Egzersiz ve Fitness

Koşu Yapmanın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Gün içerisinde hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmek hem metabolizma hem de kalp sağlığı için kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, günde en azından yarım saatlik hafif tempoda koşu yaparsanız hayatınıza bir nebze de olsa hareket katabilir, hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi de daha iyi hissedebilirsiniz.

start

Koşu, pek fazla alet ve ekipman gerektirmeden yapabileceğiniz hem yararlı hem de basit aktivitelerin en başında gelir. Hem ruhsal hem de sağlık için bizlere büyük katkısı olan yürüme, özellikle düzenli olarak yapıldığında vücudumuz üzerindeki olumlu etkilerini kısa sürede gösterir.

Sağlık açısından büyük katkılar sunan bu faaliyet, 1991 yılından beri 10 Haziran’da Küresel Koşu Günü adı altında kutlanır. Milyonlarca insan belirli yerlerde toplanıp koşu yaparak, bu anlamlı günde hem kendisine katkıda bulunuyor, hem de herkese örnek oluyor. Şimdi, bizler için bu kadar önemli olan bu aktiviteyi neden her gün gerçekleştirmeliyiz, inceleyelim. İşte koşu yapmak için nedenler:

en iyi 5 kosu uygulamasi sdn 01

Kalp sağlığınızı korur

Bizi yaşama bağlayan ve hayatta kalmamızı sağlayan kalbimiz, bizler için çok önemlidir. Bu nedenle günlük yaşamımızda kalbimize iyi gelecek, sağlığını koruyucu aktiviteleri tercih etmemiz gerekmektedir. Bunun için yapabileceğimiz en basit şeyden biri olan bu aktivite için her gün yarım saatlik vaktinizi ayırırsanız kalbiniz güçlü bir hale gelir ve daha vücudunuza daha iyi kan pompalar. Bunun yanı sıra düzenli koşu aktivitesi, kalp krizi riskini %40 azaltır.

Kemik erimesini yavaşlatır

Git gide yaşlanan vücudumuz bir süre sonra ne yaparsak yapalım kemik erimesine maruz kalabilmektedir. Bu durumu yavaşlatmak için sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz; fakat bunun yanında  koşu yapma dolayısıyla hareketli yaşamı da yaşamımıza katarsak hem daha güçlü kemiklere sahip olabilir hem de daha uzun süre sağlığımızı koruyabilirsiniz.

nps

Kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar

Gün içerisinde fazla hareket etmemek sürekli bir uyuşukluk halini de beraberinde getirir. Böylece huzursuz ve bitkin bir gün geçirirsiniz. Fakat koşu yapmanız durumunda beyninize daha fazla oksijen gideceği için vücudunuz dingin ve diri bir hale gelir. Aynı zamanda yorulacağınız için daha iyi ve huzurlu bir uyku çekebilir, yeni güne dinlenmiş bir şekilde başlayabilirsiniz.

Mujer en el campo feliz

Stresi ve depresyonu azaltır

Koşu, ev dışında yapılan bir faaliyet olduğu için eve kapanıp kalmanızı engeller. Böylece gün içerisinde hem hava almanızı hem de sosyalleşmenizi sağlar. Böylece günlük hayatımızdan kaynaklanan stres, depresyon gibi olumsuzlukları giderir ve bu durumlara maruz kalmanızı engeller. Bu hem basit hem de yararlı aktivite sayesinde, hayata daha pozitif bakabilir ve kendinize olan güveniniz artar.

Exercise on the cheap

Kilo vermenize yardımcı olur

Birçok kişinin muzdarip olduğu kilo sorunu aslında gün içerisinde yapılan hızlı tempoda yarım saatlik bir koşu ile aşılabilmektedir. Hızlı tempoda yarım saatlik yapılan bir koşu ile her gün 150 kalori yakabilir ve bu sayede kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla koşma aktivitesi sayesinde bir ayda yaklaşık 1 – 3 kilo verebilirsiniz.

yuruyus yapmak neden onemli

Metabolizmanızı Hızlandırır

Hafif tempoda bir koşma, düzenli olarak gerçekleştirildiğinde metabolizmamızı daha aktif hale getirerek hem dolaşım hem de sindirim sistemimiz güçlendirir. Özellikle zayıflama konusunda sıkıntısı olanlar ve diyet yaptığı halde kilo veremeyen kişiler, bol bol koşma etkinliği yaptıklarında metabolizmalarını geliştirerek ideal kilolarına ulaşabilirler.

Kaynak
yeşilistsabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu