Sağlıklı Yaşam

Vücudunuzdaki Stres Oluşumunu Azaltan 7 Mucizevi Besin

instagram takipçi hilesi

Hayatın bizlere sunmuş olduğu güzel tarafların yanı sıra bizi kaygıya ve strese doğru iten tarafları da mevcuttur. Gerek iş hayatında yaşanılan sorunlar, ev işleri, okul vesaire tüm bu eylemler gün boyu bizleri yorabilmekte. Ve bunun sonunda bize kalan ise stresten başka bir şey olmamakta. Peki gün boyu bizi hem fiziksel hem de ruhen yoran bu durumların, bizde yaratmış olduğu stres oluşumunu azaltan besinler var mıdır?

Cevap oldukça basit, elbette vardır. Çünkü doğa bu konuda da bize eli açık davranmış ve ilaçlara dahi gerek duyulmayacak mucizevi besinler sunmuştur. Peki bu mucize besinler nelerdir?

Yaban Mersini

yaban mersini stres

İçermiş olduğu şeftali aromasından da kaynaklı olarak rahatlatıcı bir besin olan yaban mersini stres oluşumunu azaltan bir etkiye sahiptir. Vitamin ve antioksidan açısından da zengin bir bitki olan bu besin tükettiğiniz anda size gün yorgunluğunu attıracaktır.

Lavanta

lavanta stres

Koku olarak çok yoğun bir etkiye sahip bu bitkinin kullanım dozu abartılı olmamalıdır. Aşırı kullanımda vermiş olduğu ağır aromanın yanı sıra içermiş olduğu uçucu yağlar ise vücudunuzda hafifliğe ve kaslarınızın gevşeyerek rahat olmanıza yol açacaktır.

Papatya

papatya stres

Hem tat olarak aromasının vermiş olduğu hissiyat hem de kokusunun güzelliğiyle sizleri rahatlatacak diğer bir besinde papatyadır. Şişkinliğe, uykusuzluğa ve strese iyi gelen bu besin gerektiğinde tüketildiğinde kaslarınızı gevşetecek ve bu problemlere iyi gelerek vücudunuzda rahatlık sağlatacaktır.

Sarı Kantaron

sari kantaron

Depresyon sorunu olan kişilerin sıkça başvurduğu rahatlatıcı ve stres azaltıcı etkiye sahip bu bitki oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. İçerisindeki hyperisin isimli madde vücutta mutluluk hormonu salgılanmasına neden olduğundan vücutta rahatlamaya neden olur ve kaygıyı azaltır. Bunun yanı sıra lavantada olduğu gibi bu besinin kullanımında da bir doz aşımı olduğu zaman baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle doz aşımı olmamasına dikkat edilmelidir.

Badem

badem stres

Tadıyla zaten vazgeçilmez olan bu besin stres oluşumunu da engellediği için tüketilen besinler arasında başlarda yer almakta. İçerdiği bolca çinko, demir ve doymamış yağ açısından zengin bu besin tüketildiği zaman vücudunuzda duygusal bir denge kuracak ve sizleri stresten alıkoyacaktır.

Maca Kökü

maca koku stres

Maca kökü belki diğer besinler gibi kolayca bulunamayacak bir besin olsa da içerik bakımından stres oluşumunu azaltan bir etkiye sahiptir. Bitkisel ürün satan yerlerde kolayca bulunabilecek olan bu besin, demir ve magnezyum açısından zengin olduğundan, tüketildiğinde vücuttaki stres kolayca denge altına alınacak ve en aza indirgenecektir.

Su

Tüm bu besinlerin yanı sıra en önemli diğer bir faktör ise su’dur. Malum gün boyu yaşanan hengamede su içmek insanların aklına bile gelmez. Ama stres oluşumunu en etkileyen faktörlerden biride vücuttaki susuzluktur.  Bu yüzden bu besinlerin yanı sıra gün içerisinde su içmenizde vücudunuzda stres oluşumunu azaltan bir etki yaratacaktır.

Kaynak
MilliyetSagligabiradim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu