Film & Dizi ÖnerisiListeler

Sonbahar Denildiğinde İlk Akla Gelen 6 Kült Film

instagram takipçi hilesi

Kimi filmler öykünün geçmiş olduğu mevsimle adeta özdeşleşmiş olurlar. Gözünüzü kapatarak düşündüğünüzde, mevsimlere göre gruplara ayırabileceğiniz pek çok film vardır. Öyleyse sonbahar denildiğinde aklınıza hangi filmler geliyor? Sonbaharın ruhiyetinden mi bilinmez fakat genel itibari ile melankolik, hüzünlü ama yine de içinizi ısıtan filmler ilk akla gelenlerdir.

sonbahar 3

Sinema tarihi açısından önemli bir yer tutan soğuk, serin, hafif yağmurlu ve sararan yaprakların meydana getirdiği o farklı hava ile bu tarz filmleri bir kez daha anımsayalım, ve Pazar günü bütün işsizliğimizle battaniyenin altında film keyfine dalalım.

Scent of a Woman (Kadın Kokusu)

sonbahar 1

Scent of a Woman denildiği zaman akla ilk olarak Carlos Gardel ‘in bestelemiş olduğu müthiş tango parçası ve akıllardan silinmeyen dans sahnesi geliyor olsa da, filmde dökülmüş ve sararmış yaprakları ile sonbahar havası doruklarda hissedilmektedir. 1992 yılında çekilen filmde emekli Albay Frank Slate rolüne hayat veren Al Pacino pek çok kez aday olmasına karşın bir türlü kazanamadığı Oscar ödülünü filmdeki performansı ile elde etmiştir. Emekli kör albaya paraya ihtiyacı olduğundan ötürü bakıcılık yapan kolej öğrencisi Charlie’nin öyküsünü gözler önüne sere film tam bir sonbahar filmidir.

Stepmom (Omuz Omuza)

sonbahar 6

Ed Haris, Susan Sarandon ve Julia Roberts’in başrollerinde oynadığı 1998 yapımlı Stepmom, eşinden ayrıldıktan sonra çocukları ile birlikte yeni bir yaşama yelken açan Luke ile kendisine desteğini esirgemeyen sevgilisi Isabel’in yaşamış oldukları irdelenmiştir. Çocuklarla hiçbir şekilde sağlıklı iletişim kuramayan Isabel’in yaşamış olduğu çatışmalar ailevi sorunların git gide büyümesine neden olacaktır.

Sweet November (Kasımda Aşk Başkadır)

sweet november

Kimi zamanlar göz yaşlarınıza dur demekte zorlansanız da yine de içinizi sımsıcak tutan bir fil Sweet November. Yaşam insanları kimi zaman hiç olmadık noktada, hiç olmadık birisi ile karşılaştırır ve ardından da su akar yolunu bulur. İşkolik Nelson da bir gün Sara ile bu şekilde tanışır ve aralarında tecrübe edilmemiş bir ilişki başlar. Fakat Sara’nın kanser olması ve bunun ortaya çıkması ile yaşamış oldukları büyüleyici aşk, ölümle yaşam arasında sınırsız bir duruma dönüşür.

October Sky (Ekim Düşü)

sonbahar 2

Chris Cooper ve Jake Gyllenhaal’ın başrollerinde oynadığı 1999 yapımı October Sky, düşlerinin peşinden gitmek isteyen Homer’ın babası da dahil olmak üzere hiçbir engeli tanımamasını konu edinmiştir. Gerçek bir öyküden beyazperdeye uyarlanmış olan filmde, küçük bir kasabada madencilik yapan babasının mesleğini ileride devam ettirmesine dair yol haritası çoktan çizilmiş olan Homer, roketlere ve uzaya dair merakının peşinden giderek düşlerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

When Harry Met Sally (Harry ile Sally Tanışınca)

sonbahar 4

Romantik komedi denildiğinde ilk akla gelen filmlerin başında gelen 1989 yapımı When Harry Met Sally, tatlı bir aşk öyküsünü konu edinmektedir. Aynı üniversiteden mezun olduktan sonra tesadüfi bir şekilde tanışan Sally ve Harry’nin yıllara yayılan öyküsünü izlemekteyiz. Bir erkekle bir kadın arkadaş olabilir mi sorusunu sormamıza neden olan, komik durumlarla dolu, sonbaharın tüm renklerini barındıran ve bir o kadar da romantik yapıda olan söz konusu film tekrar tekrar izlense de izleyenleri hiç sıkmaz.

Silver Linings Playbook (Umut Işığım)

sonbahar 7

2012 yılında gösterime giren Silver Linings Playbook, ileriki dönemde kült filmler arasındaki yerini alabilir mi bilinmez ama Oscar dahil 89 ödüle layık görülerek arka fonunda sonbaharın yer alması bu listede olmasının en önemli nedenlerinden birisidir. Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper’ın başrollerini paylaşmış olduğu filmde, eşini kaybetmesinin ardından mental problemler yaşayan ve kendisini toparlayarak eşini tekrar geri kazanmak niyetinde olan Pat ile tesadüfen tanışmış olduğu ve onu bu yolda destek olabilecek olan Tiffany’nin öyküsüne tanık olmaktayız.

Sonbahardaki Konulu Filmler İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=MOihsNHGNVo

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu