Yerli Kadın Ünlüler

Özlem Türeci

instagram takipçi hilesi

ozlem tureci 1
Tam adı: Özlem Türeci
Doğum tarihi: ??: ??. 1967
Doğum yeri: Lastrup, Almanya
Boyu: 1.7 m
Ailesi: Yurdanur Türeci (Babası), Şule Türeci (Annesi)
Eşi: Uğur Şahin (2002 – Halen)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Bilim İnsanı, Doktor
Aktif Yılları: 1990’lı senelerden bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Özlem Türeci Kimdir? Koronavirüs aşısında başarılı olduğunu dünyaya duyuran ilk firmanın arkasındaki iki isimden bir tanesi olan Özlem Türeci, 1967 yılında Almanya‘nın Lastrup kentinde dünyaya gözlerini açmıştır. Babasının adı Yurdanur Türeci, annesinin adı ise Şule Türeci’dir.

Türeci, Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu‘nda 10 sene görev aldıktan sonra 2018 yılında BioNTech firmasının Tıp Şefi olmuştur. Aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği‘nin de Başkanlık görevini icra etmektedir.

Babası da İstanbul’da doktorluk yapan Özlem Türeci‘nin ailesi kızları Özlem dünyaya gelmeden önce Almanya’ya göç etmişlerdir. Hamburg‘da mesleğini icra ederken kendisi gibi doktor olan Uğur Şahin ile tanışmıştır. Arkadaşlıkları bir süre sonra aşka dönüşmüş ve 2002 yılında dünya evine girmişlerdir.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin çifti, Ganymed firmasında bağışıklık sistemine entegre edilmiş genetik kodlar ile kanserle savaşmaya çalışan çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmada bağışıklık sistemi, insan vücuduna giren zararlı bir virüsü ve kanserli hücreleri tespit edip onları yok etmesi amaçlanmaktadır.

Ganymed’in yaptığı satışlar, o seneye kadar Almanya’da en büyük tıbbi şirket satışı olmuştur. BioNTech firmasında mRNA teknolojisini kullanarak aşı sektöründe çığır açmayı hedefleyen Türeci ve Şahin çifti, koronavirüs aşısı için de aynı yöntemi kullanmaktadır. Çıkan haberlere göre koronavirüs salgını dünya çapında bir pandemiye dönüşmeden önceki 25 senedir geliştirdikleri bu yöntem ile aşılama çalışmalarına başlamalardır.

Özlem Türeci ve eşi Uğur Şahin, geçtiğimiz günlerde koronavirüs aşısı çalışmalarında başarılarını açıklayan ilk bilim insanları oldu. ABD merkezli Pfizer ile ortaklaşa yürütülen çalışmada %90 oranında başarı sağlandı. BionTech firması Türkiye‘den Almanya‘ya göçen Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından 2008 yılında kurulmuştur.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu