Sağlıklı Yaşam

Sümük Nedir? Sümüğün Renkleri Ne Anlama Gelir?

instagram takipçi hilesi

Sümük, vücudumuzun bazen bulaşıcı hastalıklara tepki olarak yaptığı, bazen de astım tepkisi gibi şeylere tepki olarak yaptığı harika bir korunma ve savunma yoludur. Yani sümük büyük ölçüde hava yolları tarafından üretilir. Temelde ya hava yolu sistemimizde anormal bir şekilde sona eren ya da bulaşıcı hastalıklara sahip olduğumuz şeyleri temizlemek için tasarlanmıştır. Bu enfeksiyonun solunum yollarını temizlemek için çok fazla sümük üretir.

Sümük Nedir? Sümüğün Renkleri Ne Anlama Gelir?

Yapışkandır ve bir tür şeyler toplar ve sonra onu sümkürürüz ya da kendiliğinden akar. Bu sayede de o bulaşıcı organizmadan kurtulabilirsiniz. Burnunuz tıkalıyken bunu düşünmemeniz iyi bir şey ama sümük, hastalıklarla savaşmak için en iyi silahlarımızdan biridir.

Sümük Nasıl Oluşur?

Sümük aslında vücuttan dışarı yapışan yapışkan mukustur. Akciğerler, burun ve sindirim sisteminden oluşur ve kaynağı mukus zarlarıdır. İnsan vücudu her gün 1 ila 1.5 litre mukus üretir. Fiziksel sağlık araştırmalarında, insan vücudundaki motordaki yağa kıyasla mukus görülebilir. Bir motorun yağsız kısa bir süre çalışamaması gibi, insan vücudu da bakterileri öldürmek ve mikropları uzaklaştırmak için mukus kullanır.

Sümük Neden Oluşur? 

sumuk nedir 3 721x405 1

Sümükler, mukustan oluşur. Öte yandan mukus, birden fazla madde, su ve müsin ana proteinini içeren bir sıvıdır. Mukusta epitel hücrelerinin, proteinlerin ve beyaz kan hücrelerinin varlığı, mukusu vücudun savunması için önemli bir engel haline getirir. Mukusta bulunan özel maddeler nedeniyle vücudun dışarıdan gelen mikroorganizmalara karşı savunmasını güçlendirerek, vücudun mikroorganizmaları öldürmesine ve salgılamasına yardımcı olan bir maddedir.

Mukus ya da başka deyişle sümük, vücudun iyi yağlanmış motor benzeri sağlığını korumaya yardımcı olur. Mukus eksikliği vücudun savunmasında eksiklikler yaratır ve onu zayıf bağışıklık için hazırlar. Vücut, herhangi bir dış etki olmaksızın mukus yani mukus üreterek temizliğe yardımcı olur. Akciğerlerden başlayarak, mukusun burundan akan ve burnu ve bronşları temizleyen kısmı bir maddedir ve mukus olmalıdır.

Sümük Renkleri Ne Anlama Gelir?

sumuk nedir 4 638x405 1

Berrak ve Akıntılı

Berrak ve akıntılı bir sümük, vücudunuzun işleyişinin sağlıklı bir parçasıdır. Bu nedenle çok fazla olsa bile bağışıklık sisteminiz muhtemelen iyidir.

Beyaz ve Sarı

Sümüğünüz beyaza ya da sarıya dönerse ve kalınlaşmaya başlarsa, normalden daha fazla sayıda beyaz kan hücresine sahip olduğunun ve vücudunuzun virüsün erken evreleriyle savaştığının bir işaretidir.

Yeşil

Yeşil rengine genellikle, nötrofil adı verilen güçlü bağışıklık hücrelerinin üretilmesine yardımcı olan miyeloperoksidaz adı verilen yeşil bir enzimin varlığından kaynaklanır. Bağışıklık sisteminiz bu hücreler tarafından işgal ediliyorsa, vücudunuz muhtemelen soğuk algınlığı ya da grip etkileriyle aşırı yüklenmiştir ve bir istiharata ihtiyacınız vardır.

Kırmızı

Kırmızı, sürtünme kanamaya neden olabileceğinden, burnunuzu karıştırmayı ve sümkürmeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelir. Ama korkmayın, mukusta az miktarda kan olması normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

Sümük İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu