Yabancı Kadın Ünlüler

Rita Ora Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Rita-Ora-14
Tam adı: Rita Sahatçiu Ora (Rita Ora)
Doğum tarihi: 26 Kasım 1990
Doğum yeri: Yugoslavya (Kosova), Piriştina
Kökeni: Londra, İngiltere
Boyu: 1,66 m
Meslekler: Şarkıcı,söz yazarı,aktris
Tarzları: Pop, dance-rock, dance-pop, R&B,
Etkin yılları: 2007-günümüz
Plak şirketi: Roc Nation
Filmleri: Grinin Elli Tonu, Dolandırıcılar
Albümleri: Ora, Spotify Sessions
Ebeveynleri: Vera Sahatçiu, Besnik Sahatçiu
Resmî sitesi: ritaora.com
Diğer resmi web sayfası: rocnation.com/artists/rita-ora
Sosyal Medyada
Rita Ora Resmi facebookRita Ora Resmi twitterRita Ora Resmi instagramRita Ora Resmi pinterest_iconRita Ora Resmi youtubeRita Ora Resmi google_plus

Hakkında

Rita Ora kimdir? Rita Ora ,olarak bilinen sanatçının gerçek adı yani doğum adı ; Rita Sahatçı Ora ‘dır.26 Kasım 1990 tarihinde ingiltere’ nin başkanti olan Londra kentinde dünyaya gelmiş profesyonel oyuncu ve şarkıcıdır. Oyunculuk ve Müzisyenlik hayatı bir hayli başarılı geçen Rita Ora; profesyonel anlamda ilk defa ‘’Ülkenin sana İhtiyacı Var’ yarışmasına katılmıştır.

Buradan pek olumlu bir sonuç alamayan Rita, daha sonrasında oldukça başarılı bir albüm yayınlamıştır. Bu albüm öylesine beğenilmiş ki aylarca bilboardlar da ilk on da kalmıştır. Kariyerinin zirvesinde olan genç ve bir o kadar da başarılı sanatçı; bu sıralarda sinema sektörü ile ilgilenmiş ve buradan da büyük bir beğeni elde etmiştir.

Rita 2007 yılında Craig David le birlikte Awkward şarkısını seslendirdi bu onun ilk müzik Tinchy Stryder ile Where Is Your Love şarkısına düet yaptı ve klipte rol aldı. 2009 yılında Forever Young şarkısının klibinde ve Drake in Over klibinde yer aldı. 2011 yılında Rita çalışmalarına başladığı yeni albümünün reklamını yapmak için kendi videolarını yayınlamaya başladı.

14 Aralık 2011 de Rita ve Dj Fresh in ortak şarkısı Hot Right Now un klibi YouTube da yayınlandı. Şarkı 12 Şubat 2012 de yayınlandı ve UK Singles Chart da 1 numaraya ulaştı. 24 Şubat 2012 de Ora New York taki Z100 Radyo suna katıldı ve orada Rita nın ilk teklisi ve albümün çıkış parçası How We Do şarkısını yayınladı. Rita 2 yıldır ilk albümü üzerine çalışmaktadır.

Albümünde Ester Dean Drake The Dream Kanye West ve Stargate gibi isimler bulunmaktadır. Rita nın Tinie Tempah ile düet yaptığı ilk solo kaydı İngiltere de 6 Mayıs 2012 de yayınlandı. Şarkının prodüktörü Chase Status tür ve şarkı UK Singles Chart ta 1 numaraya ulaşmıştır. Bu Rita nın ilk solo 1 numarası toplamda ikinci 1 numarasıdır. Sanatı Etkilendikleri Rita nın en büyük idolü Gwen Stefani dir bir röportajında Onu neden bu kadar çok sevdiğimi biliyor musunuz. Modada moda konusunda stil ikonu Gwen ek olarak Marilyn Monroe ve Daphne Guinness in moda trendlerini klasik ve nostaljik giyim tarzlarını da benimsemiştir.

Şarkı The Notorious in How We Do şarkısının nakaratını içermektedir. Şarkının videosu Emil Nava tarafından Hackney de çekildi ve 4 Nisan 2012 de yayınlandı. Mayıs ayında Ora İngiliz X Factor yarışmasının 9 serisinde konuk jüri olarak katılmıştır ve seçmeler Londra da kayda Coldplay ile turnede iken albümün adının Ora olduğunu 27 Ağustos ta yayınlandı ve albüm ilk haftasında kopya satarak UK Album Chart a 1 numaradan giriş yaptı.

Rita Ora’ nın geçtiğimiz senelerde özel hayatı ile ilgili birkaç iddia duyulmuş ve onun Rob Kardashian ile ilişkisi olduğu söylenmiştir. Rita bunları kesin bir dille yalanlamış ve yalnızca arkadaş olduklarını belirtmiştir. Ünlü şarkıcı; şu an da DJ Calvin Harris ile birliktedir.

Rita Ora; oyunculuk hayatına daha da özen göstermek isteyen ve başarılarını devam ettirmeye çalışan profesyonel bir sanatçıdır.

Çocukluğu ve kariyerinin başlangıcı
Rita Ora Yugoslavya’nın Piriştina şehrinde şimdiki adıyla Kosova’da doğmuş ve doğduğu yıl ailesi ile İngiltere’ye gelmiştir. Batı Londra’da büyümüş, öğrenimine “St Cuthbert with St Matthias CE Earls Court” ilkokulunda başlamıştır. Ardından “Sylvia Young Tiyatro Okulundan” ve sonra da “St Charles Catholic Sixth Form Koleji”nden mezun olmuştur. Rita genç yaşta şarkı söylemeye başlamıştır.2004 yılında İngiliz yapımı Spivs filminde rol almıştır. 2009 yılında Eurovision’da İngiltere adına yarışmak için BBC’nin “Eurovision: Your Country Needs You” adlı yarışmada seçmelere katıldı ancak bir süre sonra kendini hazır hissetmediğini düşünerek yarışmadan çekildi.

Rita 2007 yılında Craig David’le birlikte “Awkward” şarkısını seslendirdi, bu onun ilk müzik çalışmasıydı.2008’de Tinchy Stryder ile “Where Is Your Love” şarkısına düet yaptı ve klipte rol aldı. Rita, Londra ve çevresindeki barlarda şarkı söylemeye başladı ve 2009’da A&R Roc Nation’a Rita’dan bahsetti, birkaç gün sonra Rita Jay-Z ile tanışmak için New York’a gitti. 2009 yılında Jay-Z’nin “Forever Young” şarkısının klibinde ve Drake’in “Over” klibinde yer aldı. Rita Jay-Z’in dikkatini çekti ve sonrasında Jay-z Rita’yı kendi şirketi olan Roc Nation’a aldı.

2011-Günümüz O.R.A.
2011 yılında Rita, çalışmalarına başladığı yeni albümünün reklamını yapmak için kendi videolarını yayınlamaya başladı. 14 Aralık 2011’de Rita ve Dj Fresh’in ortak şarkısı “Hot Right Now”un klibi YouTube’da yayınlandı. Şarkı 12 Şubat 2012’de yayınlandı ve UK Singles Chart’da 1 numaraya ulaştı.

24 Şubat 2012’de Ora,New York’taki Z100 Radyo’suna katıldı ve orada Jay-Z Rita’nın ilk teklisi ve albümün çıkış parçası “How We Do (Party)” şarkısını yayınladı. Şarkı The Notorious B.I.G.’in Party and Bullshit şarkısının nakaratını içermektedir. Rita 2 yıldır ilk albümü üzerine çalışmaktadır. Albümünde Will.i.am, Ester Dean, Drake, The Dream, Kanye West ve Stargate gibi isimler bulunmaktadır.

Rita albümün tarzı ve konsepti hakkında “Kesinlikle pop ama orada caz etkisini de, Monica ve Aaliyah etkisini de duyarsınız ve Gwen Stefani de duyabilirsiniz” diyor. Rita ayrıca babasının kolleksiyonun da etkisinde kalarak albümde Reggae tınılarının da olduğunu ve albümde Eric Clapton ve B.B. King’i de içerdiğini belirtiyor.Rita albümde “Roc The Life”,”Love At War”,”Facemelt” ve “Shine Ya Light” şarkılarının olduğunu doğruladı.

Rita’nın Tinie Tempah ile düet yaptığı ilk solo kaydı R.I.P İngiltere’de 6 Mayıs 2012’de yayınlandı. Şarkının videosu Emil Nava tarafından Hackney’de çekildi ve 4 Eylül 2012’de yayınlandı. Şarkının prodüktörü Chase & Status’tür ve şarkı UK Singles Chart’ta 1 numaraya ulaşmıştır. Bu Rita’nın ilk solo 1 numarası toplamda ikinci 1 numarasıdır. Mayıs ayında Ora, İngiliz X Factor yarışmasının 9. serisinde konuk jüri olarak katılmıştır ve seçmeler Londra’da kayda alınmıştır. X Factor’ün sahne arkası röportajında Rita çıkacak olan albümünün adının “Ora” olabileceğini açıkladı. Rita Coldplay ile turnede iken daha sonra albümün adını “O.R.A.”olarak değiştirdiğini duyurdu.

Etkilendikleri
Rita’nın en büyük idolü Gwen Stefani’dir,bir röportajında “Onu neden bu kadar çok sevdiğimi biliyor musunuz?Onunla ilgili her şeyini seviyorum” demiştir. Ayrıca Beyoncé‘nin de kendi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve bir danışman olduğunu söylüyor. Ayrıca onun gibi bir idole sahip olduğu için güçlü hissettiğini ve Beyoncé’nin albümü için ona tavsiyelerde bulunduğunu belirtiyor. Diğer etkilendiği kişiler; Aaliyah, India Arie, Christina Aguilera, Brandy, Monica, Madonna, Tina Turner, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Etta James, Celine Dion, Bruce Springsteen, David Bowie, Vybz Kartel ve Sade’dir.Ora,oyunculuk kariyeri hakkında ona ilham veren kişinin Rita Hayworth olduğunu söylemiştir.

Modada etkilendikleri; Ora’nın moda konusunda stil ikonu Gwen Stefani‘dir.Stefani’ye ek olarak Marilyn Monroe ve Daphne Guinness’in moda trendlerini, klasik ve nostaljik giyim tarzlarını da benimsemiştir.

Rita Ora Albümleri

  1. 2012 – Ora

Filmleri

  1. 2015 – Grinin Elli Tonu
  2. 2014 – Dolandırıcılar
  3. 2013 – 90210 (dizi)(konuk oyuncu)
  4. 2013 – Hızlı ve Öfkeli 6 (konuk oyuncu)
  5. 2004 – Spivs

Ödülleri

  1. 2012 – MOBO Ödülleri- En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
  2. 2012 – Urban Müzik Ödülleri – En İyi Uluslararası Sanatçı
  3. 2013 – Glamour Yılın Kadını Ödülleri – İngiltere Solo Sanatçı

Videoları

 

 

 

 

Fotoğrafları

3 Yorum

  1. Ünlünün ,Biyografi sayfasındaki Videolar kontrol edilmiş ve güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu