MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi Ocak 2017 Kapağımız Nejat Uygur

instagram takipçi hilesi
MaksatBilgi 2017 Ocak Kapagi Nejat Uygur
Nejat Uygur

Evet bugün günlerden 13 Ocak 2017. Aklımıza geçen haftalarda gelen Nejat Uygur’u, biad etmek için ve gündemimiz olması için kapağımız seçtik.

Ülkemiz yangın yeri gibi…Kara bir sayfa ve sokaklarda kanla geçen bir 2016 yılını geride bıraktık. 2016 yılını hemen bırakıp 2017’ye geçelim derken,tam ta işte o gecede yine baş belamız olan “terör” bizi bırakmadı. Sabaha yine kara sayfalı sosyal medya hesapları ve hastagler gördük. Daha sonrasında ise İzmir’de yine aynı adda kara gün geçirdik.Peki ne olacak bu ülkemizin kara hali?

Sebebini birbirimize bile sormayı korkar olduk. Ohal nedeniyle sade vatandaş rolü de ohalde kayboldu dediler. Daha düne kadar (2002’den önce daha sık) ülkemizin halini iki arkadaş bile gayet güzel konuşabiliyorduk. Sağcısı ve solcusu vs aynı mekanda hır kür çıkmadan konuşabiliyorduk. Tabi aşırı fanatikleri ve konuşmayı beceremediğimiz zamanlarda olmuştur(80’ler ve öncesi) . Ancak bunu halk içinde birbirimizle yapıyor veya yapamıyorduk. Gelinen nokta nedir peki?

Halk ülkesinin başındakileri eleştiremedikten sonra, nasıl bir vatandaş olacak? Vatandaşlığın içinde siyaset yapmakta görevi değil mi? O zaman partiler olmasın ,seçim yapılmasın! Bunu emin olun baştakiler bile saçma der ama bizi götürdükleri yer orası değil mi?

Sen ülkeni yöneteni eleştirmezsen nasıl demokrasi olur? Demokrasi nasıl 15 Temmuz’da demokrasi dersen,seni eleştireni de hoş görmek de demokrasidir. Halbuki bu bizim dinimizde de vardır.

2001 krizi dünya çapındaki bir kriz olmasına rağmen baştaki hükemete kasa fırlatan akıllı insanlarımızın, şimdiki aklı ise dış güçler demekle kalıyor! Hükümet suçlu değilmiş!

İşin tuhaf tarafı ise halkımızın yıllar geçtikçe daha da körelen insani duyguları. İşte bu yüzden televizyonlarda, ahmakça yarışmalar ve beyin uçuran diziler yerine ,Nejat Uygur ,Levent Kırca gibi kinayeli komedi programlarına ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz.

Ha işte Levent Kırca Demişken ve Demokrasi demişken aklımıza gelenlerden biri;

Olacak O Kadar – Demokrasi Apartmanı

Şimdilerde böyle bir eleştirel ve komediyle sunulması mı? Bence uzun yıllar boyunca bu işleri yapacak ne cesaret ne de kişiler olacak?

Nejat Uygur mu?

Nejat Uygur yıllarca hep kendi mesleğini icra ederken komedinin /mizahın politik kısmıyla ilgilenmişti. Tiyatrolarında bunu can canlı izlemek vardı…

Zamsalak Nejat Uygur Tiyatrosu

Nejat Uygur yıllarca kendini güldürmekle değil mizahını politika katarak insanlara bir şeyleri direk aktarmaya çalışmıştı.

Ölmeden önce demişti ya Nejat Uygur; 

“Bir gün tiyatronun ışıkları sönecek, zil sesleri susacak ve tiyatro perdesi sonsuza kadar üzerime kapanacak. İşte o zaman giderken tüm üzüntülerinizi yanımda götürerek size sadece kahkahaları bırakacağım.” demişti. Sanırım büyük usta bize anlatmak istediği kendi gibi ustaların videolarından ve eserlerinden bahsetti. Çünkü şimdilerde bizi güldüren yok!

Mekanın Cennnet Olsun sen ve senin gibi büyük ustalar….

Kemal Sunal,Levent Kırca ve adını yazamadığımız birçok yüzümüze gülücük, aklımıza bir soru işareti bırakan ustalar selam olsun!

MaksatBilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu