hosting

Kemal Sunal

Kemal-Sunal-Resimleri-37 Kemal Sunal

Tam adı : Ali Kemal Sunal
Doğum Tarihi : 11 Kasım 1944
Doğum Yeri : İstanbul / Türkiye
Ölüm Tarihi : 3 Temmuz 2000 (55 yaşında)
Ölüm Yeri : İstanbul / Türkiye
Ailesi: Saime Sunal, Mustafa Sunal
Eşi: Gül Sunal (1974-2000)
Çocukları : Ali Sunal (d. 1977) , Ezo Sunal (d. 1984)
Mesleği : Sinema ve tiyatro oyuncusu
Aktif yıllar : 1964-2000 yılları arası.

imdb-logo Kemal Sunal

Başlıklar

Hakkında

Kemal Sunal Kimdir? Türk Sinemasının ve Yeşilçamın büyük Komedi oyuncularındandır.Kemal Sunal Türkiye’de , Sinema sektörüne yeni bir soluk getirmiş ve birçok ünlü tiyatrocu ve sineması oyuncularla filmleri ve tiyatroları bulunmaktadır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Her kesimin hayranı olduğu bir oyuncudur.Onun Filmlerini izlmeyen veya bir kere değil arka arkaya izlerken bile sıkılmayan hayran kitlesi yaratmıştır.

Çevirdiği filmlerde genelde , saf , şanslı ,iyi kalpli ve ezilen insanları (zamanın şartlarına göre ; Kiracı Filmi,Çöpçüler kıralı gibi)karakterleri canlandırmıştır.

Filmlerinin ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük bir ilgiyle izlenmesi olgusunu, yazmış olduğu bilimsel yüksek lisans tezinde sosyolojik olarak irdelemiştir.

İstanbul Küçükpazar semtinde doğan oyuncunun babası Migros’tan emekli Mustafa Sunal; annesi Saime Sunal’dır. Kemal Sunal’ın, Cemil Sunal ve Cengiz Sunal adında iki kardeşi vardır.

Sanatçı, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu’nda okudu, Vefa Lisesi’nden mezun oldu. Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başladı. Öğrenimi sırasında Emayetaş Fabrikasında çalışmış, ayrıca elektrikçide çıraklık yapmıştır. Vefa Lisesindeki felsefe hocası Belkıs Balkır’ın sanatçıyı Müşfik Kenter ile tanıştırmasının, Kemal Sunal’ın kariyerinde önemli yeri vardır.

Kariyeri

1964 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yaptı. Sanat hayatı, Vefa Lisesi’nde amatör olarak “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyunuyla başladı. İlk kez Kenterler Tiyatrosu’nda profesyonel oyuncu olarak çalıştıktan sonra uzun süre Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda, kısa süre Ayfer Feray Tiyatrosu’nda, son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı. Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda oynadığı bir oyunda Ertem Eğilmez tarafından çok beğenildi ve böylece beyaz perdeye transfer oldu. İlk rolünü 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim adlı filmde uzun boyundan dolayı basketbolcu olarak aldı. Bunun ardından Ertem Eğilmez’in yönettiği kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Kemal Sunal, 1974 yapımı Hababam Sınıfı filmindeki İnek Şaban rolünde

1980 yapımı Devlet Kuşu filmindeki Mustafa karakterinin odasında asılı olan ve Kemal Sunal’ın Belmondo’ya benzediği fotoğraf.

Kemal Sunal kendi ağzında, ilk yıllarını ve komediye yönelişini şu sözlerle dile getiriyor;

“Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum; ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.”

Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7’den 70’e herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban’ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, birçok filmde “Şaban” adlı karakteri canlandırmıştır.

1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977’de Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para almadı.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve ardından yüksek lisans yaptı. Tamamlanmasından sonra Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adıyla kitap olarak basılan yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yaparak iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdeledi.

Ölümü ve son yılları

Kemal Sunal’ın Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri.

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmiştir. 2009 yılında Kemal Sunal ile anılarını anlatan Zeki Alasya, ölümünde korkularının kalp krizi geçirmesinde önemli etken olduğunu belirtti. Zeki Alasya ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar bir adamdı yorumunu yapmıştır.

Hakkındaki görüşler

Kemal Sunal, hem yüzünün fizik yapısı hem de mimik ve jestleriyle Fransız komedyen ve şarkıcı Fernandel’e benzetilirdi. Fernandel 1930’lu yıllardan 1960’lı yıllara kadar tıpkı onun gibi sayısız komedi filmi çevirmişti. Kendisiyle yapılan bir röportajda Sunal, kendisi için ‘at suratlı’ gibi benzetmeler bile yapıldığını, ama en çok Zeki Müren’in kendisini ‘Fernandel’le Jean-Paul Belmondo karışımı’ diye tanımlamasının hoşuna gittiğini belirtmişti.

“Ben Kemal Sunal hayranıyım, filmlerini bıkmadan izliyorum. Muhteşem bir oyuncu.”

–Bülent Ecevit

“Varlığı yokluğu belli olmazdı, ama yönetmen ’motor’ dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu.”

–Emel Sayın

“Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı.”

–Altan Öymen

“Türk sinemasının usta sıfatına layık oyunculardan biri olan Sayın Sunal, çizdiği kompozisyonlarla hafızalarda önemli bir yere sahiptir.”

–Murat Sökmenoğlu

“…çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı.”

–Göksel Arsoy

Filmleri : 

Hayatı boyunca 82 filmde rol almıştır. İlk filmi yardımcı rolde Tatlı Dillim (1972) ile başlamış, Salako (1974) filminde başrol oynamıştır. En son filmi Propaganda (1999) olmuştur. 1977 yılında Kapıcılar Kralı rollünde Altın Portakal Ödülüne layık görülmüştür.Kemal Sunal, 2000 yılında yönetmenliğini Ali Özgentürk’ün yapacağı Balalayka filminin başrolünü (Necati rolü) oynayacaktı. Ancak çekimlerin yapılacağı Trabzon’a giden uçakta kalp krizi geçirerek ölünce bu rolü Uğur Yücel üstlendi. Kemal Sunal’ın uçak korkusu vardı ve bu nedenle o zamana kadar hiç uçağa binmemişti. Ölümüyle sonuçlanacak bu yolculuğa da güçlükle ikna edilmişti.

1972 Tatlı Dillim Basketbolcu İlk rol aldığı film
1974 Köyden İndim Şehire Saffet Salak Milyoner filminin devam filmidir.
Salako Salako İlk başrolü.
1975 Hanzo Hanzo / Cabbar İki farklı karakteri oynadığı ilk film.
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı İnek Şaban Şener Şen ile birlikte oynadığı ilk film.
1976 Kapıcılar Kralı Seyyit Bu filmdeki rolüyle 1977’de Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.
1977 Hababam Sınıfı Tatilde İnek Şaban Oynadığı son Hababam Sınıfı serisi filmi.
1983 Çarıklı Milyoner Bayram Kemal Sunal bu filmin senaryosunu Kartal Tibet, İhsan Yüce ve Memduh Ün’le birlikte yazmıştır.
1984 Atla Gel Şaban Niyazi Filmin adında Şaban geçmesine rağmen Kemal Sunal, Niyazi rolünde
1985 Sosyete Şaban Şaban Ağa / Dilaver Bey  
Gurbetçi Şaban Şaban Şaban rolünü oynadığı son film.
1999 Propaganda Mehdi Oğlu Ali Sunal’la birlikte oynadığı tek film.

 Tablo Wikipedia Sitesinden Alınmıştır.Düzenlenmiştir.

 

Tiyatro oyunları

 1. 1966 – “Fadik Kız” – Kent Oyuncuları. İki-üç değişik rolde 
 2. 1967 – “İspinozlar” (Orhan Kemal uyarlaması) – Ulvi Uraz Tiyatrosu. Taşkasaplı rolünde. 
 3. 1967 – “Deli İbrahim” (Yazan: Turan Oflazoğlu, reji: Şükran Güngör) – Kent Oyuncuları. Cellât Hamal Ali rolünde 
 4. 1968 – “Yalova Kaymakamı” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu.
 5. 1968 – “Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 
 6. 1968/69 – “Fermanlı Deli Hazretleri” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 
 7. 1968 – “Hamhumşarolop” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 
 8. 1969 – “Murtaza” (Orhan Kemal uyarlaması) – Ulvi Uraz Tiyatrosu. Bekçi ve Kahveci rollerinde. 
 9. 1969 – “Yaz Bitiyor” – Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Topluluğu. 
 10. 1972 – “Gergedan” (Yazan: Eugène Ionesco) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu. Bakkal ve Mösyö Papiyon rollerinde. 
 11. 1972 – “Dün Bugün” (Yazan: Haldun Taner) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu. 
 12. 1973 – “Dev Aynası” (Derleyen: Haldun Taner) – Devekuşu Kabare Tiyatrosu (Ankara Nergis Sineması’nda sahnelendi). 

Kitapları

 • Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü, Sel Yayınları, İstanbul, 1998, ISBN 9755702629
 • Kemal Sunal Güldürüsü, Om Yayınevi, İstanbul, 2001, ISBN 9756827793

Hakkındaki kitaplar

 • Feriha Karasu GürsesKemal Sunal Film Başka Yaşam Başka, Sel Yayınları, İstanbul 2002, ISBN 9755701524
 • Nuran TuranKemal Sunal Çocukken, Önel Yayınevi, ISBN 9757248924 
 • Vadullah TaşKemal Sunal Filmlerini Anlatıyor, Esen Kitap ISBN 9786056224508

Ödüller

 1. 1977: 14. Antalya Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Kapıcılar Kralı
 2. 1998: 35. Antalya Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Kapıcılar Kralı
 3. 1989: 2. Ankara Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Düttürü Dünya

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=nHThbCjDun0

Fotoğrafları

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu