Bilim ve Keşif

Mutant Enzim, Kan Gruplarını Herkes İçin Bir Türe Dönüştürüyor!

instagram takipçi hilesi

Kan nakilleri hakkında hiçbir bilgi olmamasına rağmen, kan gruplarının icadının başarılı bir buluş olması gerçeği yadsınamaz. Landois, 1875’te kanın, başka bir cinsiyetin kanıyla karıştırıldığı zaman 2 dakika içinde lizise (hücre bozulmasına) neden olduğunu bildirmiştir.Bu çalışmayı ilk fark eden kişi ise Karl Landsteiner. Landsteiner, 1901 yılında 22 kişide yapılan bir çalışmada eritrosit ve serum arasındaki reaksiyonları açıklayan sonuçları yayınlamıştır.

Landsteiner, A, B, C olmak üzere üç kan grubunu tanımladı. Ertesi yıl, DeCastello ve Sturli, kan grubu sistemini 155 kişi ile yaptıkları bir geniş bir çalışma sonucunda A, B, O, AB olarak tanımlamıştır. 1922’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Landsteiner, 1930’da Tıpta Nobel Ödülü’nü kazanmıştır.

blood 3

Diğer kan grubu sistemlerinin belirlenmesi ise neredeyse yarım yüzyılı almıştır.  1939’da Phillip Levine New antigen sistemleri tarafından sunulan bir olgu, önümüzdeki birkaç yıl içinde benzer çalışmalarda tarif edilmiştir.

Antijenlerin kan hücrelerinden temizlenmesi, onlarca yıl boyunca bir problem olarak kaldı. Bilim adamlarının keşfettiği enzim sayesinde artık A ve B tipi kandan antijenleri temizlemek mümkün olacaktı. Bu çalışma Amerikan Kimya Derneği Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Kan grupları hakkında ne biliyoruz?

Kısaca kan gruplarının A ve B antijenleri olup olmadığı kan gruplarına isimlerini veren ve bunlar kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde taşınan şekerlerdir.A, B, AB ve O olan dört kan grubu vardır. Kan, bir kişiden diğerine transfüze edildiğinde, hem kan gruplarının hem de Rh faktörlerinin dikkate alındığı göz önünde bulundurulur.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi; Çalışmalar sırasında Streptococcus pneumoniae’den (pneumococcus) elde edilen 98 glikozit hidrolaz (enzim) bulduklarını açıkladılar. Ekip, antijenleri kan hücrelerinin yüzeylerinden etkili bir şekilde izole edebilecek güçlü bir enzim türü düzenledi.

blood 1

Transfüzyon gerektiğinde, doğru kan grubundan kan almak önemlidir. Kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde farklı türlerde birikmeler birikmelidir. A ve B kan gruplarının her ikisi de bu tortulara sahiptir.A grubu N-asetilgalaktozamin çökeltisine sahiptir, B grubu galaktoz çökeltisine sahiptir ve AB grubu bu iki çökeltinin bir karışımına sahiptir. Bununla birlikte, 0 kan grubunda sedimantasyon meydana gelmez, bu da her hastanın kan grubundan aldığı kan grubuna zarar vermeden bu kan grubundan kan alabilmesi anlamına gelir.

Mutant enzim yaratmak için birçok çalışma yürütüldü!

Amerikan Kimya Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, “mutasyona uğramış evrim” adı verilen teknolojiyi kullanarak, mutasyona, mutasyona göre 170 kat daha etkili olan, keşfedilmiş “mutant” enzimi yerleştirmek mümkün.

Araştırma ekibi şöyle diyor: “Konsept yeni değildi, ancak şu ana kadar bunu yapmak için çok fazla enzime ihtiyacımız vardı. Bu yöntemi kullanarak işi bir üst seviyeye taşıyabileceğimize inanıyorum ”

blood 1

Mevcut enzim, A ve B tipi kan grubundaki antijenlerden çekilme kapasitesinin yüzde 100’üne sahip olmasa da, ekip bunu klinik deneylerde yapabileceklerinden çok emin. Öte yandan, bağışlanan antijenin en küçük miktarı bile alıcı için tehlikeli bir bağışıklık tepkisine neden olabilir. Bu nedenle araştırmacılar çok dikkatli olmalı, ancak araştırma ekibinin şu ana kadar bu çalışmalarla ilgili birçok adım attığını akılda tutmalıdır.

Mutant Enzim, Kan Gruplarını Herkes İçin Bir Türe Dönüştürüyor! ile ilgili Videolar

Kaynak
post-line

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu