Yerli Erkek Ünlüler

Ümit Özdağ Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Ümit Özdağ
Tam adı: Ümit Özdağ
Doğum tarihi: 03 Mart 1961
Doğum yeri: Tokyo / Japonya
Burcu: Balık
Ailesi: Gönül Özdağ (Annesi), Muzaffer Özdağ (Babası)
Eşi: Burçin Özdağ
Çocukları: Alp Özdağ
Mesleği: Profesör, Milletvekili
Aktif Yılları: 1980 yılından bu yana
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Ümit Özdağ kimdir? Ümit Özdağ, 3 Mart 961 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da dünyaya gözlerini açmıştır. 27 Mayıs’taki askeri darbe sırasında kurmay yüzbaşı babası Muzaffer Özdağ’ın, Japonya hükümet müşaviri olarak görevlendirildiği Tokyo’da doğmuştur. Ailesi ile 1963 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

Baba Muzaffer Özdağ 1965 yılındaki genel seçimde MHP’den Afyonkarahisar Milletvekili seçilmiştir. İlk, orta ve lise öğrenim hayatını TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Üniversiteyi ise 1980-1986 yılları arasında Almanya’nın Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde başarı ile tamamlamıştır. Yüksek lisansını da planlı kalkınma ve devlet planlama teşkilatı üzerine Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi’nde 1986 yılında başlamıştır.

Ümit Özdağ, henüz lise yıllarında iken Çankaya Ülkü Ocakları’nda ve Ankara Koleji ülkücü hareket içinde siyasi mücadele içine girmiştir. Ankara Koleji’nde okurken Siyasi faaliyetlerinden ötürü 1977-1978 eğitim öğretim döneminin son günü dersler tamamlandıktan hemen sonra Ankara Valisi’nin emri ile okuldan atılmıştır. Bu yüzden lise diploması yine Ankara’daki Aktepe Lisesi’ndendir.

1990 yılında “Atatürk ve İnönü döneminde ordu-siyaset ilişkileri” adı çalışmasıyla siyaset bilimi doktorluğunu kazandı. 1992-1994 yıllarında dönemin MHP lideri Alsparslan Türkeş’in talimatı ile Ülkü Ocakları’nda açılan özel eğitim grubunda dersler vermiştir. 1993 yılındaki “Menderes döneminde ordu-siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs askeri hareketi” adlı tezi ile bu kez siyasal teori doçenti olmuştur. 2001 yılında ise profesörlük makamını elde etmiştir. 2005 yılına dek çalışmış olduğu Gazi Üniversitesi’nden dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafı ile yapılmış olan rektör atamalarını protesto ederek ayrılmıştır.

2005 yılında MHP Genel Başkanlığına aday olduğunu bildirdi fakat adaylığı kabul görmediği gibi partisinden de ihraç edildi. 2008 yılı ile birlikte Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki öğretim üyeliği görevine geri dönmüştür.

Ümit Özdağ, 1994 yılından itibren 3 ayda bir yayınlanan “Avrasya Davası” adındaki uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar konulu derginin hem editörlüğünü hem de kuruculuğunu üstlenmiştir. 2001 yılının başında ise “Armenian Studies” ve Ermeni Araştırmaları” adındaki dört aylık dergiyi yayınlamaya başladı. 2002 yılında ise İngiltere’nin Londra şehrinde “The Review of International Affairs” adındaki üç aylık dergi ile birlikte Frank Cass yayınevi ile birlikte “Ankara Papers” adındaki kitap dizisini yayınlamaya başlamıştır.

Ümit Özdağ, 2003 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı için din sorunları ve ilişkileri stratejik açıdan irdeleyen “Diyanet Araştırmaları Merkezi” (DİYAM) adındaki stratejik araştırma merkezini kurarak 6 ay kadar da başkanlığını üstlenmiştir.

Prof. Dr. Özdağ, Tel Aviv, Münih, Londra, Alma Ata, Bişkek, Tahran, Brüksel, İskenderiye, Kahire, Yeni Delhi, Tokyo, Moskova ve Washington’daki farklı araştırma merkezleri ve üniversitelerde konferanslar vermiştir. Bununla beraber birçok ülkede tebliğ sunarak konferanslara katılmıştır.

1997-1998 yılları arasında ABD’nin Baltimore eyaletindeki Towson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’daki etnik sorunlar gibi konularda incelemeler  yaparak aynı konular üzerine konferanslar vermiştir.

Ümit Özdağ, 1999 yılında stratejik araştırma merkezi “Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi” (ASAM)’ı kurmuştur. 2000 yılında ASAM’a bağlı bir şekilde çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. 2004 yılına dek de ASAM’ın yönetim kurulu üyeliğini ve başkanlığını yapmıştır. 2005 yılı itibari ile de 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, Dr. Burçin Özdağ ile dünya evine girmiş ve Alp adında erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.

Ümit Özdağ, 2010 yılında yeniden üyesi olduğu MHP’den Haziran 2011 genel seçimine İstanbul’dan milletvekili adayı oldu. Mart 2015’te MHP 11. Olağan Büyük Kurultayı’nda MHP MYK Üyeliğine seçildi. Haziran 2015 genel seçimlerinde MHP Gaziantep’ten 1. sıra Milletvekili olarak seçilmiştir. Mart 2016 tarihinde MHP Genel Başkanlığına Adaylığını açıklamıştır.

Kasım 2016 tarihine MHP Disiplin Kurulu bir kez daha Ümit Özdağ’ı partiden ihraç etmiştir.

Ekim 2017 tarihine kurucuları arasında yer aldığı İyi Parti’ye katıldı ve Haziran 2018’deki seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak bir kez daha TBMM’ye dönmüştür.

Videoları

TÜRKİYE NEREYE / ABDÜLLATİF ŞENER – ÜMİT ÖZDAĞ – 1. BÖLÜM – 10 EKİM

Türkiye’nin Nabzı – 20 Haziran 2018 (İYİ Parti Genel Başkan Yrd. Ümit Özdağ)

Ümit Özdağ Ben zıplamam zıplatırım

https://www.youtube.com/watch?v=D4KumxaB0b8

Ümit Özdağ Muhteşem Türk Milleti Konuşması

https://www.youtube.com/watch?v=QQfi_PwYFOw

Ümit Özdağ canlı yayında korkutucu gerçeği söyledi ve isyan etti!

Rasim Ozan Kütahyalı, Prof. Dr. Ümit Özdağ’ı çıldırtıyor. Öfkeden konuşamıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=UY9z3kwDgTY

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfogoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu