Yaşam

Mevlid Kandilinde Neler Yapılmalı? Mevlid Kandili Duaları

instagram takipçi hilesi

Mevlid Kandili, Peygamber Efendimizin dünyaya gelişini anmak için her yıl Rebiyülevvel ayının on ikinci gününde kutlanan özel bir gündür. Bu özel gün, zikirlerin, tesbihlerin, namazların ve duaların ayrı bir anlam taşıdığı bir dini etkinlik olarak kabul edilir. Peygamber Efendimizin doğumunu anmak için özel dualar okunabilir. Ayrıca, Yasin-i Şerif’in okunması ve kaza ile nafile namazların kılınması da yaygın uygulamalardır.

Bazı Müslümanlar, Mevlid Kandili’nde Hatm-i Enbiya yapmayı tercih ederler. Bu ritüel, önce Fatiha suresinin okunması ve ardından üç İhlas-ı Şerif’in okunmasıyla gerçekleştirilir. Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili‘nde oruç tutma zorunluluğu bulunmasa da, kandil günü ya da ertesi günü oruç tutmak tercih edilebilir.

Ayrıca, Mevlid Kandili’nde Salavatlar okunarak Peygamber Efendimize selam gönderilebilir ve tevbe istiğfar duaları edilebilir. Bu kutsal günde manevi bir atmosferde toplanmak, ibadet etmek ve Peygamber Efendimizi anmak Müslümanlar için önemlidir.

mevlid kandili okunacak dualar 2

Mevlid Kandili Önemi Nedir?

Mevlid, bir kişinin doğduğu zamanı, doğduğu yeri ve o anın anlamını ifade eder. Mevlid Kandili ise, iki cihan güneşi olarak kabul edilen ve alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) dünyaya gelişinin yıl dönümünü kutlama zamanıdır.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi, İslam takvimine göre Rebiyülevvel ayının on ikinci gününde kutlanan ve İslam dünyasının önemli gün ve gecelerinden biri olarak kabul edilen Mevlit Kandili’ni oluşturur.

Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar, her yıl bu özel gecenin tadını çıkarmak için bir araya gelirler ve Mevlid Kandili’ni coşkuyla kutlarlar. Bu kutsal anın anlamını daha da derinleştirmek için dualar edilir ve ibadetler gerçekleştirilir.

mevlid kandili okunacak dualar 1

Mevlid Kandili’nde Okunacak Dua ve Sureler

Ey bütün kâinatı idare eden, ey bütün canlılara can veren, ey bütün âlemleri terbiyesi altında bulunduran yüce Allah’ım!

Bütün kâinatın diliyle, yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca ve hamd edenlerin hamdleriyle sana hamd ediyor ve bütün kâinatın diliyle; yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca salât ve selâm vericilerin salât ve selâmlarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ya salât ve selâm gönderiyoruz.

Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! lemlerinin içinde bir âlem olarak kapına geldik, bu mübarek kandil gecesinde, dünyevi meşgalemizi bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple senden istiyoruz bizleri boş çevirme ya Rabbi.

Sen ayetlerinde buyuruyorsun ki:

“Ey Muhammed! Kullarım sana beni sorarlarsa, şüphesiz ki ben, onlara çok yakınım. Dua edenin duasını, bana dua ettiği zaman kabul ederim. O halde onlar da benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki; doğru yolu bulmuş olsunlar.” İşte bizler senin bu çağrına imanla icabet ediyor, ısrarla dualarımızın kabulünü istiyoruz.

Ya İlâhel âlemin! Bizi yoktan var eden sensin, sen yaratansın biz kuluz, bunu böyle kabul ediyoruz. Bizi kendine kul kabul eyle ya Rabbi.

İki cihan serverini tanıyor ve peygamberliğine iman ediyoruz, bizi ona ümmet, ondan bize şefaat nasip eyle ya Rabbi.

“İnnemel mü’minune ihvetün” ilkene bağlı kalarak Mü’minleri kardeş biliyoruz, bu kardeşliğe şuur ihsan eyle Ya Rabbi.

Ya Rab! Sevdiklerini bize de sevdir, yerdiklerini bize de yerdir. Dost ve düşmanlarımızı tanıma gayreti ver ya Rabbi

(Ey) Mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verir, dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir. Şüphesiz ki senin her şeye gücün yeter.

mevlid kandili okunacak dualar 3

Ey Rabbimiz! Biz iman ettik. Öyleyse sen bizim imanımızı bağışla, bizi ateş azabından koru. Ya Rabbi.

Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla! Kalbimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma! Bizi ve bizden sonra gelecek olan nesillerimizi de bağışla Ya Rabbi.

Ey Rabbimiz! Bize peygamberlerine vaad ettiğin şeyleri ver, bizi kıyamet günü rezil etme Ya Rabbi.

Rabbimiz! İndirdiğine inandık, elçine uyduk, öyleyse bizi şahitlik edenlerle birlikte yaz.

Ey Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra, kalplerimizi haktan saptırma, bize kendi tarafından bir rahmet bağışla, şüphesiz ki sen çok bağışlayıcısın bağışla bizi ya Rabbi.

Ey Rabbimiz! Bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz bize gücümüzün yetmeyeceği şeyleri de taşıtma. Bizi affet, bizi bağışla, bize merhamet et. Sen bizim Mevlâ’mızsın, kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et. Ya Rabbi.

……Rabbimiz! Bize dünyada güzel olanı ver, ahirette de güzel olanı ver, bizi ateşin azabından koru. Ya Rabbi.

Rabbimiz! Senin ilmin ve rahmetin her şeyi kuşatmıştır. Tövbe edip senin yoluna uyanları bağışla; onları cehennem azabından koru. Rabbimiz! İnananları ve onların babalarından, eşlerinden, soylarından iyi olanları kendilerine söz verdiğin devamlı mutluluk cennetlerine koy; şüphesiz güçlü olan, bilge olan ancak sensin. Onları kötülüklerden koru! O gün kötülüklerden kimi korursan, ona şüphesiz rahmet etmiş olursun. İşte büyük kurtuluş da budur. Bizi büyük kurtuluşa nail eyle ya Rabbi.

Ya ilâhel âlemin! İmanla yaşamayı bizlere nasib-i müyesser eyle. Son nefesimizde Kelime-i Şahadet ki; (buyurun hep beraber) “Eşhedu ella ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve Resuluh” kelime-i mübinini söyleyerek imanla huzuruna varmayı cümlemize nasip eyle ya Rabbi.

Kulluğumuzun bütün noksanlıklarına “Estağfirullah el Azim” diyoruz. Ümmet adına istiğfarımızı kabul eyle ya Rabbi.

Dualarımızı; kabul edilen duaların, içimizdeki beli bükülmüş ihtiyarların, masum yavrularımızın ve senin yanında hatırı olanların hürmetine kabul eyle Ya Rabbi, Kabul eyle Ya Rabbi, Kabul eyle Ya Rabbi! min

“ve ahiru de’vahum enil hamdu lillahi Rabbil âlemin.” El fatiha…

mevlid kandili okunacak dualar 4

Mevlid Kandili’nde Arapça Okunacak Dualar

Üzüntüden, kederden, kabir azâbından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi

Hatm-i Enbiya yapmak için, önce 1 Fatiha suresi 3 İhlas-ı şerif okunur.

Daha sonra ise; “Eûzu billahis-semiıl-alimi mineş-şeytanir-racim. Rabbi eûzu bike min hemezatiş-şeyatıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûnr.” duası okunur.

Şu ayet-i celile okunur ve buna göre hareket edilir:

Bismillahir-rahmanir-rahim. Ya eyyühellezine amenusbirû ve sabirû ve rabitû vettekullahe lealleküm tüflihûn. Sadekallahül-azıym.

Daha sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:

Bismillahir-rahmanir-rahim. İnnallahe ve melaiketehû yüsallûne alen-nebiy. Ya eyyühellezine amenû sallû aleyhi ve sellimû teslima. Sadekallahül-azıym.

 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne minel-hasirin.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: Rabbi enni messeniyed-durru ve ente erhamür-rahimin.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zalimin.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 100 kere: Salevat-ı şerife,
 • 500 kere: La havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym.
 • 100 kere: Salevat-ı şerife, okunur.

Mevlid Kandili İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu