Yerli Erkek Ünlüler

Uğur Şahin

instagram takipçi hilesi

ugur sahin 2
Tam adı: Uğur Şahin
Doğum tarihi: 19 Eylül 1965
Doğum yeri: İskenderun, Hatay, Türkiye
Boyu: 1.7 m
Ailesi: Kadriye Şahin (Annesi), İhsan Şahin (Babası)
Eşi: Özlem Türeci
Çocuk (ları): 
Mesleği: Doktor, Bilim İnsanı
Aktif Yılları: 1990’yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Başlıklar

Hakkında

Uğur Şahin Kimdir? Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 günü Hatay, İskenderun‘da dünyaya gözlerini açmıştır. Babasının adı İhsan Şahin, annesinin adı ise Kadriye Şahin‘dir. Tıp eğitimini 1990 yılında Köln Üniversitesi‘nde tamamlamıştır. Daha sonra Köln Üniversitesi‘nde İç Hastalıkları ve Hematoloji-Onkoloji Doktoru olarak çalışmaya başlamıştır.

1993 yılında tümör hücrelerinde immünoterapi üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı aynı üniversitede doktora derecesi almıştır. 2000 yılından bu yana Almanya, Mainz Üniversite Hastanesi‘nde bağımsız bir onkolojik araştırma ekibinin başkanlığını yapmaktadır.

Daha sonra GANYMED Pharmaceuticals AG‘yi kurmuş ve Baş Tıp Sorumlusu ve Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi görevlerini icra etmiştir. GANYMED isimli şirketi 2016 yılında Astella‘ya 1.4 Milyar Euro‘ya satmışlardır. Tümör Aşı Merkezi Başkanı olarak görev yaptığı bir dönemin ardından Mainz Üniversitesi Deneysel ve Translasyonel Onkoloji Anabilim Dalı‘na doçent olarak atanmıştır.

UğurŞahin,2009 yılında Chirstopher Huber ve eşi Özlem Türeci ile birlikte ortak olarak kurduğu BioNTech firmasının temelini oluşturan öncü yenilikler de dahil olmak üzere, çeşitli yaşam bilimleri ve biyoteknoloji alanlarında 60’tan fazla bağımsız patente önemli katkılarda bulunan girişimci bir araştırmacıdır. 2010 yılında Araştırma Enstitüsü TRON‘u kurmuş ve halen kurucu direktör olarak görev yapmaktadır.

Bilimsel fikirleri hastalara bireysel olarak yardımcı olan yeniliklere çeviren bir isimdir. Kanser tümörlerinde immünoterapi için yeni hedef moleküllerin tanımlanması ve karakterizasyonu üzerinde de çalışmıştır. Optimize edilmiş RNA zincirlerinin geliştirilmesi sırasında araştırma ekibiyle son yıllarda önemli başarılar elde etmiştir.

Uğur Şahin, kendisi gibi doktor bilim insanı eşi Özlem Türeci ile birlikte, 2020 yılının Kasım ayında kendi şirketi BionTech çatısı altında koronovirüse karşı BNT162b2 isimli bir aşı üretmiş ve başarılı olmuşlardır. Geliştirdikleri aşı yüzde 90 oranında başarı elde etmiştir. BionTech firması, İsveç merkezli Novartis şirketinin Marburg kentindeki tesislerini satın almıştır.

Prof. Dr. Şahin, yaptığı çalışmalar sonucunda pek çok ülkede sayısız prestij ödülüne layık görülmüştür.

Uğur Şahin Aldığı Ödüller

  1. 1995 – Amerikan Onkoloji Derneği Merit Ödülü
  2. 1995 – Alman Hemato-Onkoloji Derneği Vincenz Czerny Ödülü
  3. 1997 – Calogero-Paglierello-Araştırma Ödülü
  4. 2005 –  Alman İmmünoloji Derneği Georges Köhler Ödülü
  5. 2005 – Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı GoBio Ödülü
  6. 2019 – Mustafa Bilim ve Teknoloji Vakfı

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=vaDzS6xiD_4

Fotoğrafları

 

Kaynak
Google

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu