Yerli Kadın Ünlüler

Perran Kutman Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sd 1
Tam adı: Perran Kanat
Doğum tarihi: 30 Kasım 1949
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 163 cm
Ailesi: Emine Sabriye Kanat – Rıdvan Kanat
Eşi: Koral Sarıtaş (e. 1980) – Hüseyin Kutman (e.1973–1978)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Oyuncu – Tiyatrocu
Aktif Yılları: 1969 – 2014
imdb-logo

youtube-chaneldeezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Perran Kutman kimdir? Perran Kutman, 30 Kasım 1949 yılında dünyaya geldi. Annesi Sabriye hanım, babası ise Rıdvan beydir. Ailenin en büyük çocuğu Perran’dır. Perran kelimesinin anlamı ise “pervane”dir.

Annesi İETT muhasebesinde, babası ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan Perran’ın, ailesi büyük bir ilgi ile çocuklarını büyüttüler. Çünkü, Perran onların hayatlarında harikalar yaratan bir mucize gibiydi.

Ancak, ailenin ilk çocuğu olması nedeni ile kimi zaman bu ilgiyi abartıyorlardı. Yalnız bir çocukluk geçiren Perran’ın kardeşi olmadığı gibi arkadaşı da yoktu.

Tek arkadaşları oyuncaklarıydı. Ailesinin terciyesi bozulmasın, ahlakı değişmesin diye sokağa salmadığı Perran Kutman, yalnızlığını “masanın bacakları ile konuşurdum.” diyerek ifade ederdi.

8 yaşına geldiğinde kutmanın annesi ve babası boşandılar. Babası ikinci kez evlendi. Ondan da Berna isimli bir kızı oldu. Fakat, anne ve babasının boşanması, Perran’ın hayatlarındaki önemli rolün silinmesine asla sebep olmadı. Yine ebeveyni olmaya, her konuda ortak karar vermeye devam ettiler.

İlginizi çekebilir: 2000’lerin Unutulmaz Yerli Dizileri!

Fakat, ailenin işlerinin yoğun olması nedeni ile Perran babaannesinin yanında yaşamaya başladı. Perran babaannesini çok ama çok severdi. Öyle ki; babaannesi ile 15 yaşına kadar beraber uyurdu. 15 yaşından sonra ise yataklar ayrıldı ama odalar hiç ayrılmadı.

Yalnız kalmaya devam eden Perran, kendi kendine taklitler ederek eğlenmeye, yalnızlığını biraz olsun unutmaya çalışırdı. Kimi zaman da taklitlerini aileisnin karşısında yapardı.

Bir gün Perran’ı annesi, onun tiyatro yeteneği olduğunu farketti. Onun konservatuara gitmesi gerektiğini düşünerek karar aldılar ve böylece Perran Kutman, İstanbul Belediye Konservatuvarı’na kaydoldu.

Okulunu başlarda sevmese de zamanla alışmış ve sevmişti. İlk tiyatroculuk deneyimi “Kurban” isimli oyunda olmuştur. 1967 senesinde tiyatrodan mezun olan Kutman, okulun ardından Ulvi Araz Tiyatrosu’nda sahne almaya başlamıştır. 1969 yılında Nisa Serezli, 1973’de ise Sezer Sezin tiyatro topluluklarında çalışmıştır.

Perran Kutman’ın son tiyatro oyunu 1987 yılındaki Artiz Mektebi’dir. Birçok tiyaro oyunun ardından sıra geldi sinema hayatına. Perran 1972 senesinde “Şehvet Kurbanı” isimli filmde sinema hayatındaki ilk rolünü oynadı. Bunun ardından: Köyden İndim Şehre, Salak Milyoner, Hababam Sınıfı, Gırgiriye başta olmak üzere birçok filmde rol almıştır.

1972 senesinde ise Hüseyin Kutman ile evlenmiştir. Hüseyin Kutman, onun rol arkadaşıdır. O yıllarda Hüseyin Kutman 42, Perran ise 23 yaşındaydı. Evlilikler 7 sene sürdü ancak Perran, eski eşinin soyadından hiçbir zaman vazgeçmedi. Boşanmasının ardından birkaç ay sonra Yazar Engin Ardıç ile nişanlandılar. Fakat nişan kısa sürede bozuldu. Perran, hayatının aşkı Koral Sarıtaş ile tanıştı ve kısa sürede evlendi.

Müjdat Gezen ile birlikte Miyatro ismini verdikleri bir tiyatro kurdular. Bu grupta Marşantiz isimli bir müzik grubunun davulcusu Perran Kutman’dı. Ardından herkesin bildiği Gırgıriye’de rol alan Perran, Sabayat rolüne hayat verdi. Burada; Münir Özkul, Adile Naşit ve Gülşen Bubikoğlu gibi pek çok ünlü isimle birlikte rol aldılar.

Genellikle Türk filmlerinin komedi konulu yapıtlarında yer aldı. 1986 yılında TRT 2 ekranlarında yeni bir dizi başlamıştı. İsmi: Komşu Perihan Abla idi. Mahalle kültürünün sıcacık yansıması olan bu dizi sayesinde Perran Kutman, Perihan abla olarak anılmaya başlamıştı.

Komşu Perihan Abla dizisi sayesinde  1987 Altın Kelebek Ödülleri’nde Yılın Kadın Komedi Sanatçısı olarak Perran Kutman seçilmişti. 2003 yılında Hayat Bilgisi isimli dizide Afet Öğretmen karakterine can veren; Perran, artık herkesin gönlünü fethetmişti. Öyle ki 2000’li yıllarda çocuğundan yaşlısına herkes bu lise dizisini izler, karakterlere göre sevinir ya da üzülürdü.

Hayat Bilgisi dizisi 3 sene sürdü. 2010 senesinde Deli Saraylı dizisinde yenidem kamera karşısına geçti. 2012 yılında ise Canımın İçi dizisinde oynamaya başladı. 8 Ekim 2011 senesinde Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur” ödülüne layık görüldü.

Perran Kutman Filmleri ve Dizileri

 1. Hayat Bilgisi
 2. Üzgünüm Leyla
 3. Bir Kadın Bir Erkek
 4. Şehnaz Tango
 5. Kızlar Yurdu
 6. Perihan Abla
 7. Homodi
 8. Ödlek
 9. Güldürme Beni
 10. Aşık Oldum
 11. Bizimkiler / Of Of Emine
 12. Gülümseyen Dünya
 13. Çalsın Sazlar
 14. Gırgıriyede Büyük Seçim
 15. Gırgıriyede Cümbüş Var
 16. Görgüsüzler
 17. Gırgıriyede Şenlik Var
 18. Gırgıriye
 19. N’Olacak Şimdi
 20. Evlidir Ne Yapsa Yeridir
 21. Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor
 22. Petrol Kralları
 23. Aslan Bacanak
 24. Sivri Akıllılar
 25. Benim Altı Sevgilim
 26. Sevgili Dayım
 27. Saffet Beni Affet
 28. Her Gönülde Bir Aslan Yatar
 29. Hamza Dalar Osman Çalar
 30. Zühtü (I)
 31. Bülbül Ailesi
 32. Caniko
 33. Salak Bacılar
 34. Curcuna
 35. Mavi Boncuk
 36. Köyden İndim Şehire
 37. Hop Dedik Kazım
 38. Salak Milyoner
 39. Şehvet Kurbanı
 40. Kaynanam Tatilde

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu