Film & Dizi Önerisi

Kuruluş Osman Dizi Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

2014 yılında TRT 1 kanalında yayınlanmaya başlayan Diriliş: Ertuğrul isimli tarihi kurgu türündeki dönem dizisinin ardından sıra Kuruluş Osman’a geldi. Bir nevi devam dizisi gibi görülsede, Kuruluş Osman tarih olarak bir tık ileride başlayacaktır.

kapakk

Kuruluş Osman Dizi Konusu

5 sezon boyunca TRT 1’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinde başrol paylaşan Engin Altan Düzyatan, Hülya Darcan ve Esra Bilgiç’in hikayesinde Kayı boyunun mücadelelerini izlemiştik. Tapınak Şövalyeleri’ne, Moğollar’a, Bizans İmparatorluğu’na karşı geçen hikayenin ardından sıra Osmanlı’nın kuruluşuna şahit olmaya geldi.

Dizi, Osman Bey’in 20’li yaşlarından başlayacaktır. Ertuğrul Bey öldükten sonraki döneme geçiş yapılacak ve Ertuğrul Gazi dizide yer almayacaktır. Osman Bey, Selçuklu Devleti’ne bağlı en önemli beyliklerden biri olan Çobanoğlu Beyliği’nin yıkılışının ardından kendi beyliğini kurmuştur. 45 yıl boyunca bağımsızlığını ilan edip yönettiği Osmanlı beyliğini Bizanslarla savaşarak genişletmiştir. Daha sonra Bizans İmparator’unun ordusuna karşı Koyunhisar Savaşı yapılmış ve Osman Bey kazanmıştır. Dizi Beylikten Devlete geçiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundaki en önemli tarihi zaman aralığında geçecektir.

Diriliş Ertuğrul dizisinden birçok oyuncunun Kuruluş Osman dizisinde yer alacağı söylenmiştir. Mehmet Bozdağ’ın yapımcılığını yaptığı Tenten Film’den çıkan Kuruluş Osman projesinin başrolünü önemli oyuncular paylaşmaktadır. Dizinin yönetmenliğini Kamil Aydın yapmaktadır.

Kuruluş Osman Dizi Oyuncuları

Burak Özçivit / Osman Gazi

Dizinin başrolü Osman Bey’i canlandıracak isim ünlü oyuncu Burak Özçivit’tir. Uzun zamandır bu proje için çalışmalarını sürdüren oyuncu dizi için yoğun bir şekilde hazırlık sürecine girmiştir. 1984 doğumlu oyuncu daha önceki projelerinden adını bütün dünyaya duyurmuş ve büyük başarı yakalamıştır. Televizyonlarda en son Kara Sevda isimli projesiyle ekranlarda olan Burak Özçivit’in son projesi 2018 yılında vizyona giren Can Feda filmidir.

4 685x456

Aslıhan Karalar / Burçin

1999 doğumlu genç oyuncu son olarak rol aldığı Şahin Tepesi dizisinin ardından Kuruluş Osman dizisinde Burçin karakterini canlandıracaktır.

Nurettin Sönmez / Bamsı Beyrek

1978 doğumlu başarılı oyuncu Nurettin Sönmez Diriliş Ertuğrul dizisinin ardından Kuruluş Osman’da da yer alacak isimlerden biridir. Bamsı Beyrek karakterini canlandıran oyuncu bu dizide Osman Bey’in akıl hocalarından biridir.

Eren Hacısalihoğlu / Batur

1979 doğumlu Trabzon’lu oyuncu Batur ismindeki bir Kayı alpini canlandıracaktır. Korkusuz ve cesur bir savaşçı olan Batur, Osman Bey’in en yakınındaki alplerden biri olacaktır.

Yiğit Uçan / Boran

Genç oyuncu Yiğit Uçan, Kayı obasının sevilen güçlü ve cesur alplerindendir. Osman Bey’in emrindeki önemli adamlarından birini canlandıracaktır.

Seda Yıldız / Şeyh Edebali

Dizisinin en önemli karakterlerinden biri olan Şeyh Edebali’yi canlandıracak isim Seda Yıldız’dır. Şeyh Edebali, Osman Bey’in hocası ve kayın babasıdır. Osmanlı Devletinin kurulmasında büyük rol oynar.

Senaryo ve Yapımcılığını Mehmet Bozdağ’ın yaptığı Kuruluş Osman dizisi Atv ekranlarında Çarşamba günleri yayınlanacaktır. Dünya çapında şimdiden ilgi uyandıran Osmanlı’nın kuruluş hikayesini anlatacak olan dizinin, Diriliş Ertuğrul gibi başarılı olup olamayacağı ise büyük merak konusudur.

Dizinin İlk Fragmanı 

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu