Yabancı Kadın Ünlüler

Christina Aguilera Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Christina Aguilera kimdir
Tam adı: Christina Maria Aguilera
Doğum tarihi: 18 Aralık 1980
Doğum yeri: Staten Island, New York, ABD
Boyu: 1,57 m
Burcu: Yay
Ailesi: Max Liron Bratman, Summer Rain Rutler
Eşi: Jordan Bratman (2005–2011) Matthew Rutler (?-2021)
Çocuk (ları):
Mesleği: Müzisyen, Söz Yazarı, Oyuncu
Aktif Yılları: 1986-2021
imdb-logo
youtube-chaneldeezer logo mbSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi twitter-hesabi

Hakkında

Christina Aguilera Kimdir? Christina Aguilera; pop, Gospel, Jazz ve R&B müzisyenidir. Aldığı ödüller, serveti ve özel hayatıyla gündemdedir.

Christina Aguilera, 18 Aralık 1980 yılında New York ABD’de doğmuştur. Tam adı Christina Maria Aguilera’dır. Ekvatorlu Ordu Komutanı Fausto Wagner Xavier Aguilera ve İrlandalı İspanyolca Öğretmeni olan Shelly Loraine Fidler’ın kızıdır. Ebevynleri, Christina 6 yaşındayken boşanmıştır. Annesi, kendisi ve kardeşinin velayetini alıp çocukların anneannelerinin yanına taşınmıştır. Aguilera’nın yeteneğini ilk fark eden de anneannesi olmuştur.

Christina Aguilera, 6 yaşındayken okuldaki yetenek yarışmalarına katılmıştır. Medyanın da ilgisini çekmiştir. Küçük yaşta “güçlü sese sahip kız” unvanını alan Aguilera, 8 yaşındayken “Star Search” yarışmasına katılmış ve yarışmada Etta James‘in “A Sunday Kind of Love” parçasını okuyarak 2. olmuştur. 12 yaşında The New Mickey Mouse Club’a katılmış ve diva olarak anılmıştır. Müzik kariyerine Japon sanatçı Keizo Nakanishi ile yaptığı “All i wanna Do” ile başlamıştır.

Christina Aguilera, 1999 yılında debut albümü olan “Christina Aguilera”yı çıkarmıştır. Albümün ilk şarkılarının ilk 5 te yerini alması üzerine Grammy “Yılın En İyi Yeni Sanatçısı” ödülünü almıştır. 2000 yılında, Christina Aguilera albümünün İspanyolcası olan “Mi Reflejo” albümünü çıkarmıştır. Bu albümle 2001 yılında Latin Grammy ödülünü kucaklamıştır.

Christina Aguilera, 2001 yılında Ricky Martin ile birlikte “Nobody Wants to be Lonely” düetini yaparak dünya listesinde 1 numara olmuştur. Moulin Rouge filminin soundtrack’i “Lady Marmalade”yi Pink, Mya ve Lil kim‘le seslendirerek yılın en iyi pop işbirliği Grammy ödülüne de sahip olmuştur. 2002 yılında Stripped albümünü yayımlamıştır. Bu albümün çıkış single’ı “Dirrty” dışlanmasına neden olmuştur. Ancak “Beautiful”u ikinci single olarak yayımlamasıyla onu dışlayan kitle tarafından anlaşılmıştır.

Christina Aguilera’nın pop tarzında “Fighter” şarkısı Christina’nın en çok beğenilen şarkılarından biri olmuştur. Ardından “Cant hold us down”şarkısı ile kadınları da kendi safına çekmiştir. “The voice within” isimli şarkısı da albümünün iyi bir satış grafiği yakalamasını sağlamıştır. 2003 yılında, Rolling Stone Dergisi tarafından “yılın en iyi konseri” seçilen ‘Justified & Stripped konserine çıkmıştır.  Bu arada 2003 Mtv Avrupa Müzik Ödülleri’nin sunuculuğunu  da yapmıştır.

Christina Aguilera, 2006 yılında “Back To Basics” albümünü çıkarmıştır. Dünyaca ünlü birçok sanatçı ile düetler yapmıştır. 2004 yapımı “Shark Tale” filminin soundtrack’i olan “Car Wash”ı Missy Elliot ile birlikte seslendirmiştir. “Tell me” parçası Türkiye’nin Billboard listesinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. “Hurt” klibinde olduğu gibi “Candyman” klibinde de yardımcı yönetmenlik yapmıştır. Klip MVPA tarafından yılın en iyi videosu seçilmiştir. Ayrıca internet üzerinden en çok indirilen video olmuştur.

Christina Aguilera, 2007 Grammy Ödülleri’nde “Ain’t No Other Man” şarkısıyla “En iyi Pop Vokal Bayan” ve “Back to Basics” albümüyle de “En iyi Pop vokal Albüm” dallarında aday olmuştur. Back To Basıcs Dunya Turu kapsamında Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya kıtalarında konserler vermiş ve ciddi gelir elde etmiştir. Sımply Chrıstına Aguilera parfümünü piyasaya sunarak servetini katlamıştır.

Christina Aguilera, 2008 yılında “Keeps Gettin’ Better – A Decade of Hits” albümünü çıkarmıştır. 2010 yılında “Bionic” albümü, 2012 yılında ise Lotus albümü yayımlanmıştır. Aguilera, oyunculuğu da deneyimlemiştir. En son 2018 yılında “Fall in line” albümü yayımlanmıştır.

Christina Aguilera’nın, MTV Video Müzik Ödülleri’nde sahnede Britney Spears’la birlikte Madonna’ya eşlik ederken onlarla öpüşmesi dünyada yankı uyandırmıştır. 2005 yılında üç yıldır birlikte olduğu sevgilisi Jordan Bratman ile nişanlanmıştır. İddialara göre nişanlılık süreci sanatçının lezbiyenlik eğilimi nedeniyle kısa sürmüştür. Sanatçı aynı yıl Napa Valley’de evlenmiştir. Lady Gaga‘yı taklit etmesiyle eleştirilen sanatçı, konuyla ilgili sorulara “bahsettiğiniz kişi kadın mı erkek mi onu bile bilmiyorum” sözleriyle cevap vermiştir. Jordan Bratman  ile bir süre evli kalıp boşanan sanatçı, Matthew Rutler ile evlidir.

Christina Aguilera Albümleri

 1. 1999 – Christina Aguilera
 2. 2000 – Mi Reflejo
 3. 2000 – My Kind of Christmas
 4. 2002 – Stripped
 5. 2006 – Back to Basics
 6. 2008 – Keeps Gettin’ Better – A Decade of Hits
 7. 2010 – Bionic
 8. 2012 – Lotus
 9. 2018-Fall in line

Christina Aguilera Filmleri ve Dizileri

 1. 2011 – The Voice (Coach Karakteri) (Televizyon Dizisi)
 2. 2010 – Zorlu Görev (Kendisi) (Sinema Filmi)
 3. 2010 – The 67th Annual Golden Globe A… (Kendisi) (Televizyon Filmi)
 4. 2010 – Burlesque (Ali Rose) (Sinema Filmi)
 5. 2010 – 2010 Mtv Movie Awards (Kendisi)Tv
 6. 2008 – Shine a Light (Kendisi) (Sinema Filmi)
 7. 2004 – Project Runway (Herself – Guest Judge) (Televizyon Dizisi)
 8. 2004 – Köpekbalığı Hikayesi (Christina-Seslendirme) (Sinema Filmi)
 9. 2002 – The Osbournes (Herself Karakteri) (Televizyon Dizisi)
 10. 1995 – Madtv (Kendisi) (Televizyon Dizisi)

Videoları

Fotoğrafları

Selen Özcep

Büro Yönetimi mezunuyum. Öğrenmeyi ve günceli takip etmeyi seviyorum. En güçlü sevgi göstergesinin de en güçlü silahın da kelimeler olduğuna inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu