Yemek Tarifleri

Kestane Sevenler İçin: Kestane Pişirmenin 6 Pratik Yöntemi

Kestane Pişirme Yöntemleri

instagram takipçi hilesi

Kayıngillerden bir ağaç olan kestane ağacının meyveleri hem tatlılara hem de tuzlulara lezzet katar. Kestane pek çok tarifle alternatif tıp geleneğinin de vazgeçilmezlerinden biridir. 100 gramı ortalama 160 kalori olan kestane karbonhidrat açısından zengindir. Sporcuların yoğun kondisyon gerektiren aktivitelerden önce enerji kaynağı olarak tüketmeyi tercih ettiği kestane 7’den 70’e herkes tarafından seviliyor. Peki, kestane nasıl pişirilir? Kestaneleri tırtıklı kesin bir bıçakla çizin ve kestane pişirme yöntemleri arasından damak tadınıza uygun yöntemle pişirin.

Kestane Pişirme Yöntemleri

1.Tavada Közleme

kestane pişirme yöntemleri

Tavada kestane olur mu demeyin. Kestanelerinizi fırında pişirebildiğiniz gibi tavada da pişirebilirsiniz. Bombeli kısımlarını çizdiğiniz kestaneleri bol suyla yıkayın. Ardından soğuk suda bir saat kadar bekletin. Suyunu süzdüğünüz kestaneleri teflon tavaya dizin ve kısık ateşte ara ara çevirerek 20-25 dakika kadar pişirin.

2.Fırında Közleme

kestane pişirme yöntemleri

Kestane pişirme yöntemleri arasında en bilinen yöntem fırında közlemedir. Çizik attığınız kestaneleri derin tencere veya tavaya koyun. Kestaneleri tamamen kapatacak kadar temiz su ekleyin ve ocağa alın. Su kaynamaya başladığında süzgeç yardımıyla kestaneleri içinden çıkarın.

200 derece ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirin. Piştikten sonra kestaneleri temiz bir bezin içine koyun. Fırında kestane közleme yöntemini kestaneleri direkt olarak 180 derece ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişirerek de yapabilirsiniz.

3.Mikrodalga Fırında Pişirme

kestane pişirme yöntemleri

Bombeli kısımlarını çizdiğiniz kestaneleri bol suyla yıkayıp bir saat soğuk suda bekletin. Bir saatin sonunda suyunu süzdüğünüz kestaneleri tepsiye dizin ve 15 dakika kadar pişirin.  Mikrodalga fırında kestane pişirmenin başka bir yolu daha var.

Kestaneleri ısıya dayanıklı bir kaseye koyup başka bir kaseye de su doldurun ve kaseleri mikrodalga fırına yerleştirip yaklaşık 5 dakika pişirin. Ardından kestaneleri kese kağıdının içinde 5 dakika kadar bekletin. Kestaneler, kendi buharıyla soğuyup kolaylıkla soyulur.

4.Tuz Yatağında Pişirme

kestane pişirme yöntemleri

Derin tava veya tencereye bir paket kaya tuzu dökün ve çizdiğiniz kestaneleri üzerine dizin. Üstünü kapatıp  orta ateşte 20-25 dakika pişirin. Kestaneleri tencereden çıkarıp emiz bir bezin içine koyup yaklaşık 5 dakika bekleyin.

5.Haşlama

kestane pişirme yöntemleri

Kestaneleri derin bir tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar temiz su ekleyin. 20-25 dakika kaynatın. Bu pişirme yönteminde kestane kolaylıkla soyulacaktır.

6.Kızartma

Kizartma

Kestiğiniz kestaneleri yıkayıp su dolu bir kabın içerisinde bekletin. Ardından kestanelerin suyunu süzüp önceden ısıtılmış 200 derece fırında kabukları açılana kadar kızartın. Kestane kızartma yöntemini Ayçiçek yağı kullanarak direkt kızartma şeklinde de yapabilirsiniz. bu yöntem daha çok gurme yemeklerde kullanılır.

Bonus: Kestanelerinizi mısır patlatma makinesinde de pişirebilirsiniz.

Kestane Pişirme Yöntemleri ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu