Kişisel Bakım

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Rinoplasti, burnun görünümünü değiştiren bir cerrahi işlemdir. Rinoplasti işlemi için temel gaye, burnun görünümünü değiştirmek, nefes almayı ya da her ikisini birden geliştirmek olabilir.

Burnun üst kısmı kemikten oluşmaktadır ve alt kısmı da kıkırdaktır. Burun estetiği ameliyatı ile deriyi kıkırdağı,  kemiği ya da üçünü de değiştirebilir.

Burun estetiği ameliyatının planını yaparken, doktorunuz burnunuzdaki görüntüyü ve neyi değiştirmek istediğinizi ele alacaktır. Gerçekten ameliyata ihtiyacınız var ise doktorunuz size gerekli tüm tetkikleri yapacaktır.

rinoplasti 1

Rinoplasti İşleminin Riskleri Nelerdir?

Her türlü ameliyatta olduğu gibi bu işlemde de belli riskler vardır. Bunlar;

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye karşı olumsuz reaksiyon verme
 • Nefes almada zorluk
 • Burnunuzda ve çevresinde kalıcı uyuşma
 • Düzensiz görünen bir burun
 • Devam edebilecek ağrı ya da şişlik
 • Skarlasma
 • Septumda bir delik
  İlave cerrahi müdahele ihtiyacı

rinoplasti 2

Burun Estetiği Kolay Bir Ameliyat Mı?

Maalesef kolay bir ameliyat değildir. Burun estetiği zor bir ameliyattır. Bu çeşitli nedenlerden meydana gelmektedir. İlk olarak, burun yüzün ortasında bulunan karmaşık bir yapıya sahip 3 boyutlu şekildir. Rinoplasti’de yapılan değişiklikler genellikle çok küçük değişikliklerdir. Fakat bu değişiklikler burnun görünümü ve işleyişinde bazı bir farklar meydana getirebilir.

Anestezi ve meydana gelen şişlik burnun görünümünü bozar. Bu yüzden yapılan ufak değişiklikler fark edilmez. Aynı zamanda bu işlemi uygularken sıralı bir adım yoktur. O an ne gerekiyor ve neye ihtiyaç var ise o uygulanır.

Burun estetiği ameliyatı olan kişi genel olarak ameliyatın yapıldığı gün hastaneden güvenli bir şekilde taburcu edilebilir. Düşük bir olasılığa sahip olsa da, bulantı gibi çeşitli risk faktörleri meydan gelmiş ise aynı gün ya da bir kaç gün geçmiş olsa da hastaneye tekrar yatışınız yapılabilir.

Kaç Günde İyileşir?

İşten, okuldan ya da diğer sorumluluklarınızdan geri kalmamak için iyi plan yapın. İlk bir hafta içinde her gün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyattan bir hafta sonra da eski yaşamlarına genellikle geri dönerler.

Burun estetiği ameliyatından sonra burnunuzda şişlikler meydana gelecek. Şişliğin tamamen geçmesi aylar sürebilir. Fakat bir süre sonra fazla dikkatli şekilde bakmadıktan sonra şişliği görmeyebilirsiniz. Ameliyat olan kişiler bir hafta kadar sonra sporlarını ve egzersizlerine geri dönebilir. 3 – 4 hafta sonra ise eski spor yaşamına geri dönebilirler.

rinoplasti 3

Rinoplasti (Burun Estetiği) ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=IRtirtfcQBQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu