Kişisel Bakım

Saç Dökülmesi Neden Olur?

instagram takipçi hilesi

Özellikle kadınların bir numaralı güzellik unsuru şüphesiz saçlarıdır. Her kadın gür ve ipeksi saçlara sahip olmak ister. Ancak zaman zaman elimizi saçımıza atmamızla birlikte avucumuzda bir tutam saç birikintisi kalır. Bu durum uzun süre devam ederse saçlar seyrekleşir ve çirkin, bakımsız bir görüntü ortaya çıkar.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

sac dokulmesilJF7tlQY5k6leb7TAWrLzw

Demir ve Çinko Eksikliği: Saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biri vücuttaki demir ve çinko eksikliğidir. Vücutta yetersiz seviyede kalan demir ve çinko saçlarımızın yeterli düzeyde beslenmesine engel olur. Bu nedenle saçlarımız güçsüz düşer ve dökülür.

Yetersiz Beslenme: Tüm vücudumuzun olduğu gibi saçlarımızın da sağlıklı ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Düzenli ve yeterli beslenilmediği takdirde saçlarımız yeterli proteini alamaz ve dökülür.

Elektronik Saç Bakım Aletleri: Saçlarımız daha güzel ve bakımlı görünsün diye her gün kullandığımız maşa, düzleştirici ve fön makineleri saçlarımızı fazlasıyla yıpratmakta. Çok yüksek ısılarda saçlarımızı yaptığımız bu aletleri kullanırken dikkat etmekte fayda var. Zira haddinden fazla kullanıldığı takdirde saçların hem kırılmasına hem de dökülmesine yol açıyor.

Stres: Her hastalığa yol açabilen stres, saç dökülmelerinde de büyük etken sahibi. Stres, diğer tüm organları olduğu gibi saç köklerimizi de güçsüz düşürüyor. Bu da yine saçlarımızı kaybetmemize neden oluyor.

Hava Şartları: Çok soğuk ve çok sıcak havalar saçlarımıza zarar veriyor. Hem sıcak hem de soğuk havalarda saç diplerimiz kuruyor ve bu nedenle kırılıyor veya dökülüyor.

Yanlış Şampuan Kullanımı: Şampuanlar eğer saçınıza uygun değilse yarar vermek bir yana dursun saçlarınızı yıpratıp dökebiliyor.  Bunun yanında sık sık şampuan değişikliği de saçlarımıza zarar vermekte.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Alopesi ve Tedavisi 1

-Demir eksikliği var ise doktorunuzla görüşmelisiniz. Düzenli ilaç kullanımıyla bu sorun hallolacaktır.

-Demir ve protein yoğunluklu besinler almalısınız. Kuru yemiş, deniz ürünleri, süt ürünleri, sebze ve meyveler vs…

-Çok fazla elektronik bakım aletleri kullanmamalısınız. Saçlarınızı yakan bu aletlerden kullanmak yerine saçlarınızı doğal bırakarak sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

-Çok soğuk havalarda beresiz dışarı çıkmamalısınız.

-Yazları güneşe çok fazla çıkmamalısınız.

-Saçlarınıza en uygun şampuanı kullanmalısınız. Kuru saçlara sahipseniz farklı, yağlı saçlara sahipseniz farklı şampuanlar gibi…

-Düzenli bakım yapmalısınız. Zeytinyağı ile saçlarınızı 2 haftada bir yıkarsanız saçlarınıza çok iyi gelecektir.

Saç Dökülmesini Önlemekle İlgili Videolar

Saç dökülmesi neden olur? (Doktor Aytuğ) 

https://www.youtube.com/watch?v=SJy5XKm1LP0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu