MaksatBilgi Kapak

MaksatBilgi Kapak Ağustos 2014 – Kınalı Ali

instagram takipçi hilesi
maksatbilgicom-agustos-kapak-kinali-ali
MaksatBilgi Ağustos Kapak

MaksatBilgi Kapak Giriş

Merhaba değerli ziyaretçilerim.”değerli ziyaretçilerim” mi? demeliyim yoksa “değerli okurlarım” mı ? bilemedim.Sebebi MaksatBilgi.Com olarak yani bizim bu güzel projemiz “Maksat Kapak” ta düzenli ziyaretçilerimizin (Okurlarımızın) olduğunu inanmak istedim.Yaklaşık dokuz aydır hazırlıyor ve sizlere sunuyoruz.

Bu aydan itibaren MaksatBilgi Kapak bölümünde bazı değişikler yapmak için kararlar aldık.Örnek olarak artık Kapak Konusu ; Giriş ve Detay olarak iki bölümden oluşacak.Hem yazılarımızın anlaşılırlığı hem de  maksadımızı anlamanız açısından…      

 MaksatBilgi Kapak Giriş Bölümünde ,siz değerli okurlarımız ile konuya giriş ve  gündemden de bahsederek; – kimi?  -neden? kapak seçtik , Soruların cevapları olacak!

MaksatBilgi Kapak  Detay Bölümünde ise tamamen kapak yaptığımız ünlü kişi hakkında detaylarını derine inerek hem görsel hem yazısal içerik olarak sizlere sunmaya amaçladık.

Neyse lafı fazla uzatmadan girişimizi yapalım dimi.Şu sıralar hem ülkemizden hem de dünyadan kötü haberler var.Gündeme oturan en büyük olay İsrail’in Filistin’e saldırması.Birçoğu , çocuk ve  masum insanların acımasızca katledilmesi.Ölen bütün insanların ruhlarını şad olsun! Önceden toprak kavgası savaşı şimdi ise petrol ve otorite savaşları.Biz insanlar sevmeyi bilmeden nefret ve öfkeyi tatmayı ilk bileceğiz gibi. Orta doğu insanların kaderi bu.Meksika halkının gönlünde taht kurmuş devrimci pancho villa‘nın filmini yapmışlardı.Filmin bir sahnesinde kolunu kaybeden pancho villa’nın yoldaşlarından, ihtiyarın şu diyalogu birçok şeyi ,aslında bildiğimiz şeyi anlatan kısa bir cümlesi her şeyi anlatıyor; “Şu lanet olası petrolü ,Washington’nun altına pompalasalardı bunlar olmazdı.” Ülkemizde ise Sanatçılarımızdan, Murat Göğebakan’ı kaybettik.Allah yakınlarına sabır versin.Ruhu Şad olsun!Yine sanatçılarımızdan Kenan ışık’ın ise durumu iyice ciddiyetini koruyor.

Bu ay kapak için ise adaylarımız yine çoktu.Ama birini seçmek zorundaydık.Kapak seçme mantığımızı bizi takip eden okurlarımız az çok bilgi sahibidir.Ama bilmeyenler için hatırlatayım.Sadece Ünlü kişileri değil ,tarihte kendine yer etmiş ,unutulan veya gündemde olmayan kişileri kapak yapıyoruz.Ülkemizden veya yabancı kişileri seçiyoruz.O aya anlamlı yakışacak biri olması şartıyla adayları belirliyor ,on bir kişilik editör ekibimizle aralarından birini seçiyoruz.Sebebini de “Giriş Bölümü” nde yazıyoruz! Malum Çanakkale savaşı ile ülkemizin temelleri atılmıştı 1915’te.Bu savaşta birçok şehit verdik.Yaşları 17 den başlayan genç ana kuzularımız şehit oldu.Bunlardan biri Kınalı Ali.Hazin öyküsü beni ilkokulda bize anlatılan ders kitaplarından (eskiden yazıyordu)okuyarak öğrendik.Gerçek bir destan.Fakat kapak için adayları belirledikten sonra çevremdeki bazı kişilere sordum.- Kınalı Ali ‘yi biliyor musunuz? diye.Lakin bilenlerin ve bilmeyenlerin oranlarını sizlere aktarmıyacağım.Ama kapak yapmamız gerektiğini düşündürdü bu sonuç!

MaksatBilgi Kapak Detay

 

Kınalı Ali, tokatlı , Tokat’ın Zile kazasından.

Gelibolu savaşında 17 yaşında , asker. Yazma okuma bilmeden 1915 yılında yaşında onbaşı olarak şehit oldu, annesine mektub yazdırdık’dan sonra şehit düştü. Zile’de doğan ve Çanakkale savaşlarında annesi tarafından vatana kurban olsun diye saçına kına yakılarak gönderilen Kınalı Ali için Zile belediyesi anıt yaptırmıştı. Mektub yazının aslı Çanakkale müzesinde sergilenmektedir.

Üst teğmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla laflıyordu nerelisin gibi sorular soruyordu. Bir ara saçının ortası sararmış bir çocuk gördü.

“Adın ne senin evladım?…” “Ali…” “Nerelisin?…” “Tokat Zilede’nim…” “Peki evladım bu kafanın hali ne?…” “Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım…” “Neden?…” “Bilmiyorum komutanım…” “Peki gidebilirsin Kınalı Ali…”

O günden sonra herkes ona Kınalı Ali der. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçer. Kısa sürede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır. Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Ali’nin okuma yazması da yoktur arkadaşlarından yardım ister ve hep beraber başlarlar yazmaya. Ali söyler arkadaşları yazar: “Sevgili anne babacım ellerinizden öperim ben burada çok iyiyim beni merak etmeyin…”

Kız kardeşini kendinden bir küçük erkek kardeşini sorar köyündekilerin burnunda tüttüğünü yazdırır. Kendilerini merak etmemesini kendileri var oldukça düşmanın bir adım bile ilerleyemeyeceğini yazdırır. Gururla mektubu bitirir neden sonra aklına gelir ve yazının sonuna anasına not düşer (Ali’nin kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardeşi daha vardır) “Anacığım kafama kına yaktın burda komutanlarım ve arkadaşlarım benle hep dalga geçtiler sakın kardeşim Ahmet’e de yakma onla da dalga geçmesinler ellerinden öptüm…”Aradan zaman geçer. ingilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu’ya yüklenirler. Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker şehit düşerler. Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmamış, onların sayıları da epey azalır, Geliboludüsmek üzeredir.

Kınalı Ali’nin komutanı da olayı görüp yerinde duramaz. Kendisinin bölüğü henüz sıcak temasa hazir değildir. Onlar yeni gelmistir. Komutanların bu düşünceli halini gören ve durumun vehametini bilen Kınalı Ali ve arkadaşları komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanları onları ölüme gönderdiğini bile bile çaresiz gönderir.

Kinali Ali’nin bölüğünden kimse sağ kalmaz hepsi şehit olmuştur. Aradan zaman geçer. Kınalı Ali’nin ailesine yazdığı mektubun yanıtı gelir. Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya karar verirler (Bu mektubun aslı Çanakkale Müzesi’nde sergilenmektedir.) Babası anlatır Ali’nin: “Oğlum Ali nasılsın, iyi misin? Gözlerinden öperim selam ederim. Öküzü sattık paranın yarısını sana, yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum zaten artık zahireye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorum da siz sakın bizi merak etmeyin bizi düşünmeyin” der, köyü, akrabalarını anlatir ve mektubu bitirir. “Ali ananın da sana diyeceği bir şey var…”

“Oğlum Ali, yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler kardeşime de yakma demişsin. Kardeşine de yaktım. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle seninle dalga geçmesinler. Biz de üç şeye kına yakarlar: 01- Gelinlik kıza; gitsin ailesine, çocuklarına kurban olsun diye… 02- Kurbanlik koça; ALLAH’a kurban olsun diye… 03- Askere giden yiğitlerimize; vatana kurban olsunlar diye…

Gözlerinden öper selam ederim. ALLAH’a emanet olun…”

Mektubu okuyan Ali’nin komutanı ve diğerleri hıçkıra hıçkıra ağlamaktadırlar…

Kınalı Ali Hikayesi Adına Animasyon Video;

Bu yazı ; İbrahim İbil ,Haberci,game,Plastik beyin,Magazine editörlerimiz ile 
oluşturulmuştur.
Kaynaklar
Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu