer ki bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. İşte salamura “Yeşil Zeytin Tarifi, Nasıl Yapılır?” sorusunun yanıtı…

salamura yesil zeytin 1

Aşağıda Salamura Yeşil Zeytin tarifini sizlere aktarırken, hemen altta bulunan hızlı menü vasıtasıyla istediğiniz bölüme geçiş yapabileceğinizi lütfen unutmayınız..!

Hakkında

Ülkemizin en değerli tarım ürünlerinden biri de zeytindir. Binlerce çiftçinin aynı geçim kaynağıdır. Aynı zamandan kahvaltı sofralarımızı olmazsa olmaz ürünlerinden biridir. Ayrıca zeytin ağaçları en değerli ağaçlar arasında da yer almaktadır. İşte bu kadar değerli bir nimetin ülkemizde yetişmesi bence bizim için büyük bir şans.

Zeytin, ülkemizin Manisa, Balıkesir Edremit, Bursa – Gemlik, Aydın, Muğla gibi daha ismini sayamadığımız pek çok şehrimizde yetiştirilmektedir. Daha önce zeytin ağacı görmemiş iseniz yapmanız gereken tek bir şey vardır. O da yukarıda saydığımız illerden birinde bulunan bir köyü ziyaret etmenizdir. Hem gitmiş gezmiş olursunuz hem de direkt üreticiden tap taze salamuralık yeşil zeytin almış olursunuz. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Şimdi gelelim bu harika nimetin tarifine..!

salamura yesil zeytin 2

Malzemeler

 • 1 kilogram yeni toplanmış yeşil zeytin
 • 2 kaşık tuz
 • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 tane konserve, daha önce kullandığınız cam kavanoz ya da büyük pet şişe

Yeşil Zeytini Tatlandırmak İçin:

 • 4 çorba kaşığı kaya tuzu (1 yemek kaşığı kaya tuzu yaklaşık olarak 20 grama tekabül etmektedir.)
 • 1 çorba kaşığı limon tuzu

Hazırlanışı

 1. İlk olarak direkt üreticiden ya da pazardan aldığınız yeşil zeytinleri iyice yıkayın. Zeytinlerin arasında zedelenmiş olanları ve yaprakları ayıklayın.
 2. Yeşil zeytinlere bıçak ile 2 ya da 3 yerine bıçak içerisindeki çekirdeğe dokunacak şekilde çizik atın.
 3. Eğer ki salamura zeytininizin daha hızlı şekilde olmasını istiyorsanız çizik sayısını arttırın. Fazla da çiziğe boğmayın.
 4. Yeşil zeytinleri çizmemizin ana nedeni zeytinlerin içindeki acı tadın çıkmasını ve daha hızlı olgunlaşmasını sağlamaktır. Daha hızlı olmasını istemiyorsanız çizik atmayabilirsiniz. Ancak oleuropein adı verilen madde zeytinin içinde kalacağı için acı bir tadı olabilir.
 5. Çizdiğiniz zeytinleri 1 kg’lık cam ya da peş şişelere koyun. Üzerine normal içtiğiniz sudan doldurun.
 6. Şişenin ağzını kapatın ve Haftada bir şişenin içindeki suyu değiştirin. 2 hafta geçtikten sonra tatlandırma işlemi yapılacak.

Zeytinleri Tatlandırmak İçin:

 1. Tuz ve limon miktarını kendiniz belirleyin. Suyun miktarına göre tuz ve limon kullanın.
 2. 1 kg zeytin için yaklaşık olarak % 8 ila % 10 arası kaya tuzu kullanılmaktadır. 1 çorba kaşığı kaya tuzu ise yaklaşık 20 gramdır. 1 kg için 4 çorba kaşığı kullanabilirsiniz. 1 çorba kaşığı da limon tuzunu da eklemeyi unutmayın.
 3. Zeytinlerin acı tadı gittikten sonra, cam kavanozlara koyun. 1 litre suya yine 4 çorba kaşığı kaya tuzu ve 1 çorba kaşığı limoın tuzu koyun.
 4. Artık kahvaltı sofralarınıza salamura zeytini de ekleyebilirsiniz. AFİYET OLSUN..!

salamura yesil zeytin 3

 Tarif Videosu

Kaynak
Nefis Yemek Tarifleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu