MaksatBilgi Kapak

Pierre Larousse Ocak 2019 Kapağı

instagram takipçi hilesi

Pierre Larousse Maksatbilgi Ocak 2019 Kapagi

Giriş

Ülkemiz çok ciddi bir ekonomik sınavdan geçiyor. Halk bunu doların artmasıyla değil, eve giren ana gıda maddelerini tedarik ederken ağır bir şekilde öğreniyor. Pazarda veya markette yapılan harcamalar önceki yıla göre 2,5 katı kadar pahalılaşmış . Asgari ücrete yapılan zam ile eve giren ana gıda maddeleri, temizlik vb giderleri zor karşılıyor. Bunun yanı sıra doğal gaza ve elektriğe yapılan zamlarla birlikte, Asgari ücrete yapılan zamdan daha fazlası kadar gider oldu. Bu da insanların yaşamlarını olumsuz anlamda etkilemeye devam ediyor.

Hal böyle olunca kalemlerimiz bunu değinmeden geçemiyor. Çünkü bizlere de evimize ekmek götürüyor ve bunlarla yaşıyoruz. Peki ne yapmamız gerek? Ekonomik stratejilerle paramızı döndürebilir miyiz?

Yapılan ekonomik önlemler bizi nereye götürecek ?

Ülke olarak ekonomik düzlüğe çıkabilecek miyiz? Bu ve bunun gibi sorular kurtulmak için anlık sorular değil mi?

Daha açık konuşmak gerekirse bizim çok önceden ülke olarak önlem almamız gerekiyordu . Ekonomik sorunlarla baş etmek için üreten bir ülke olmamız gerekiyordu . Üretimlerimizi satmamız ve içeri para girmesi gerekiyordu. Devletimiz bunu teşfik etmesi gerekiyordu. Yapılan üretimlerde ise ileri teknoloji kullanmamız gerekiyordu.  Diğer ülkelerin bilime, ilime yaptığı yatırımı bizim de yapmamız gerekiyordu.  Evet anlık çıkar için değil , ülkemiz adına gelecek yıllara sağlam bir ülke bırakmak için bunları yapmamız gerekiyordu. Peki bizler ne yaptık?

Hep tükettik! Ülke olarak hep yedik ve yattık. Üretmedik ,yenilemedik,öğrenmedik.  Bunu sadece bu ülkenin devletine yıkacak bir durum anlamamız gerek.

Biz ne yaptık ? Bunları sormamız gerek.

Ülkemizi bu hale biraz olsun biz de sokmadık mı? Devlet diyorsan eğer, sandıkta soktun  bu duruma demektir .

Eğitim dersen, daha fazla okumadın veya okumadın demektir .

Bilim dersen, hiç bakmadın başkalarını da inanmadın demektir.

Üretmedik dersen , hiç çalışmadın demektir.

Evet ülkemiz için neyi yanlış yaptık?

Doğru düzgün ekonomi ve siyaset konuşamıyoruz . Yan yana gelip çözüm atmamız gerekir. Ben kendi başıma be yapacağım ? İşte böyle dersen zaten , kötü sonuçları da dış etkenlere itersin tabi. Dış güçlerin değil, senin eserin bu durum. Eğer bana bir, bir şeye inandırmak isterse ve ben araştırıp öyle olmadığını anlayıp yapmazsam bana bir şey olmaz . Atıştırmadan da bir karar verilmez değil mi?

Bunu bir kenarda düşüne koyalım, bu ay ki kaldığımızı sizlere tanıtmak isterim;  Pierre Larousse, Fransız ansiklopedi ve sözlük yazarı.

 

Hüseyin Kara

MaksatBilgi'de Genel Yayın Koordinatörüyüm . Aynı zamanda da MaksatBilgi'nin gelişimi adına, yazılarımla destek veriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu