Lorenzo Sanz

Google News

lorenzo sanz 4
Tam adı: Lorenzo Sanz Mancebo
Doğum tarihi: 9 Ağustos 1943
Ölüm tarihi: 21 Mart 2020, Madrid, İspanya
Doğum yeri: Madrid, İspanya
Eşi: María Luz Durán Muñoz
Çocuk (ları): Fernando Sanz, Malula Sanz Salgado, Paco Sanz, Francisco Sanz
Mesleği: İş Adamı, spor yöneticisi
Aktif Yılları: 1995 yılından 2020 yılına kadar
Başlıklar

Hakkında

Lorenzo Sanz kimdir? Lorenzo Sanz, 9 Ağustos 1943 yılında Madrid’de doğmuştur. Tam adı Lorenzo Sanz Mancebo’dur. İspanyol işadamı Lorenzo Sanz, Real Madrid Club de Fútbol’un eski başkanıdır. Málaga Club de Fútbol’un de eski sahibidir. Şu anda oğlu Fernando Sanz kulübün başkanlığını yapmaktadır.

İş Adamı ve spor yöneticisi olan Sans, María Luz Durán Muñoz ile evlidir. Fernando, Malula, Paco ve Francisco olmak üzere 4 çocukları vardır. Mari Luz Salgado Sanz isminde de bir torunu vardır.

Oğlu Fernando Sanz Duran, İspanyol futbolunda bilinen isimlerdendir. Defans oyuncusu olan Fernando, profesyonel olarak futbol kariyerine Real Madrid’de başlayarak 7 yıl boyunca burada oynamıştır. Ardından Malaga kulübüne transfer olmuştur. Buradan futbol kariyerini bitirip emekliye ayrıldıktan sonra Malaga’nın 4 sene boyunca başkanlığını da yapmıştır.

1995 yılında İspanyol’un futbol devlerinden Real Madrid Club de Futbol’un başına geçmiştir. 1995-2000 yılları arasında kulübün başında yer alan Sanz, Real Madrid’in 32 yıl boyunca süren şanssızlığını kırmış ve şampiyonluk hasretine son vermiştir. Kariyerinde büyük başarılardan birisi olan yönetici Sanz’ın Real Madrid’teki görev süresi başarılarla dolu geçmiştir.

Sanz’ın başkanlığındayken Real Madrid, Roberto Carlos, Clarence Seedorf, Predrag Mijatovic, Christian Panucci ve Davor Suker gibi yıldız isimleri transfer etmiştir. 32 yılın ardından 1997-98 sezonunda kupa hasretini UEFA Şampiyonlar Ligi’nde sona erdirmiştir.

Lorenzo Sanz’ın uzun süredir böbrek rahatsızlığı ve diyabeti bulunmaktaydı. Bunların üzerine Çin’de ortaya çıkan, Avrupa’da yayılan yeni tip Koronavirüs salgınının İspanya’yı da vurmasıyla Sanz’da bu virüse yakalandı. 2020 Mart’ının ikinci haftasında Covid-19 testi pozitif çıkan iş adamı birkaç gün yoğun bakım ve tedavinin ardından virüse yenik düştü ve 76 yaşında hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir