Yabancı Erkek Ünlüler

Hayao Miyazaki Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Hayao 2

Tam adı: Hayao Miyazaki
Doğum tarihi: 5 Ocak 1941
Doğum yeri: Bunkyō, Tokyo, Japonya
Boyu: 1.64 m
Eşi: Akemi Ôta
Çocuk (ları): Gorō Miyazaki, Keisuke Miyazaki
Mesleği: Manga ve anime sanatçısı
Aktif Yılları: 1963 yılından bu yana

imdb-logo

Hakkında

Hayao Miyazaki kimdir? Hayao Miyazaki, 1941’de Tokyo’da dünyaya gelen Japon manga ve anime sanatçısıdır. Hayao Miyazaki, animasyonda en büyük ustaların başında gelmektedir. Dünyanın en etkileyici insanları listesinde yer alan önemli bir sanatçıdır. Babası Miyazaki Airplanes’de savaş uçakları için parça üreten şirketin yöneticisidir.

Hayao Miyazaki, daha Toyotama Lisesi’nde eğitim alırken animasyona merak salmıştır. Hakujaden isimli ilk renkli ve uzun metrajlı animasyon filmini izledikten sonra etkilenerek animasyon alanına yönelmiş ve çizgi roman çizmeye başlamıştır. İlk çizimlerinde genellikle savaş gemileri ve uçakları ön planda olmuştur. 1962 yılında Gakushuin Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve ekonomi okumaya başlamıştır. Üniversite yıllarında  Marksist düşünceden etkilenmiştir. Üniversiteden mezun olduktan sonra Toei Animasyon Şirketi’nde çalışmaya başlamıştır.

1965 yılında çalışırken tanıştığı Isao Takahata ve Otsuka Yasuo ile birlikte çalışma fırsatı yakalamış ve Güneşin Prensi Horus isimli uzun metraj animasyon filminde yer almıştır. Kariyerine bu şekilde başlayan Hayao Miyazaki, Japonya’nın en başarılı uzun metrajlı animelerine ve manga olarak adlandırılan çizgi romanlara imza atmıştır.

İlginizi çekebilir: 87. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

1969 yılında Charles Perrault’un Çizmeli Kedi eserinin animasyonu olan filmde yer aldı ve bu filmle ilk ödülünü kazandı.

Uzun yıllar Takahata ile çalışmaya devam eden Miyazaki, dünyanın her yerinde yayınlanan ve bilinen Alps no Shojo Haiji / Heidi isimli anime çizgi filme imza atarak büyük başarı yakaladılar. Japonya’da yıllardır ilgi ve saygı duyan bir sanatçı olsa da, dünya tarafından tanınması 2002 yılında aldığı Oscar ile olmuştur. Bu ödülü almasını sağlayan Sen to Chihiro no Kamikakushi (Spirited Away) / Ruhların Kaçışı filmi aynı zamanda Berlin Film Festivalinden de alarak bir ilki gerçekleştiren animasyon filmi olmuştur.

2001 yılından sonra yaptığı tüm filmlerle rekorlar kırarak başarıdan başarıya koşmuş ve usta sanatçılar arasına adını yazdırmıştır. Yarattığı eserlerin metin yazarlığını yapmasının yanında yönetmenliğini ve yapımcılığını da yapmıştır.

Miyazaki, Takahata ile birlikte kurduğu Stüdyo Ghibli’den sonra kendi filmlerini yapmıştır. Bu şirketin ilk filmi Tenku no Shiro Laputa / Laputa: Castle In The Sky‘dır.

Emekliliğe Ayrılması ve Geri Dönüşü

Bu dönemlerinde kariyerinin altın çağını yaşadıktan hemen sonra emekli olmaya karar verdi. Daha önce de bu kararı alıp, anime yapmayacağını söylediği ama başaramadığı gibi yine işini bırakamadı ve yapmaya devam etti.

Japon anime ve mangalarına yön veren Hayao Miyazaki, kariyeri boyunca çok büyük başarılar elde etmiş ve alanında idol olan bir isim olmuştur. 2013 yılında yaptığı son filmi The Wind Rises ile birçok ödüle aday olmuş ve rekorlar kırarak başarılı bir hasılatın ardından emekliye ayrılmıştır.

Hayao Miyazaki, hayranlarına bir müjde vermiştir ve Boro the Caterpillar isimli fablını uzun metraj film yapacağını açıklamıştır. Film 2020 yılında yayınlanacaktır.

Hayao Miyazaki Filmleri

 1. 1979 – Kagliostra’nun Şatosu
 2. 1984 – Rüzgarlı Vadi
 3. 1986 – Gökteki Kale
 4. 1988 – Komşum Totoro
 5. 1989 – Küçük Cadı Kiki
 6. 1991 – Dün Gibi
 7. 1992 – Kırmızı Kanatlar
 8. 1994 – Pon Poko
 9. 1995 – Yüreğinün Sesi
 10. 1997 – Prenses Mononoke
 11. 2001 – Ruhların Kaçışı
 12. 2002 – Mei to koneko basu
 13. 2004 – Yürüyen Şato
 14. 2006 – Mizugumo Monmon
 15. 2008 – Küçük Deniz Kızı Ponyo
 16. 2010 – Aşırıcılar
 17. 2011 – Tepedeki Ev
 18. 2013 – Rüzgar Yükseliyor

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu