Kişisel Bakım

Kış Mevsimi İçin Dudaklara Özel Bakım Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Kış aylarında açık havada soğuklar ve kapalı mekanlardaki kuru hava derken, cildimizin en hassas bölgelerinden birisi olan dudaklar çatlamaya ve kurumaya maruz kalır. Birkaç önlem alarak bunun önüne geçebileceğinizi unutmayın.

kis aylarinda dudak bakimi kapak

Dudaklarımız cildimizin en ince derilerinden birisine sahiptir ve bu yüzden dış etkenlerden en fazla etkilenen bölgelerimizden birisidir. Özellikle kış aylarında soğuk havada çatlama, kapalı ve kuru alanlarda kuruma gibi durumlara maruz kalan dudaklara kışa özel bakım uygulamakta yarar var.

Kış Mevsimi İçin Dudaklara Özel Bakım Nasıl Yapılır?

kis aylarinda dudak bakimi 3

Nemlendirici Dudak Balsamı Kullanın

Kış aylarında mutlaka özen göstermeniz gereken dudak bakımı detaylarından birisi de dudak balsamları ile doğru korumayı sağlamak olacaktır. Kendinize kış ayları için dudak koruyucusu seçmeden önce ürünün kalıcılığına, nem gücüne ve içerisinde doğal ürünler barındırmasına özen gösterin.

Jojoba yağı, A vitamini, D vitamini, E vitamini, hindistan cevizi yağı, shea yağı, aleo vera, badem yağı balmumu gibi ürünlerin balsamın içerisinde olmasına özen göstermelisiniz.

Su İçmeye ve Beslenmenize Dikkat Edin

Cildin kurumasında en fazla payı olan şeylerden birisi de dehidrasyondur, yani su yetersizliği. Kış aylarında da günde yaklaşık olarak sekiz bardak su tüketmenizde fayda var. Cildinizi içeriden koruma altına almak için sıvı açısından zengin besinleri tüketmeyi unutmayın.

Yumurta, kırmızı et ve yulaf gibi besinler ile cilde nem kazandıran B vitamini, süt ürünleri, havuç ile cilt rahatsızlıklarınızı iyileştiren A vitamini; yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve fındık gibi besinler de yaşlılık belirtilerini azaltan E vitaminini yaşamınızın vazgeçilmezi haline getirmeyi unutmayın.

kis aylarinda dudak bakimi 2

Nemlendirici Rujları Kullanın

Kış aylarında en az oranda ruj kullanmanızda yarar var. Fakat “ben rujsuz yapamam” diyorsanız, kesinlikle nemlendirici özelliklere sahip ruj kullanmalısınız. Yatmadan önce makyajınızı temizlediğiniz zaman temiz dudaklarına kesinlikle dudak nemlendirici süreyi ve dudaklarınızı yumuşatmayı unutmamalısınız.

Kış Aylarında Bunlardan Uzak Durun

Acı, tuzlu ve fazla sıcak yiyeceklerden uzak durun. Bu tarz gıdalar hem dilinizin daha fazla kururmasında hem de dudaklarınızın daha kolay tahriş olmasına sebep olacaktır.

Sigara tüketmeyin. Dudakların görünümü kadar sağlığını da olumsuz etkileyen sigarayı henüz bırakmadıysanız, tüketiminiz sonrasında dudaklarınızı her seferinde lipbalm’lar ile koruma altına alın.

 

Kaynak
kaynak 1kaynak 2

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu