Sağlıklı Yaşam

Burun Tıkanıklığı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

instagram takipçi hilesi

Burun Tıkanıklığı nedir? Sebepleri nelerdir? ve Burun tıkanıklığının Tedavi edilme yolları nelerdir? Bugün sizlere toplumun genelinde, günümüzde artışı da gözlenen ve son derece merak edilen konularından biri olan bu konu hakkında bilgiler aktaracağım.  En altta konuyla ilgili videoları da kullanabilir detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun Tıkanıklığı, Burundan sağlıklı bir şekilde nefes alamama durumuna genel anlamıyla verilen isimdir. Bazı zamanlarda ağız da bu duruma destek olmaya çalışır ve daha çok nefes yükü binmesine neden olur. Aynı zamanda bu durum geceleri uyurken ağzımızın açık kaldığı zaman daha fazla görülür.

Burun vücudumuzun olmazsa olmaz son derece önemli bir organıdır. Burunun öncelikli görevleri arasında; dışarıdan alınan hava önce ısıtılır.

 • havayı nemlendirebilir.
 • havadaki toz ve mikrop bulutlarını engellemeye çalışır.
 • insana özgü bir ses ortaya çıkmasını ve bu sesin rezonans halde ortaya çıkmasını

orta kulağın ihtiyaç duyduğu havalanma işlemini sağlar.

Burun tıkanıklığı nedir

Burunun en önemli özellikleri arasında koku alma duyusu gelmektedir. İnsan burundan sağlıklı nefes almadığı zamanlarda zorlanır ve yaşam kalitesi düşer. Sabahları yataktan halsiz ve yorgun kalkma, günün devamını iyi tamamlayamama, gün içinde sürekli yorgunluk hali, uyku hali, konsantre olmada zorluk, dikkat eksikliği, sinirlilik hali, gün boyunca sinirlilik hali, stress ve depresyon sorunları ve psikolojik problemlere neden olabilir.

Burun tıkanıklığı uykuda da büyük zorluklara sebep olabilir. Uyku apnesi, horlama, cinsel problemler, uykuya dalmada ve ileri evrelerde uyuma zorluğuna neden olabilir.

sağlıklı bir birey sağlıklı nefes alamadığı taktirde hayat enerjisini kaybeder hatta erken yaşlanmaya bile sebebiyet verir. Kalp ve karaciğer gibi organların yeterli çalışamamasına bu organların fonksiyonlarını iyi bir şekilde yerine getirememesine sebep olur. Sık olarak solunum yolunun iltihaplanması olarak adlandırdığımız Franjit’e neden olur.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının en önemli nedenlerinin başında;

 • burun orta bölümünün aşırı eğri bir durumda olması
 • burun et şişmesi
 • uzun dönemli sinüzit hastalığı
 • burun içi iltihaplanmalar
 • alerji durumu
 • burunda bulunan kan dolaşımının bozuk oluşu
 • polipler
 • tümörler

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nasıldır?

Tedavisi daima neden odaklı olmalıdır. Yani yukarıda sıraladığımız nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalar etkili olur. Uzman bir kulak burun boğaz hekiminden randevu alınarak hastanının özenli muayenesi istenir.

İhtiyaç durumunda endoskopik muayene yapılmalı, gerekli durumlarda sinüs tomografisi de istenebilir.

burun tikanikliği

Cerrahi müdahalelerle burun tıkanıklığının sebeplerinin büyük bir bölümünü oluşturan burun eğriliği giderilebilir. Bunun için uzman bir hekim tarafından cerrahi ve estetik amaçlı iyi bir destek alınmalıdır.

Burun eti varlığı durumlarında radyofrekans ışınlarıyla küçültme yoluna gidilebilir. Endoskopik destekle sinüzit varlığı ortadan kaldırılabilir.

Gelişmiş tıp yardımıyla bu uygulamalar günümüzde kısa ve etki bir şekilde yapılmaktadır. Hastanın kısa sürede normal hayatına dönmesi sağlanmakta ve devamlılığı amaçlanmaktadır.

İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu