Film & Dizi Önerisi

2000’lerin Unutulmaz Yerli Dizileri!

instagram takipçi hilesi

2000’lerin unutulmaz yerli dizileri denince akla yakın geçmişimizin derinden esen nostalji rüzgarları geliyor. Kimimizin gençlik dönemine, kimimizin ise çocukluğuna dokunan bu diziler, yalnızca bir televizyon yayını olmaktan çok daha öte..! İçinde bin bir duyguyu barındıran, o dönemin masumiyet soslu hislerini beyaz cama taşıyan yapımlardan söz ediyoruz.

Akşam olsa da çayımızı, kahvemizi alıp izlesek, soğuk kış günlerinde, içimizi ısıtan aile oturmalarımızı renklendirsek dediğimiz ve bugün hala aklımızdan çıkmayan dizilerimiz..! Hepsinin ayrı bir derdi, bir duygusu, bizden bir parçası vardı. Belki de onun içindir ki, her biri nostaljikler arasında yerini aldı.

2000'lerin unutulmaz yerli dizileri

Bu yazımızda sizleri, o günlerin duygusuna, o günkü size ve özlem dolu anlara götüreceğiz! Kah hüzünlenip, kah kahkahalara boğulduğumuz sahneler gözünüzde canlanacak muhakkak! Haydi o zaman başlayalım, ilgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

2000’lerin Unutulmaz Yerli Dizileri

  • Avrupa Yakası

Gülse Birsel‘in usta kaleminden çıkan bu diziyi her çarşamba evlerimize konuk etmiştik. Engin Günaydın, Peker Açıkalın, Ata Demirer, Hasibe Eren, Binnur Kaya, Gazanfer Özcan ve Hümeyra gibi üstatları bir araya getiren komedi, her bölümde yüzümüzü güldürmeyi başarmış ve dilimize pelesenk olan kelimeler kazandırmıştı.

Yiivvrum demeyi Burhan’dan öğrenmedik mi mesela? Hepimizin evinde o dönem bir Gaffur pijaması yok muydu? ”Soldan soldan geliyorlar” diyerek az mı gülüştük kendi aramızda! Bugün yeniden çekilse çoğumuzun izlemek için sıraya gireceği, muhteşem bir yapımdı, uzun süren ekran serüvenine rağmen de, tadı damağımızda kaldı!

avrupa

  • Aşk-ı Memnu

Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından ekrana uyarlanan yapım; güzel oyuncu Beren Saat ile yeni dönemin jönlerinden Kıvanç Tatlıtuğ’u buluşturmuştu. Tekrarları yıllarca Kanal D ekranlarında yayınlanmış, aynı heyecan ve ilgiyle izlenmişti. Aşk, entrika, dram temalarını, muhteşem mekanlar, dekorasyonlar ve birbirinden şık tasarımlı kıyafetler ile birleştirerek tam bir ekran şölenine sahne olmuştu.

Bir yasak aşkın hazin sonuna şahitlik etmiştik iki sezon boyunca! Ziyagil yalısında dönen dolapları soluksuz izlemiştik desek yeridir! Oradan da dilimize yerleşen replikler olmuştu ve hala unutulmuş değil.

”Anneleri tarafından bana emanet edilen çocuklara, her bakımdan yetersiz gördüğüm bir kadının, annelik etmesine şiddetle karşıyım” demişti, Deniz Hanım mektubunda! Ve final sahnesinde Bihter canına kıymadan önce, kendisinden vazgeçen Behlül’e ”beni, beni, Bihter’ini” diyerek haykırıp tetiği çekmişti.

  • Ekmek Teknesi

2002- 2005 yılları arasında izlediğimiz bu sıcacık aile dizisinin bir çok sahnesi hatırımızda! Fırıncı Nusret ve eşi Ayhan Anne… Onların 5 kızı ve her birinin bambaşka hayatları.. Savaş Dinçel’in usta oyunculuğuyla hayranlık bırakan bir yapımdı.

Heredot Cevdet’in kıssadan hisseli hikayelerini, Korkut’un muzipliklerini, Kirli’nin uyuşukluklarını ve Ölü’nün güldürürken düşündüren hallerini unutmamız mümkün mü?

  • Cennet Mahallesi

2000’lerin unutulmaz yerli dizileri arasında adını sıkça duyduğumuz ve o dönem hayatımıza neşe katan bir hikayeydi Cennet Mahallesi..! Çağla Şikel, Alişan, Müjdat Gezen ve Melek Baykal’ın sıcacık ve şahsına münhasır oyunculuklarıyla hafızamızda yer edindi. Romanların; çalgılı, çengili, coşkulu halleri de içimizin kıpır kıpır olması için yetti!

Güzeller güzeli kızı Sultan’ı, çalgıcı Ferhat’a vermek istemeyen ve zengin damat peşinde koşan Pembe’nin komik hallerini izledik yıllarca.. Kendi eski aşkı Yunus’u ve onunla olan flörtöz atışmalarını seyrederken de ayrı bir keyiflendik.

cennetmah

  • Sihirli Annem

Özellikle o dönemdeki çocukların vazgeçilmeziydi. Ama bu diziyi izleyen yetişkin sayısı da bir hayli fazlaydı aslında. İnci Türkay, Şahap Sayılgan ve Nevra Serezli’yi gördük baş rollerde.. Eşinin vefatından sonra bir kızı ve bir oğluyla yapayalnız kalan Sadık’ın yolları Betüş’le kesişti, evlendiler ve müthiş bir aile kurarak evimize misafir oldular.

Sonrasında bazı rastlantılar sonucu tanıştıkları minik kız çocuğu Çilek’i evlat edindiler ve hayatları daha da renklendi. Ancak normal olmayan tek şey Betüş, Betüş’ün ailesi ve Çilek birer periydi, sihirli güçleri vardı. Sadık ve çocukları ise birer fani!

  • Doktorlar

Tekrarları bile ilgiyle izlenen bir başka diziyle karşınızdayız. Ela ve Levent’in çıkmazlarla dolu aşkına, Zenan ve Suat’ın evliliğine şahitlik ederken, bambaşka hayatlara, hastalara ve hastaların şaşırtan hikayelerine de dahil olduk. Kimi zaman tebessüm vardı, kimi zamansa gözyaşı…

DOKTORLAR

  • Yarım Elma

Günay Karacaoğlu ve Janset Pascal’ı buluşturan dizi, o dönemin reyting rekortmeniydi. Birbirlerine uzun yıllardan sonra kavuşan, bambaşka yerlerde büyüyen iki kardeşin; hayata bakış açılarındaki büyük zıtlıklara rağmen, aynı evde yaşamalarını ve sıcacık diyaloglarını en eğlenceli haliyle gözler önüne serdi. Duygu dolu anlara, şen kahkahalar eklendi.

  • Hatırla Sevgili

1960’lı yılların sancılı siyasi döneminde yaşanan aşklara, kavuşmak isteyip ayrı hayatlara sürüklenmek zorunda kalan sevdalılara, hayal kırıklıklarına ve adaleti arayan bir hikayeye ortak olduk bu diziyle.. Mekanları ve kostümleriyle şahane bir dönem hikayesi anlatıldı. Genç yeteneklerin usta oyuncularla buluştuğu, kaliteli ve unutulmaz bir yapımdı. Beren Saat’i ve Cansel Elçin’i baş rollerde seyretmiştik..

HATIRLA SEVGILI

  • 1 Erkek 1 Kadın

Emre Karayel’li ve Demet Evgar’lı dizi; bir ilişkinin geçebileceği evreleri, en gerçekçi ve samimi halleriyle ekrana taşıdı. Herkes kendisinden ve ilişkisinden bir parça bularak izledi. Çiftin evlenmesinin ardından; adı, 1 Erkek 1 Kadın 2 Çocuk olarak değiştirildi. 2000’lerin unutulmaz yerli dizileri arasına girerken, hafızalardan silinmeyen sahneleriyle de her daim ses getirmeyi başardı.

  • Hayat Bilgisi

Perran Kutman’ın şahane oyunculuğuyla can bulan dizi; Rıdvan Kanat Lisesi’nin öğrencilerinin hayatlarını anlattı senelerce.. ”Hoca camide, ben öğretmenim” repliği, o dönem dillere pelesenk oldu. Afet hoca, idealist bir tarih öğretmeniydi, ancak öğrencilerine hayata dair öyle dersler verdi ki, gözlerimiz dolarak izledik.

2000’lerin Unutulmaz Yerli Dizileri İle İlgili Video

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu