Sağlıklı Yaşam

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Fibromiyalji, vücudun her yerinde yaygın ağrı ve hassasiyete sebep olan kronik bir rahatsızlıktır. Oldukça yaygındır, her 25 kişiden 1 kişi etkilenebilir.

Geçmişte, kas romatizması ve fibrozit dahil olmak üzere durumu tarif etmek için başka terimler kullanılmıştır. Durum dejeneratif eklem hastalığı olarak yanlış teşhis edilmiş olabilir.

Semptomların bazen çok benzer olmasına rağmen fibromiyaljinin inflamatuar veya dejeneratif artrit ile bağlantılı olmadığını biliniyor.

Fibromiyalji kendi başına vücudun dokularına kalıcı bir zarar vermez. Bununla birlikte, ikincil sorunlara yol açabilecek kasların zayıflamasını  önlemek için elinizden geldiğince aktif kalmak önemlidir.

fibromiyalji 1

Fibromiyalji Belirtileri

Genellikle dışa doğru fibromiyalji bulguları yoktur.

Fibromiyaljinin en sık görülen semptomları şunlardır:

  • Genel ağrı
  • Aşırı yorgunluk
  • Uyku bozukluğu
  • Baş ağrısı
  • Eklemlerde ağrı
  • Kaygı
  • Depresyon
  • Odaklanma problemi
  • Nefes almada zorluk

Bu semptomların etkileri kişiden kişiye ve günden güne değişir. Birçok insan, semptomlarının aniden kötüleştiği zaman zaman alevlenmeye başlar.

Fibromiyalji’li insanlar genellikle yorgunluğun durumun en kötü yanı olduğunu ve net olarak düşünemediklerini veya doğru bir şekilde hatırlayamadıklarını söylerler. Buna bazen ‘fibrofog‘ veya ‘beyin kurdu‘ denir.

Ağrı, tüm vücudunuzu etkiliyormuş gibi hissedebilir veya yalnızca birkaç alanda özellikle kötü olabilir. Bazı insanlar acılarının çok sıcak, soğuk veya nemli havalarda daha kötü hissettiğini anlarlar.

fibromiyalji 2

Nedenleri

Fibromiyaljiye neyin neden olduğunu henüz tam olarak bilinmemektedir, ancak araştırmalar fiziksel, nörolojik ve psikolojik faktörler arasında bir etkileşim olduğunu öne sürüyor. Hissettiğimiz acı genellikle duygularımızdan ve ruh halimizden etkilenir.

Depresyon veya anksiyete, ağrının daha kötü görünmesine neden olabilir. Aynı zamanda, acı çekmek de strese, endişeye ya da ruh halinize neden olabilir.

Genellikle insanlar vücudun bir kısmı zarar görmüş (artritte olduğu gibi) veya fiziksel bir yaralanma geçirdiğinde ağrı hissederler. Fibromiyalji hastası ağrı hissi farklıdır çünkü doğrudan incinen bölgedeki hasar veya yaralanma sonucu değildir.

Bunun yerine, beyin ve sinir sisteminin o bölgedeki acıyı işlemesiyle ilgili bir sorun var. Bu, acının daha az gerçek olduğu anlamına gelmez, ancak iyileştirilebilecek fiziksel bir hasar olmadığı için, ağrıyı durdurmanın kolay bir yolu yoktur. Bu nedenle fibromiyalji ağrısının uzun süreli (kronik) olabilir.

Araştırmalar fibromiyaljili kişilerin fiziksel basınca daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Bu, çoğu insan için göreceli olarak küçük bir vuruş olacak şeyin fibromiyaljisi olan biri için son derece acı verici olacağı anlamına gelir.

Bu artan hassasiyet tam olarak anlaşılmamıştır, ancak sinir sisteminin ağrıyı işleme biçimindeki değişikliklerle ilgili olabileceği düşünülmektedir. Bazı araştırmacılar, özel beyin taramalarını kullanarak bu işlemlerin fibromiyaljili kişilerde değiştiğini göstermiştir.

fibromiyalji 3

Tedavisi

Henüz fibromiyalji için bir tedavi yoktur, fakat semptomlarınızı yönetmenin yolları vardır. Doktorunuz, durumun belirli yönlerini ele almak için tedavi ya da tedaviler önerebilir. Bunlar ilaç tedavilerini olabilir. Fakat fiziksel ve diğer tedaviler de en az ilaç tedavisi kadar önemli ya da daha da önemlidir.

Fibromiyalji ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=LaeVL7icHXA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu