Egzersiz ve FitnessHastalıklar

Göğüs Kireçlenmesi Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Göğüs kireçlenmesi, göğüslerin yüzeyinde genellikle kalsiyum karbonat olan bir mineralin birikmesidir. Göğüs kalsifikasyonu olan çoğu insan, bir mamogramdan “normal” bulgulara sahiptir ve genellikle daha fazla teste ihtiyaç duymaz.

Göğüs Kireçlenmesi Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs kireçlenmesi aynı zamanda meme taşı veya meme fobisi çenesi olarak da bilinir. Nefes almak bazen kalsiyum karbonatla dolan hava ceplerinin oluşmasına neden olabilir ve bu daha sonra göğüs derisi tarafından emilebilir. Bu, göğsün bir tarafının diğerinden daha ağır hissetmesine neden olabilir. Bazen bu birikintiler bükülebilir veya keskin kenarlara sahip olabilir ve cildinizde düzensiz bir yumruya neden olabilir.

Bazen giysi veya üzerine sürtünen balenli sütyen içeren bir sütyen giyerken ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Göğüs kireçlenmesi, meme derisini etkileyen nadir bir durum olan iyi huylu meme hastalığının bir şeklidir. Göğüs kireçlenmesi her zaman görülmese de mamografide normal bir bulgu olabilir.

Göğüs Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kireçlenmesi olan kişilerin küçük bir yüzdesinin kanlarında çok yüksek kalsiyum seviyeleri vardır ve bu, sistemik mastitis adı verilen daha ciddi bir duruma işaret edebilir. Sistemik mastit genellikle bağışıklık sistemi steroidler, radyasyon veya kemoterapi tedavisi nedeniyle zayıflamış kadınlarda görülür; ancak sistemik mastit nadirdir.

Göğüs kireçlenmesi ile çoğu kadın, göğüslerinde şişliklerin varlığı dışında herhangi bir semptom yaşamaz. Bununla birlikte, bir yumru ağrılıysa veya çok hızlı büyüyorsa, doktorunuzu görmelisiniz.

Göğüs kireçlenmesi Tedavisi Var mıdır?

gogus kireclenmesi 2

Göğüs kireçlenmesi olan çoğu kişinin tedavi edilmesi gerekmez. Hızlı büyümeyen bir yumrunuz varsa, doktorunuz düzenli mamografi ve fizik muayene ile yakın takip önerebilir. Hissettiğin yumru inatçı, sertse veya herhangi bir ağrıya neden oluyorsa, hemen doktoruna görün.

Göğüs kireçlenmesinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır; ancak araştırmalar, bunun en çok obez ve düzenli olarak fiziksel olarak aktif olan kadınlarda – koşucular ve halterciler gibi – yaygın olduğunu gösteriyor, çünkü belki de diyetten gelen kalsiyum göğüslerinde kalsiyum birikintilerine yol açıyor. Kanlarında yüksek düzeyde kalsiyum olmamasına rağmen uzun süre kalsiyum takviyesi alan kadınlarda göğüs kireçlenmesi gelişebilir.

Göğüs kireçlenmesinin Nedeni Nedir?

Göğüs kireçlenmesinin en yaygın nedeni sistemik mastittir. Bir yumru ağrılıysa ve hızla büyüyorsa veya ateş, kızarıklık ve halsizlik eşlik ediyorsa meme kanseri belirtisi olabilir.

Göğüs kireçlenmesi riskini belirlemek için bir dizi faktör tanımlanmıştır: yaş, ırk, fiziksel aktivite düzeyi ve diyete dayalı kalsiyum alım kaynakları. Göğüs kireçlenmesi genellikle zararsız bir durumdur, ancak varlığı balenli sütyenlerin sürtünmesinden rahatsızlığa neden olabilir.  Ayrıca ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilen sistemik mastit ile de ilişkilidir. Bazen göğüste bulunan bir yumru meme kanserine işaret edebilir. Böyle bir durumda en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız.

Bazı durumlarda, göğüs yumruğu altta yatan bir hastalığın veya tedavi gerektiren bir durumun belirtisi olabilir. Bu, tüberküloz (TB) gibi bir enfeksiyonu, lupus gibi otoimmün hastalığı veya göğüs veya lenf düğümleri kanserini içerebilir. Göğüs kireçlenmesinin altında yatan olası bir nedenle ilgili endişeleriniz varsa, lütfen hemen doktorunuza danışın.

Göğüs kireçlenmesi Erkeklerde Olabilir mi?

gogus kireclenmesi 3

Göğüs kireçlenmesi erkekleri de etkileyebilir. Göğüs kireçlenmesi nedeniyle göğsünde şişlik olan bir erkek, etkilenen bölgeye sürtünen giysiler giydiğinde ağrı ve rahatsızlık hissedebilir. Aşırı kalsiyum birikintileri, oluşumlara (kaşıntı veya karıncalanma hissi), deri altında bir şey sürünüyormuş hissine veya bazen göğüs kemiğinde “sert” bir noktaya neden olabilir. Erkeklerde göğüs kireçlenmesinin bilinen bir tedavisi yoktur.

Göğüs kemiğinizdeki bir yumru, yalnızca kalsiyum birikintileri olduğu için genellikle zararsızdır, ancak meme ucunuz üzerindeyse veya çok sert teller içeren balenli sütyen giyerken size biraz rahatsızlık veriyorsa ağrılı olabilir. Göğüs kireçlenmesinin semptomları, böbrek, akciğer ve hatta beyin gibi vücudun diğer bölgelerine geçebilen bakteriyel bir enfeksiyon olan sistemik mastitten de kaynaklanabilir.

Meme kanseri ile karşılaştırıldığında, kadınlarda sistemik mastitis nispeten nadirdir. Ancak bir kadın hastada bu durumlardan biri mevcut olsa bile bu, memedeki kalsiyum birikintilerinin mutlaka meme kanseri yumruları olduğunu göstermez. Göğüslerinizdeki kalsiyum birikintilerinin altında yatan bir nedenle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, lütfen mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.

Bazı araştırmalar, kalsiyum takviyeleri almak ile kanınızda klinik olarak önemli kalsiyum seviyeleri geliştirmek arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürdü. Kalsiyum takviyelerinin memede kalsiyum birikmesine neden olduğuna dair net bir kanıt yoktur.

Göğüs kireçlenmesi Genetik Olabilir mi?

Bazen göğüs kireçlenmesi genetik olabilir. Kan akışı göğüslerin derisine sınırlandığında olur. Bu, genellikle sert ve ağrılı olan ve vücut tarafından üretilen kalsiyum birikintilerinden oluşan yumrulu bir memeye yol açabilir. Göğüs kireçlenmesi bazı durumlarda meme kanserine de işaret edebilir.

Durum genellikle bir mamografi sırasında keşfedilir, ancak tanıyı daha az olası kılan bazı risk faktörleri vardır: vücudun yalnızca bir tarafında yerleşim, hiç hamile kalmamış genç hastalar ve aşırı miktarda D vitamini alan kadınlar. göğüs altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir, bu nedenle meme kireçlenmesiyle ilgili endişeleriniz varsa bir doktorla konuşmalısınız. Göğüs kireçlenmesi olan bazı kişiler, göğüslerini giysilere sürttüğünde rahatsızlık duysa da, bu nadiren büyük sorunlara neden olur.

Bazı insanlar ayrıca göğüslerinin yakınındaki derinin esnek ve elastik yerine sert veya lastiksi olduğunu fark edebilir. Bu genellikle memede sert kalsiyum birikintilerinden kaynaklanır, ancak bazen altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Göğüs kireçlenmesi olan kadınların çoğunda memelerinde şişlik dışında herhangi bir belirti görülmez. Ancak hızla gelişen veya ağrılı hale gelen bir yumru doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Göğüs kireçlenmesinin nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak memede kalsiyum birikmesinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Göğüs kireçlenmesi olan hastalarda keratoz pilaris teşhisi konulmuştur. Durum, meme kistlerine benzer küçük şişliklere neden olabilir. Kollarda ve bacaklarda kılları çevreleyen küçük, pürüzlü yumruların ortaya çıkmasına neden olduğu için genellikle tavuk derisi olarak adlandırılır. Bu kabarcıklar genellikle ağrısızdır ve başka komplikasyonlara neden olmaz. Keratoz pilarisin deride aşırı miktarda keratin üretiminden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Göğüs kireçlenmesinin, romatoid artrit veya osteoporoz gibi kronik hastalıklara bağlı olarak kemiğin aşınmasından kaynaklanması da mümkündür. Diğer bir olasılık da göğüs kemiğinde kist bulunmasıdır.

Bu durum için herhangi bir tedavi mevcut değildir ve kişinin sağlığını veya esenliğini tehdit etmez. Herhangi bir göğüs ağrısı veya rahatsızlığı yaşarsanız, doktorunuzu görmelisiniz. Hamileyseniz, değerlendirilmesi gereken başka problemler olması ihtimaline karşı herhangi bir göğüs kitlesi için teşhis aramadan önce kadın doğum uzmanınıza danışmalısınız.

Göğüs kireçlenmesi Zararlı mıdır?

Göğüs kireçlenmesi genellikle zararsız bir durumdur. Kadınsanız, göğsünüzde kitlelerin varlığından haberdar olabilirsiniz. Bu topaklar kalsiyum birikintilerinden oluşur ve sağlığınız için herhangi bir tehdit oluşturmazlar. Ancak ağrılı olabilirler, bu nedenle meme kireçlenmenizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Bir kişide göğüs kireçlenmesi teşhisi konulursa, doktorlar genellikle onlara balenli bir sutyen takmalarını tavsiye eder, çünkü bu tür sutyenler ağırlığı kaburgalara ve omuzlara eşit olarak yayar – köprücük kemiği üzerindeki baskıyı azaltır.

Bir kişi göğüs kireçlenmesinden muzdaripse ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlık yaşıyorsa, mümkün olan en kısa sürede doktoruna görünmelidir. D vitamini fazlalığının memede kalsiyum birikmesine neden olması çok yaygındır. Bu sert birikintiler ağrılı olabilir, kızarıklığa neden olabilir ve dar giysiler giymeyi zorlaştırabilir.

Durum ayrıca genetik, çevresel faktörler ve hatta ilaçlar gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir. Sistemik mastit veya meme kanseri gibi başka bir tıbbi durumun belirtisi de olabilir. Bu nedenle, efor veya soğuk hava ile ilgili gibi görünmeyen herhangi bir rahatsızlık veya ağrı yaşıyorsanız, göğüs kireçlenmenizi kalifiye bir doktor tarafından kontrol ettirmeniz önemlidir.

Meme kireçlenmesi ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu