Yabancı Kadın Ünlüler

Madonna Kimdir?

instagram takipçi hilesi

madonna 8

Tam adı: Madonna Louise Ciccone
Doğum tarihi: 16 Ağustos 1958
Doğum yeri: Bay City, Michigan, ABD
Boyu: 1.64 m
Ailesi: Christopher Ciccone ( kardeş), Silvio Anthony Ciccone, Madonna Louise Fortin
Eşi: Sean Penn (e. 1985; b. 1989), Guy Ritchie (e. 2000; b. 2008)
Çocuk (ları): Lourdes Leon, Rocco Ritchie, David Banda Mwale Ciccone Ritchie, Mercy James, Stella Ciccone, Estere Ciccone
Mesleği: Şarkıcı, söz yazarı, oyuncu
Aktif Yılları: 1979 yılından bu yana
imdb-logo

youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Madonna kimdir? Madonna, 16 Ağustos 1958 doğumlu Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve iş kadınıdır. İtalyan asıllı şarkıcının tam adı Madonna Louise Ciccone’dır. Dünya çapında 120 milyonun üzerinde satan albümleriyle tüm zamanların en başarılı ve en fazla satan kadın şarkıcısı olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Popun kraliçesi olarak bilinmektedir.

Kökenleri İtalyan ve Fransız olan bir anne babanın 6 çocuğunun üçüncüsü olarak dünyaya gelmiştir. Annesini 5 yaşındayken göğüs kanserinden kaybetmiştir. Çocukluğunda baleye duyduğu ilgiden dolayı kurslara gitmeye başlayarak show dünyasına adım atmıştır. Rochester Adams High School’da eğitim alan Madonna’nın IQ’sunun 140 olduğu açıklanmıştır. Başarılı bir öğrenci olan şarkıcı, dans bursuyla University of Michigan’a gitmiştir.

İlginizi çekebilir: Natalie Dormer Kimdir?

Üniversite okurken 1978’te New York’a gidip dansçı olmayı karar vererek okulu bırakmıştır. Hayatında yaptığı en cesur şeyin New York’a ilk gidişi olduğunu söylemektedir. Parasız ve ilk kez gittiği bir yerde kendini keşfetmeye başlamıştır. Uzun süre düşük paralara işlerde çalışarak geçinmiş bir yandan da modellik yapmıştır.

Martha Graham ve Pearl Lang’le tanışarak ülkenin en iyi dansçısı olan bu ikiliyle çalışma fırsatı yakalamıştır. 1979 yılında Fransız dansçı Patrick Hernandez’le birlikte dünya turnesine çıkarak müzisyen Dan Gilroy’la tanışan Madonna’nın müzik kariyerinde dönüm noktası başlamıştır. Gilroy’la tanışmasının ardından yolu, rock grubu Breakfast Club’le kesişmiştir. O grubun vokalliğini yapmaya başlayan Madonna bir yandan da bateri çalıyordu.

1980’lerde sevgilisi Stephen Bray’le birlikte ikinci müzik grubu Emmy ile New York’ta sahne almaya başlamıştır. Sevgilisiyle yazıp besteledikleri şarkılarıyla dikkatleri çeken Madonna’nın DJ ve prodüktör Mark Kamins’le yolu kesişerek Sire Records’a ulaşmasına sebep olmuştur.

1982 yılında Sire Records’la her bir single çalışması için 5 bin dolar almak üzere anlaşmıştır. İlk single’ı “Everybody” olmuştur. Billboard Hot 100‘de beklenen sonucu almayan şarkı, daha çok Billboard Hot Dance/Club Chart ilgi görmüştür. Ekranlarda hiç görülmeyen Madonna, sesinin de  R&B’ye yakın oluşundan dolayı zenci zannedilmekteydi.

Müzik Kariyerinin Yükselişi

1983’te “Burning Up” ve “Physical Attraction” isimli single çalışmaları çok ilgi görünce albüm hazırlıklarına başladılar. Aynı yıl kendi adını taşıyan ilk albümü çıktı ve müzik piyasasında büyük patlama yaşadı. Şarkılarıyla o yıla damgasını vuran Madonna bir yandan da genç kızlar tarafından 80’li yılların stil ikonu olarak görülmeye başladı. “Like A Virgin” isimli ikinci albümüyle uluslarası başarı yakalamayı başardı. Artık dünya çapında tanınan bir şarkıcı olmuştu.

1985 yılında aynı zamanda beyazperdede de yer almaya başlayan Madonna, ilk olarak “A Certain Sacrifice” ve “Vision Quest” filmlerinde rol almıştır. Oyuncu Sean Penn’le aynı yıl büyük aşk yaşayarak evlenerek uzun süre favori çift olarak görüldüler. Birlikte Shangai Suprise isimli filmde yer almışlardır.

1987 yılında yeni prodüktörü  Patrick Leonard’la tanışmasının ardından çıkarttığı albümü ve yeni hit şarkılarıyla yeniden milyonlarca satan albüme imza atmıştır. Dünya çapında gerçekleştirdiği ilk turnesine başlayan Madonna’nın turnesi “Who’s that girl Tour” adıyla Japonya‘da başlamıştır.

1989 yılında yayınladığı Like a Prayer isimli parçasının klibi dolayısıyla büyük tartışmalara sebep olmuştur. Katolik bir aileden gelen Madonna’nın yeni single parçasının klibindeki dini unsurlardan dolayı Katolik Kilisesi ayaklanarak, Madonna’yı aforoz etmiştir. Şarkının tartışmaları büyük olsa da şarkıcının en sevilen parçalarından biri Like a Prayer olmuştur.

Müzik kariyerindeki başarısı 90’lı yıllarda da her zaman zirvede devam etse de, sinema alanında çoğunlukla hüsrana uğrayan ve beklentileri karşılayamayan Madonna’nın yine de birçok filmi bulunmaktadır. Bugüne kadar binlerce konser, dünya turnesi ve onlarca albüm yapan Madonna’nın doğduğu yıl popun en önemli isimlerinden olan Elvis Presley’in ölümüne denk gelmesi, onu Popun Kraliçesi olarak tanımlamalarına neden olmuştur.

Madonna’nın servetinin yaklaşık 600 milyon doların üzerinde olduğu bilinmektedir.

Madonna Diskografisi

 1. Madonna (1983)
 2. Like a Virgin (1984)
 3. True Blue (1986)
 4. Like a Prayer (1989)
 5. Erotica (1992)
 6. Bedtime Stories (1994)
 7. Ray of Light (1998)
 8. Music (2000)
 9. American Life (2003)
 10. Confessions on a Dance Floor (2005)
 11. Hard Candy (2008)
 12. MDNA (2012)
 13. Rebel Heart (2015)
 14. Madame X (2019)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu