Sağlıklı Yaşam

Kürek Kemiği Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kürek Kemiği Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Omuz ve sırt rahatsızlıkları günümüz ofis çalışanları arasında oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu hastalıklarda kürek kemikleri nadiren suçlansa da, aslında ağrının kaynağıdır. Genellikle sol ve sağ skapula olarak bilinen kürek kemiği, omurga ile omuzun rotator manşetleri arasındaki kritik bağlantılardır. Aslında, onlar ve etraflarındaki 17 kas omuzlarınızın temelini ve her kol hareketinin temelini oluşturur. Bu nedenle onları düzgün bir şekilde konumlandırmak önemlidir.

Kürek Kemiği Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar omuz ekleminde bir yaralanma olan vakaların neredeyse yüzde 100’ünde, kürek kemiğinde de işlev bozukluğu olduğunu belirtiyor. Rutin yaşam tarzı faktörleri ve yaygın egzersiz modelleri, kürek kemiğinde dengesizlikler yaratarak yanlış işlev görmelerine neden olabilir. Sonunda bu durum bursit, artrit, kıkırdak hasarı, tendinoz, rotator manşet tendiniti ve rotator manşet yırtıkları gibi omuz sorunlarına yol açabilir.

Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kürek kemiği ağrısı, kaza ve yaralanmalardan daha ciddi sağlık sorunlarına kadar her şeyden kaynaklanabilir. Bunlar şunlar olabilir;

Kürek Kemiği Ağrısında Ne Zaman Acilen Doktora Başvurulmalı?

kurek kemigi agrisi nedir 4

Kürek kemiği ağrıları ilk etapta basit gibi görülebilir. Ancak durum bazen sandığınızdan daha ciddi olabilir. Bu yüzden aşağıdaki durumlardan sadece bir tanesini bile yaşıyorsanız derhal bir doktora gidin. Durum zannettiğinizden daha ciddi ve başka sağlık sorunlarına da sebep vermiş olabilir.

  • Nefes darlığı, göğüs ağrısı ve çarpıntı başlamışsa
  • Öksürükle kan gelmişse
  • Ateş, aşırı terleme ve bilinç bulanıklığı gibi durumlar varsa
  • Konuşmanın bozulması ve görme kaybı komplikasyonlar baş göstermişse
  • Kol ya da bacakta kuvvet kaybı varsa
  • Bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık olmuşsa

Kürek Kemiği Ağrısı Tedavisi

kurek kemigi agrisi nedir 3

Kürek kemiği ağrısının tedavisi, ağrının nedenine ve şiddetine bağlıdır. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanmadıkça, kürek kemiği ağrısına büyük olasılıkla kas ya da yumuşak doku neden olur. Bu durumda öncelikle ağrıyan bölgenin dinlenmesi gerekir.

Bunun için gün içinde sık tekrarlanan aktiviteleri gözden geçirip azaltmak ya da tamamen sınırlamak ve yüksek profilli hareketlerden kaçınmak faydalı olacaktır. Kasları ve çevre dokuları zayıflatmaktan kaçınmak için birkaç gün dinlenme yeterli olabilir. Hareket açıklığını sağlamak için dinlendikten sonra hafif egzersiz yapmak kürek kemiği ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

kurek kemigi agrisi nedir

Uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, egzersiz tedavisinin kürek kemiği ağrısını azaltmada kortikosteroid enjeksiyonları ve cerrahi kadar etkili olduğu görülmüştür. Bazen işe ve egzersize ara vermek yeterli olabilir ve sadece birkaç gün için ağrıyı dindirebilir. Uzun süre hareketsiz kalmak da sıkıntılıdır. Sürekli oturduğunuz bir iş yapıyorsanız belli aralıklar ile ayağa kalkın ve hareket edin. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenmek de son derece önemlidir.

Kürek Kemiği Ağrısı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu