MaksatBilgi Kapak Eylül 2014 – Tuncel Kurtiz

instagram takipçi hilesi
Maksatbilgicom-Eylul-Kapak-Tuncel-Kurtiz
MaksatBilgi Eylül Kapağı.

İçindekiler:

Giriş

Geçen aydan itibaren ,Kapak konumuzun “giriş ve detay bölümü ” şeklinde olmasını istedik.Giriş bölümü çok önemli olduğunu değindik.Kapak yaptığımız kişi neden kapak oldu? ve  gündeme dair bir söyleşi yazısı ile yumuşak bir giriş olsun istemiştik.Anladığımız kadarıyla daha iyi olması için çaba gerekecek.Nedeni mi?Geçen ay ki kapak yazımızın giriş bölümünden tepki aldık.Tepkiler aşağı yukarı aynıydı; “Sert cümle geçişleri ” ve “hızlı bir giriş ” gibi  bir kaç önemli eleştiri.Bu bizim için çok iyi çünkü yaptıklarımız tepki veya eleştiri alıyorsa takip ediliyor ve filtreden geçiyoruz demektir.Bu sefer kendimizi bu eleştirilerden ders alarak iyileştirme konusunda çalışmalar yaptık.Umarız bizi takip eden veya ilk defa okuyan okurlarımızı etkileriz!Lafı fazla uzatmadan giriş bölümümüze bir geçiş yapalım…

Öncelikle Ağustos ayı içinde dikkatimizi çeken olaylara değinelim; Dünyaca ünlü ve sevilen oyuncu,Robin Williams hayata veda etti.Genelde Komedi ve Drama filmlerinde yer almıştı.Ardında  onu özleyecek olan büyük bir hayran kitlesi bıraktığına eminim.Jumanji ile çocukların , Ölü ozanlar Derneği ile birlikte birçok insanı etkileyen filmleriyle  hep anılacak birisi olacak.Bir başka önemli olay ise ülkemizden! Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba‘da hayata gözlerini yumdu. Beşiktaş’ı hem tesis hemde şampiyonluklar getiren büyük başkan artık yok.Rakibe olan saygıyı hep dile getiren ve Türkiye’de bunun adına simgeleşen bir başkandı…Cennete iyi bir transfer olmuş oldu!

Gelelim Kapak konumuza,Geçen yıl 27 eylül’de kaybettiğimiz büyük usta Tuncel Kurtiz’i anmak istedik.Bu ay ki kapağımızı Tuncel Kurtiz için tasarladık.O’na adadık!Umarım sizde bizim gibi iyi bir fikir diyorsunuzdur.

Detay

Tuncel Kurtiz ! Evet söz konusu olan Kapak konumuza gelelim.Unutulmaz bir oyuncu,Hatırlanacak bir kariyer,Örnek alınacak bir sanat yaşamı…Ne söylesek azdır Tuncel Kurtiz için! Daha dün gibi geçen arkadaşlarla birlikte ,ancak internetten izletebildiğimiz Grup Yorum’un 25.Yıl konserindeki unutulmaz şiirinden etkilenmemek mümkün mü?

işte şimdi o konserden bir kesit,sadece Tuncel Kurtiz ile ilgili olan bölüm o şiir ;Grup Yorum 25. Yıl Tuncel Kurtiz – Suavi Geçit Yok İsyan var.

 

1 Şubat 1936 tarihinde İzmit doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okudu. 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda tiyatroculuğa başlayan sanatçı, sinemaya üniversite yıllarında tanıştığı Yılmaz Güney’in teşvikiyle girdi. Yeşilçam’ın altın dönemini yaşadığı 60′lı yıllarda peş peşe onlarca filmde oynayan Kurtiz, 70′li yıllarda, sosyal içerikli filmlerde rol aldı. Adını her andığında, gözlerinin dolmasına neden olan yakın dostu Yılmaz Güney ile hep yan yanaydı. Orhan Kemal’in eserinden senaryolaştırdığı ve yapımcısı olduğu “Bereketli Topraklar Üzerinde” filmi yasak nedeniyle kaçırıldığı yurtdışından 28 yıl sonra getirilip gösterime girebildi.
Kurtiz, oynadığı 70 filmle çok sayıda “En İyi Yardımcı Oyuncu” ödülü aldı. Yılmaz Güney’in Umut, Sürü, Duvar gibi unutulmaz filmlerinde vazgeçemediği oyuncu olan Kurtiz, oynadığı karakterle bütünleşerek gerçekçilik hissini en güçlü yansıtan sanatçılardan birisidir.
12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Yılmaz Güney’in ölümüyle memleketine küsüp yurtdışında yaşamaya başladı. İsveç, ABD ve Almanya’da tiyatro kariyerini başarıyla sürdüren, yabancı tiyatro ve sinema projelerinde yer alarak yeteneğini ispatlayan sanatçı Türkiye’ye 90′larda tekrar döndü. Yeşilçam’ın eski solcusu olarak bilinen yapımcı, yönetmen ve oyuncularıyla ilişkilerini sürdürdü.

Şehir hayatını bırakıp kendine memleket bellediği Kaz Dağları eteklerindeki Çamlıbel Köyü’ne yerleşen aktör, burada ayrı bir sanat çekim merkezi oluşturdu. Mirza adlı bir oğlu olan Tuncel Kurtiz, Menend Kurtiz ile evli ve çekimlerden kalan tüm zamanını köyünde geçiriyor.

Kazandığı ödüller: 15. Altın Koza Film Festivali (2008) Usta Oyunucu Ödülü, İtalya Taormina Film Festivali (2008) Sanat Ödülü, Yeşilçam Ödülleri (2008) Yaşamın Kıyısında filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Berlin Film Festivali (1986) Gümüş Ayı ödülü, Altın Portakal Festivali (1994) Bir Aşk Uğruna filmi ile en iyi yardımcı erkek oyuncu, Sadri Alışık Ödülleri (2002) Şellale filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu…

Maksatbilgicom-Eylul-Kapak-Tuncel-Kurtiz
Kapak Afiş

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu