Yabancı Kadın Ünlüler

Lady Gaga Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Lady-Gaga-7
Tam adı: Stefani Joanne Angelina Germanotta (Lady Gaga)
Doğum tarihi: 28 Mart 1986
Doğum yeri : Manhattan, New York, ABD
Boyu:  1,55 m
Mesleği : Şarkıcı ,şarkı yazarı ,kayıt yapımcısı , oyuncu , hayırsever
Etkin yılları : 2005’den bu yana
Resmi Web Sitesi:  ladygaga.com
imdb-logo

youtube-chanel spotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Lady Gaga kimdir? Gerçek adı Stefani Joanne Angelina Germanotta olan Lady Gaga, 28 Mart 1986’da Yonkers, New York’ta, İtalyan bir baba ve Yunan bir anneden oluşan bir aileden dünyaya gelmiştir. ABD’li şarkıcı, söz yazarı ve müzisyendir. 4 yaşında piyano çalmaya başladı ve piyano ile ilk bestesini 13 yaşında yaptı. 14 yaşına geldiğinde gece kulüplerinde canlı performans vermeye başlamıştı.

11 yaşında iken Manhattan’daki Juilliard School’na gönderildi, daha sonra Convent of the Sacred Heart adlı Katolik okuluna devam etti. 17 yaşında, New York Üniversitesi’nin Tisch School of the Arts bölümüne girerek dünya üzerinde sadece yirmi kişinin sahip olabildiği, erken kabul edilme hakkını kazandı. Burada müzik eğitimi alarak sanat, din, sosyal bilimler ve siyaset hakkında denemeler yazarak söz yazarlığı yeteneğini geliştirdi. Bir süre sonra Gaga, bu okuldan ayrılarak müzik kariyerine odaklanmayı tercih etti.Kariyerinin ilk yıllarında striptiz kulüplerinde “go-go” dansı yaptı. New Kids On The Block, Pussycat Dolls gibi grupların arkasında dans etme fırsatı buldu.

2008 yılında Lady Gaga, Los Angeles’a yerleşti.19 Ağustos 2008 tarihinde “The Fame” adını taşıyan ilk stüdyo albümünün piyasaya sundu ve kısa sürede 2 milyon kopyanın üzerinde sattı. Onu meşhur eden şarkısının adı Beautiful Dirty Rich idi.

New Kids on the Block ve Pussycat Dolls gruplarının konser turnelerinde açılış sanatçısı olarak konserler veren sanatçı, 2009’un başında The Fame Ball Tour adındaki kendi turnesini başlattı. 2009’un dördüncü çeyreğine gelindiğinde Gaga, ikinci stüdyo albümü “The Fame Monster”ı yayımladı. Albümünün başarısı sayesinde Lady Gaga, The Monster Ball Tour adlı ikinci turnesini başlattı.Şarkıcının toplam 5 Grammy Ödülü ve 2 Guinness rekoru bulunmaktadır.

Tarzını oluştururken kendisine David Bowie, Queen, Michael Jackson ve Madonna’yı örnek aldığını söyleyen Lady Gaga, Donatella Versace’yi ise ilham perisi olarak adlandırıyor.

Çılgın şarkıcının kamuoyunu şaşırtan bir diğer açıklaması ise cinsiyetiyle ilgili. Bir dönem hermafrodit yani çift cinsiyetli olduğunu belirten sanatçı buna karşılık her zaman kendisini kadın gibi hissettiğini söylüyor.

Söylediği şarkılar kadar teatral sahne şovu, shock art diye tabir edilen sahne performansları, kendi tasarladığı kostümleri de çok dikkat çekti. Rock ve Pop müzik kadar tiyatroyu da çok sevdiği için sahne şovunun hiçbir zaman müziğinin gerisinde kalmasını istemiyordu. Müzikle tiyatroyu nasıl bir araya getirebileceğini David Bowie ve Queen konserlerini izleyerek öğrendi. Queen klasiği Radio Gaga’dan esinlenerek sahne ismi olarak Lady GaGa’yı seçti.

2011 yılında 53. Grammy Ödüllerinde Lady Gaga 3 ödüle aday gösterilmiş ve üçünü de almıştır.

Lady Gaga’nın 2011’e kadar dünya çapında 24 milyondan fazla albüm satışı ve 65 milyondan fazla tekli satışı bulunmaktadır. Haziran 2010’da yayımlanan Forbes dergisine göre dünyadaki en güçlü ve etkili 100 ünlü arasında gösterilen Gaga, ayrıca Twitter’da 22 milyonu, Facebook’ta 50 milyonu aşan takipçi sayısıyla, yaşayan insanlar içinde bu sosyal ağlarda en çok izleyicisi olan kullanıcı oldu.

2010 Haiti depreminin ardından ortaya çıkan seferberlik sırasında Gaga, turnesi kapsamındaki 24 Ocak konserinin tüm gelirlerini Haiti’ye aktardı. Bağışlanan miktar 500.000 doların üzerindeydi.

Albümleri 

 1. 2008 – The Fame
 2. 2009 – The Fame Monster
 3. 2011 – Born This Way
 4. 2013 – ARTPOP
 5. 2014 – Cheek to Cheek (Tony Bennett ile birlikte)

Konser Turları 

 1. 2009 – The Fame Ball Tour
 2. 2009–2010 – The Monster Ball Tour
 3. 2012–2013 – The Born This Way Ball Tour
 4. 2014 –  artRave: The ARTPOP Ball

Filmleri

 1. 2011 –  Lady Gaga Presents the Monster Ball Tour: At Madison Square Garden
 2. 2012 – Katy Perry: Part of Me
 3. 2013 – Ustura Dönüyor
 4. 2014 – Muppets Aranıyor
 5. 2014 – Günah Şehri: Uğruna Öldürülecek Kadın
 6. 2015 – Kingsman: The Secret Service

Videoları

 

 

Fotoğrafları

Kaynak
PinterestYoutubeBiyografisiGoogle

6 Yorum

 1. Lady Gaga Türkiye’de İstanbul’da ,”16 Eylül’de Metro FM radyo sponsorluğunda İTÜ Stadyumu’nda konser verecek” bilgisini de verelim.

 2. Lady Gaga Türkiye’de İstanbul’da ,”16 Eylül’de Metro FM radyo sponsorluğunda İTÜ Stadyumu’nda konser verecek” bilgisini de verelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu