PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Recep Tayyip Erdogan kimdir 18

Tam adı: Recep Tayyip Erdoğan
Doğum tarihi:  26 Şubat 1954
Doğum yeri: Beyoğlu – İstanbul
Boyu: 1,85 m
Ailesi: Tenzile Erdoğan – Ahmet Erdoğan
Eşi: Emine Erdoğan
Çocuk (ları): Ahmet Burak – Necmettin Bilal – Sümeyye – Esra
Mesleği: Türk Siyasetçi – Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı, Türkiye’nin 12. ve Günümüzdeki Cumhurbaşkanı
Aktif Yılları: 2003’den Günümüze
imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 yılında doğmuştur. 1965 senesinde Kasımpaşa Piyale İlkokulunu bitirmiştir.

Liseyi ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden 1973 yılında bitirmiştir. 1981 yılında Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu’ndan mezun olmuştur. Lise ve üniversite zamanlarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif olarak görev almıştır.

1976 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Başkanlığına seçilmiştir. 1981 senesinde Milli Selamet Partisi kapatılmıştır. Yine 1976 senesinde İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı’na Erdoğan seçilmiştir. 1983 senesinde Refah Partisi kurulmuştur.

1980 yılına kadar görevlerini sürdüren Erdoğan, 12 Eylül döneminde partilerin kapanması sebebi ile özel sektörde çalışmıştır. Özel sektörde; müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yapmıştır.

İlginizi çekebilir: Erdoğan Bayraktar

Tekrar fiili siyasete 1983 yılında dönmüştür. 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı, Refah Partisi MKYK üyesi olan Erdoğan, 1986 milletvekili seçimlerinde milletvekili olmuştur.

1994 – 1998 yıllarında Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ile göreve başlamıştır. 12 Aralık 1997 senesinde Siirt’te bir konuşma yaparak şiir okumuştur. Fakat okuduğu şiir; öğretmenlere tavsiye edilen ve devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitapta yer aldığı için Erdoğan hapis cezası almıştır.

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki görevinin de son bulmasına sebep olmuştur. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları arasında yer alır. 12 sene boyunca bu partinin genel başkanlık görevinde bulunmuştur.

Türkiye anayasa değişikliği referandumu (2017) sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yeniden genel başkanı olmuştur. Erdoğan 2002, 2007, 2011 ve 2018 genel seçimlerinde genel başkanlık yapmıştır ve partisinin birinci olmasını sağlamıştır.

İlginizi çekebilir: Burak Erdoğan Kimdir?

2003 – 2014 yılları arasında başbakanlık yapan Erdoğan, seçimle doğrudan halk oyu ile seçilen ilk cumhurbaşkanıdır. 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili olamamıştır. Çünkü hakkında mahkeme kararı vardır. Fakat yasal düzenlemelerin yeniden yapılması 2003 senesinde Siirt ili için yeniden milletvekilliği seçimine katılmasını sağlamıştır. Yapılan seçimde oyların %85’ini almıştır. 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girmiştir.

2003 yılının 15 Mart tarihinde başbakanlık görevini almıştır. Hedefi; aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye’dir. Bu ideal doğrultusunda; birçok reform paketini kısa sürede uygulamaya koymuştur. Ortaya koyduğu reformlar sayesinde Batılı liderler ve yabancı gözlemciler olumlu gelişmeleri “Sessiz Devrim” olarak nitelendirmiştir.

Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde önemli adımlar atmıştır. Bu adımlar; tarihin dönüm noktası olarak nitelendirilen girişimler, Kıbrıs sorununun kalıcı çözümü gibi konularda olmuştur. Bunların yanı sıra; dünyanın birçok ülkesi ile ilişkilerin geliştirilmesi yönünde de çalışmaları olmuştur.

İlginizi çekebilir: Hakan Fidan Kimdir?

Yaptığı çalışmalar sayesinde Türkiye, bir merkez ülke haline gelmiştir. 2007 senesine yapılan genel seçimlerde %46,6 oy alan Recep Tayyip Erdoğan, büyük bir zafer elde etmiştir. Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60.Hükümeti’ni kurmuştur. Ayrıca tekrar güven oyu almıştır.

2011 seçimlerinde ise aldığı oy oranı artış gödtermiştir ve %49,8’e ulaşmıştır. Bu zafer sayesinde 61. Hükümeti kurmuştur. 10.08.2014 Pazar Günü, 12 cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Bu seçim ilk kez doğrudan halk oyları ile yapılma özelliği taşır.

16 Nisan 2017 tarihinde halk oylaması ile anayasa değişikliğine gidilmiştir. Bu halk oylamasında Cumhurbaşkanı’nın partili olabilmesinin önü açılmıştır. Bu gelişmenin ardından Recep Tayyip Erdoğan, 2017 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Büyük Kongre’de, AK Partinin genel başkanlığına yeniden seçilmiştir.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52.59 oy kazanmıştır ve yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. 9 Temmuz 2018 tarihine ise; 16 Nisan 2017’de kabul edilen anayasa değişikliği sonaso Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk cumhurbaşkanı olarak yemin etmiş görevine başlamıştır.

Emine Erdoğan ile evli olan Recep Tayyip’in 4 tane çocuğu vardır.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=6ysQjQOFOFs

Fotoğrafları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu