Yabancı Kadın Ünlüler

Marilyn Monroe Kimdir?

instagram takipçi hilesi

marliyn monreo 24
Tam adı: Marilyn Monroe
Doğum tarihi: 01.06.1926
Doğum yeri: Los Angeles, California, ABD
Boyu: 1.66 m
Ailesi: Gladys Pearl Baker (Anne),  Berniece Baker Miracle (Kardeş), Robert Kermitt Baker (Kardeş)
Eşi: Arthur Miller (e. 1956–1961), Joe DiMaggio (e. 1954–1955), James Dougherty (e. 1942–1946)
Mesleği: Sinema Oyuncusu, Model
Aktif Yılları: 1945-1962 arası
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Aktris Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da, Los Angeles, California’da doğdu. Çok kısa hayatı boyunca, Marilyn Monroe dünyanın en büyük ve en kalıcı seks sembollerinden biri olmak için zor bir çocukluktan geçti. Kariyerinde, Monroe’nın filmleri 200 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

16. doğum gününün hemen ardından, 1942’de Monroe, 21 yaşındaki komşusu Jimmy Dougherty ile evlendi. Marilyn bir ev hanımı oldu. Ancak çift yakın değildi ve Monroe bu evlilikten sıkıldığını bildirdi. 1943’te kocası Amerika’nın Savaş faaliyetlerine katılmak için Merchant Marines’e gitti. Kısa bir süre sonra da ayrıldılar.

1946, Marilyn için çok önemli bir yıldı. Genç kocasından boşandı ve adını sıkıcı, Norma Baker’dan daha çekici Marilyn Monroe’ya çevirdi. Drama dersleri aldı ve ilk film sözleşmesini Twentieth Century Fox ile yaptı. İlk birkaç filmi düşük reyting aldı. Ancak bu daha başlangıçtı. All About Eve, Niagara ve daha sonra Gentleman Preferes Blondes ve Bir Milyonerle Nasıl Evlenileceği gibi filmlerde daha önemli roller kazandı.

1954 yılında iki yıldan uzun süredir arkadaşı olan beyzbol yıldızı Joe DiMaggio ile evlendi. Monroe o zamanlar Hollywood’un en büyük gişelerinden biriydi. Ancak 1950’de müzakere edilen sözleşmesi, diğer yıldızlardan daha az maaş almasına neden oldu. Ayrıca, Monroe komedilerde ve müzikallerde basit roller oynayan “sarışın bir bomba” olarak rol almak istemiyordu.

marliyn monreo 0

Altın Küre Ödülünü Kazandı

1955’te Fox’tan ayrılmak istedi. Kendi film yapımcılığına başladı ve oyunculuk okumaya başladı. Medya, Monroe’nun potansiyelini genellikle küçümsemesine rağmen, oyunculuğu artırma çabaları ve daha sonraki filmler daha geniş bir oyunculuk alanı için eleştirel beğeniler topladı. Otobüs Durağı (1956) filmindeki başarılı oyunculuğu ile Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘ne aday gösterildi. 1959’da ‘Some Like It Hot role rolündeki başarısı ile Altın Küre’yi kazandı.

Joe DiMaggio ile olan ilişkisi, kıskanç olması ve hayatını kontrol etmesi nedeniyle hızla gerildi. Monroe kısa sürede boşanma davası açtı. Ancak çift boşanmalarına rağmen arkadaş kaldı. Marliyn Monroe bir oyun yazarı olan Arthur Miller’la çıkmaya başladı ve 1956’da evlendi. Monroe evlenmek için din değiştirdi.

1950’lerin sonunda ve 1960’ın başlarında sağlığı kötüleşmeye başladı.Uyuşturucu kullanmaya başladı. Miller ile olan evliliği bozuldu ve Yves Montand, Frank Sinatra ve diğerleri ile ilişkisi vardı. 1960’lı yıllarda sağlığı film çekimlerini zorlaştırdı ve yapım sık sık ertelendi. Hala büyük talep görüyordu ve genellikle parlak dergilerin ön kapağında boy gösteriyordu. 1962’de, J.F. Kennedy’nin doğum günü için şarkı söylemek üzere Beyaz Saray’a davet edildi.

Marilyn Monroe Nasıl Öldü?

5 Ağustos 1962’de, sadece 36 yaşındayken Marilyn Monroe, Los Angeles’daki evinde öldü. Yatağında boş bir şişe ve çok sayıda uyuşturucu madde bulundu. Öldüğü yıldan günümüz boyunca bazı spekülasyonlar yapıldı, ancak ölümünün nedeni resmen aşırı dozda uyuşturucu olarak açıklandı.

Monroe’nun ölümü sırasında Başkan John F. Kennedy ve kardeşi Robert Kennedy ile ilişki yaşadığına dair dedikodular yayıldı. Kariyeri boyunca, Marilyn Monroe‘nun filmleri 200 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Bugün hala dünyanın en popüler seksilik cazibesi ve güzellik simgelerinden biri olarak kabul edilir ve kendine has mizah anlayışı ve sinsi zekası ile hatırlanır.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=p8MkFLOQomw

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu