TarihYabancı Erkek Ünlüler

Kral Arthur

instagram takipçi hilesi

kral arthur

Tam adı: Kral Arthur
Doğum tarihi: 
Doğum yeri:
Mesleği: Devlet Başkanı
Aktif Yılları:  5. yüzyıl sonları

Başlıklar

Hakkında

Kral Arthur kimdir? Kral Arthur, Britanya mitolojisinde yer alır. Camelot kralıdır. Kendisi hakkında bahsedilen hikayeler 5.yy sonu ile 6.yy başlarına rastlamaktadır.

Arthur, savaşta ve barışta ideal kral simgesi olarak kabullenilmiştir. Arthur adına ilk olarak Kelt halk şiirlerinde rastlanılmıştır. Hakkında yazılan ilk öyküler ise Ortaçağ’da yazılmış romanslarda görülür.

Arthur hakkında birçok efsane vardır. Bunlardan bir tanesi de tek eli ile 960 kişiyi  öldürmesidir. Fakat, Arthur kral olarak değil de komutan olarak geçer.

Arthur efsanesi hakkında yazılan en önemli kaynak, Historia Regum Britanniae’dır. Bu kaynağı Monmouthlu Geoffrey 1136 yılında yazmıştır.

Kral  Arthur’un kesin olarak Britanya kralı olup olmadığı bilinmemektedir. Bu konuda tarihçiler iki gruba ayrılmıştır. Kimileri onun kesinlikle Britanya kralı olduğunu düşünseler de kimileri sadece dönemin güçlü bir komutanı olduğunu söylemektedir.

Kral Arthur’un hayatı ile ilgili birçok şey edebiyatçıların ürünleri olduğu düşünülmektedir. Büyücüsü ve yuvarlak masa şövalyeleri bu ürünlerden bazılarıdır.

Kralın kökeni tartışma konusudur. Kimilerine göre; Latin kökenli Artorius ailesinden geldiğini söylemektedir. Kimileri ise Mesapik ya da Etrüsk kökenli olduğunu düşünmektedir.

“Arthur” kelimesinin kökeni “arth” ve “ur” kelimelerinin birleşimi ile meydana gelmiştir. Galler dillerine göre; “arth” ayı anlamına gelir. “Ur” ise adam anlamındadır. Kelimenin birleşiminin “ayı adam” olduğu düşünülür. Aynı zamanda Kral Arthur’a savaş lideri de denilirdi.

Arthur’un hayatı ile ilgili birçok konunun gerçekliği merak edilmektedir. Bunlardan bir tanesi de; Camelot’un saray ya da kale olup olmadığıdır.

1190 yılında Güney İngiltere’de Kral Arthur’a ait olduğu düşünülen bir mezar bulunmuştur. Fakat bu mezarın Rönesans dönemindeki kraliyet ailesinin tahttaki yerini güçlendirmek için ortaya attığı bir yalan olduğu düşünülmektedir.

Ünlü tarihçi Georey de Monmouth Oxford’da görev yaptığı 1129 – 1151 yılları arasında bir eser kaleme almıştır. Bu eserlerden sadece 3 tanesi günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bu eserlerde Kral Arthur’dan söz edilmiştir.

Bunun yanı sıra Fransız şair Chretien de Troyes 5 Arthur hikayesini yazmıştır. Bununla birlikte Normandiya’lı şair Wace; Roman de Brut ve Roman de Rou isimli çalışmalarında Kral Arthur’dan söz etmiştir.

Kral Arthur’un hayattını anlatan birçok film vardır. Bunlar:

 1. Knights of the Round Table’, (1953)
 2. The Sword in the Stone’, (Çizgi film, 1963)
 3. Arthur and the Square Knights of Round Table’. (Çizgi Dizi,1966)
 4. Camelot (1967)
 5. Monty Python and the Holy Grail’, (Komedi, 1975)
 6. Entaku no Kishi Monogatari Moero Arthur (円卓の騎士物語 燃えろアーサー)’, (TV Anime, 1979-1980)
 7. Excalibur’, (1981)
 8. First Knight’, (1995)
 9. The Magic Sword.Quest for Camelot’ (Çizgi film, 1998)
 10. The Mists of Avalon’, (TV, 2001)
 11. Kral Arthur’, (2004)
 12. The Last Legion’, (2007)
 13. Merlin’, (2008) (TV Dizisi)
 14. The Sorcerer’s Apprentice’ (2010)
 15. Avalon High’ (2010)
 16. Camelot’ (2011) (TV Dizisi)
 17. Fate/Stay Night (2006) (Tv Anime)
 18. Fate/Zero (2012) (Tv Anime)
 19. Fate/Stay Night (2014) (Tv Anime)
 20. Kral Arthur: Kılıç Efsanesi

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=r_1dq14n-GQ

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu