Film & Dizi Önerisi

Reyting Kurbanı Olarak Final Yapan En Sevilen Türk Dizileri

instagram takipçi hilesi

Türk dizileri, özellikle 2015 yılından bu yana birçok büyük prodüksiyonlu işlere, başarılı oyuncularla ve yönetmenlerle imza atmaktadır. Her yaz yeni dönemde yayın hayatına başlayan yapımların çoğu, yüksek reytingleriyle yazı atlatarak, bir sonraki sezona devam kararı almaktadır. Ancak 13 bölüm barajını geçerek sezonu tamamlayan dizilerin sayısı, her geçen yıl azalmıştır. Reyting kurbanı olan bu dizilerin birçoğu arkalarında çok sayıda sevenini bırakarak final yapma kararı almıştır.

Sevilen dizilerin çoğunluğu, çok başarılı isimlerden oluşan kadrolara sahiptir. Ancak ekranlarda reytinglerde başarılı olamadığından, bazen konularından dolayı bazen ise yanlış planlamalardan dolayı kurban edilip dizi tarihine karışmıştır. Bu yazımızda en sevilen ama reyting canavarına yenilen dizileri sizin için listeliyoruz.

Reyting kurbanı olan bu diziler

MUCK

2011 yılında Show Tv ekranlarında yayınlanan gençlik müzikal türünde olan MUCK dizisi, Türk ekranlarında yapılan en farklı dizilerden birisi olmuştur. MUCK isminin açılımı ise ‘Müzik Umutları Cesaret Kanatlarıydı’ olarak açıklanmıştır. Haluk Piyes, Murat Serezli, Azra Akın‘ın baş rollerinde olduğu ancak birçok genç yeteneğin ön plana çıktığı bu dizide, bir vakıf üniversitende kurulan koro ekibinin ayakta kalabilme mücadelesi anlatılmaktadır.

Amerikan’ın en sevilen uzun soluklu müzikal dizilerinden GLEE dizisinin uyarlaması gibi görünen bu dizi, sadece 8 bölüm sürmüştür. Ekranların alışık olmadığı türde bir dizi olan MUCK, televizyon izleyicisinin pek ısınamadığı ancak bir o kadar da genç hayran kitlesini kısa sürede kendisine bağlayan bir yapım olarak rafa kaldırılmıştır.

Arkadaşlar İyidir

2016 yılında Show Tv’de yayınlanan Arkadaşlar İyidir dizisi, sezonun gençlik romantik komedi türündeki yapımlarından birisidir. Yaz döneminde başlayan dizi reyting kurbanı olarak 10 bölümde final yapmıştır. Baş rollerinde İdris Nebi Taşkan, Su Kutlu, Aslı Melisa Uzun, Akın Akınözü, Cankat Aydos ve Hayal Köseoğlu’nun yer aldığı dizi arkadaşlık, aşk temaları üzerine kurulmuştur.

Kadrosundaki genç isimlerin birçoğunun ilk başrol tecrübesi olan bu yapımda reytingler karşısında fazla direnemeyen ancak arkasında bir kitle bırakan dizilerden olmuştur.

arkadaslar iyidir

İki Yalancı

2017 yılında yayınlanmaya başlayan İki Yalancı dizisinin baş rollerinde Keremcem ve Yağmur Tanrısevsin yer almaktadır. Tesadüfler çerçevesinde karşılaşarak aşık olan çiftin, birbirlerine söyledikleri yalan dolu dünyadaki ilişkileri anlatılmaktadır. Gani Müjde‘nin senaryosunu yazdığı bu yaz dizisi de 9. bölümüyle ekran hayatına veda etmiştir.

iki

Hayatımın Aşkı

2016 yılında yayınlanan Hayatımın Aşkı dizisi de başrolleri ve oyuncu kadrosu oldukça başarılı isimlerden oluşmasına rağmen ekranlarda tutunamayan işlerden birisi olmuştur. Lucky Red imzalı yapımın başrollerinde Serkan Çayoğlu, Hande Doğandemir, Berk Hakman yer almaktadır. Bu isimlere ise Zafer Algöz, Yonca Evrimcik ve Sadi Celil Cengiz eşlik etmektedir. Yakın arkadaşı ile hoşlandığı erkek arasında kalan ve ilişki yapabilme konusunda baskı altındaki bir kızın hikayesi konu alınmaktadır. Dizi, 17 bölümde final yapmıştır.

hayatimin aski 685x978

Yüz Yüze

2017 yapımı Yüz Yüze isimli dizi polisiye türünde yapılan başarılı isimlere sahip bir dizi olmasına rağmen ekran hayatı en kısa olan yapımlardan olmuştur. Birkan Sokullu, Sinem Kobal ve Taner Ölmez‘in başrol oynadığı dizi kaçanlar ve kovalayanların yer aldığı bir suçlu dünyasında geçmektedir. Düşman olduklarını bilmeden birbirlerinden hoşlanan çifti seven bir kitle çabucak oluşsa da bu dizi sadece iki bölüm yayınlanarak final yapmıştır.

yüz yüze 685x518

Hayat Sırları

2017 yılı yaz sezonunun büyük heyecanlarla başlayıp, reytinglere yenilen bir diğer dizisi ise Hayat Sırları olmuştur. 11 bölüm dayanabilen Hayat Sırları, sevgi dolu bir ailenin derinlerinde yatan tehlikeli sırlarını konu edilmiştir. Bir tarafta tutkulu bir aşk varken diğer tarafta ortaya çıkmayı bekleyen bu sırra sahip ailenin hikayesi de yarıda kalmıştır. Dizinin başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan, Devrim Yakut’un yanı sıra Hazar Ergüçlü ve Ekin Koç yer almıştır.

hayat

Altınsoylar

2016 yılının bir diğer şanssız yapımı ise Altınsoylar dizisi olmuştur. O3 Medya’nın yaptığı bu dizinin oyuncu kadrosunda Aras Aydın, Ayça Ayşin TuranBennu Yıldırımlar, Şebnem Bozoklu, Burak Sevinç yer almaktadır. Bol aşk ve komediye yer veren bu dizinin ekran hayatı ise sadece 3 bölüm sürebilmiştir. Birliğin önemini anlatan mutlu aile hayatını aktaran bu dizinin de hikayesi yarıda kesilmiştir.

Aşk ve Gurur

Uyarlamaları çok seven bir dizi toplumu olarak, yapımcıların 2017 yılında yaptığı Aşk ve Gurur dizisi de reytinglerde çakılan yapımlardan olmuştur. Jane Austin’in kült eseri Aşk ve Gurur’dan uyarlanan dizinin başrollerinde Mert Fırat ve Damla Sönmez yer almıştır. Sadece 6 bölüm yayınlanan dizinin hikayesinde ne olacağı bilinse de, dizideki Kenan ve Zeynep’in hikayesi yarım kalmıştır.

ask gurur 685x822

N’olur Ayrılalım

2016 yılında Fox Tv ekranlarında yayınlanmaya başlayan N’olur Ayrılalım isimli komedi dizisi, sezonun en farklı yapımlarından biri olsa da Türk izleyicisine ve reytinglere yenik düşmüştür. Toplamda 5 bölüm yayınlanan dizi, hırslı bir program yapımcısının kendisinin gözüne girmek için çabalayan reji asistanını başrol yaparak bir reality programı çekerek yakışıklı bir çocuğu kendisine aşık etme girişimlerini konu alır.

Aşk acısını topluma göstererek reyting yapabileceği anlatılan hikaye, ironik olarak reytinglerde başarılı olamayarak final yapmıştır. Dizinin başrollerinde Gürgen Öz, Nilay Duru, Aras Aydın ve Nilperi Şahinkaya yer almıştır.

nolur

Ateşböceği

2017 yılında yayınlanan Ateşböceği, yönetmenliğini Barış Yöş’ün yaptığı romantik komedi dizisi bu listede en sevilen kitleye sahip yapımlardan birisi olmuştur. 17 bölüm süren dizinin başrollerini Seçkin Özdemir ve Nilay Deniz paylaşmaktadır. Yaz sezonunu atlatan yapım Eylül’de yeni sezonda tutunamayarak final yapma kararı almıştır.

Tehlikeli Karım

2018 yılında Show Tv’de yayınlanan Tehlikeli Karım dizisi sezonda 6 bölüm dayananlardan olmuştur. Başrollerini Gonca Vuslateri, Seçkin Özdemir ve Mustafa Üstündağ‘ın paylaştığı dizinin konusu ilgi çekici olsa da iptal kararı almaktan kurtulamamıştır. Bir Kore dizisinden uyarlama olan Tehlikeli Karım’ın ilk bölümü ekranlarda görmediğimiz başarılı bir kurgu ve aksiyonla ilerlemiş olmasına rağmen reytinglerde istediği başarıyı yakalayamamıştır.

Tehlikeli Karim 685x429

Gülizar

2018 yılında O3 Medya imzalı olarak yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı Gülizar dizisi, sezona 10 bölümüyle veda etmiştir. Farah Zeynep Abdullah ve Berk Cankat’ın başrollerini paylaştığı zorlu bir aşk hikayesini izleyiciye aktarmak istenen yapımda reytinge kurban gitmiştir. İkiliye kısa sürede alışan büyük bir kitle ise bu finalle çok üzülseler de reytinge karşı direnememiştir.

gülizar

Bir Deli Rüzgar

2018 yılında yayınlanan Bir Deli Rüzgar dizisi ekranlara rüzgar gibi giriş yapsa da 6. bölüme kadar dayanabilen dizilerden bir diğeri olmuştur. Başrollerinde Pınar Deniz, Almila Ada ve Berk Cankat’ın yer aldığı dizi uyumlu bir ikili olarak kendilerini çok seven büyük bir kitleye kısa sürede sahip olmuştur. Ancak bu durum diziyi kurtaramamıştır.

Tüm hayali şarkıcı olmak isteyen ve bu uğurda her şeyi yapmayı göze alan Gökçe’nin hikayesini anlatan dizi, epik bir baba kız ilişkisinin yanı sıra tutkulu bir aşka yelken açmaya başlarken final yapmıştır. Dizi geçmiş ve günümüz arasında gidip gelen kurgusuyla farklı bir seyre sahip olduğu açısından farklı bir yapım olmuştur.

bir deli

8. Gün

2018 yılında yayınlanan Ay Yapım imzalı 8. Gün dizisi de reytinglere yayınlandığı günden dolayı yenik düşmüş bir dizidir. Başarılı oyunculuklara ve hikayeye sahip dizi sadece 6 bölüm sürebilmiştir. Başrollerini Burcu Biricik, Musa Uzunlar ve Buğra Gülsoy‘un paylaştığı dizi birbirine yaptıkları kötülüklerden habersiz tesadüfen filizlenen bir aşkı ve karanlık bir dünyayı konu edinmiş aksiyon ve dram dizisidir.

8.gün 685x958

Azize

2019 yılında yayınlanmaya başlayan Süreç Film imzalı Azize dizisi kısa sürede büyük hayran kitlesine sahip olan ancak sonlanan yapımlardandır. İntikamdan doğan bir aşk hikayesini merkezine alan bir dizi olan Azize’nin başrollerinde Hande Erçel, Buğra Gülsoy, Mustafa Yıldıran yer almaktadır. Azize dizisi de 6 bölümün sonuna final yapmıştır.

azize 685x418

Hayati ve Diğerleri

Reytinge kurban giden dizilerin olduğu bu listenin belki de en üzen ve en şanssız olan yapımını en sona sakladık. 2017 yılında ilk bölümü yayınlanan dizinin, birinci bölümünden sonra bir daha ekranlarda yayınlanmayacağı söyleyerek yayın hayatı bitmiştir.

Dizinin elin stok bölümleri olmasına rağmen büyük şanssızlıkla karşı karşıya olan Hayati ve Diğerleri dizisi 2018’de bir sonraki sezonda devam ederek, stok bölümleri verilerek final yapmıştır. Toplamda 6 bölümü bulunan dizinin başrollerinde Celil Nalçakan, Günay Karacaoğlu ve Levent Ülgen yer alır.

hayati ve digerleri

Fragmanlar

https://www.youtube.com/watch?v=PcXTRnw_9IQ

https://www.youtube.com/watch?v=0ZRHlZCwOK8

https://www.youtube.com/watch?v=ztO4PEQsrm4

https://www.youtube.com/watch?v=BdO1FUL4C2A

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu