Yerli Erkek Ünlüler

Hakan Fidan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Hakan Fidan
Tam adı
: Hakan Fidan
Doğum tarihi: ??. ??. 1968
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Eşi: Nuran Fidan
Boyu: 1,8 m
Mesleği: Asker, Bürokrat, Bakan
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Hakan Fidan Kimdir? Hakan Fidan, asker, bürokrat ve bakandır. 2010 ve 2023 yılları arasında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı olarak görev yaptı.

Hakan Fidan Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara’da dünyaya gözlerini açtı.

Hakan Fidan Kariyeri

1986 yılında astsubay olarak mezun olup, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 15 yıl boyunca muhabere istihbarat astsubayı olarak hizmet verdi. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu’ndan da mezun olmuştur. Ayrıca Lisan Okulu’nu da başarıyla tamamlayarak dil konusunda da kendini geliştirmiştir.

İlginizi çekebilir: Recep Tayyip Erdoğan

Bir süre Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Almanya’daki Nato Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargâhı’nda görevlendirilmiştir. Bu görevi ile birlikte Almanya’da bulunan Maryland Üniversitesi’ni Yönetim ve Siyaset Bilimi alanında eğitim aldı ve başarıyla bitirdi.

OYAK Genel Kurul üyeliğine 2000 yılında seçilen Hakan Fidan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki mecburi hizmetinin ardından 2001 yılında ayrıldı. Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans ve doktora programlarına kaydoldu. Master tezi “Dış Politikada İstihbaratın Rolü”, doktora tezi ise “Bilgi Çağında Diplomasi: Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasındaki Rolü” konusundaydı. 2001 yılından 2003 yılına kadar, Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde siyasi ve ekonomik danışman olarak çalıştı.

Hakan Fidan, 2003 yılında Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) görevine atandı. Bu görevini 2007 yılına kadar sürdürdü. TİKA Başkanlığı döneminde, o zamanki Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yakın çalışma fırsatı buldu. 14 Kasım 2007’de, dış politika ve uluslararası güvenlik meselelerinden sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı.

Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na bölgesel temaslarda eşlik etti. Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın pek çok yurt dışı gezisine ve yabancı devlet adamlarıyla görüşmelerine katıldı. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından, Hakan Fidan’ın ismi bir süre Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği için de geçti.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevi sırasında Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu üyeliği kapsamında akademik çalışmalarına Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü’nde ve Londra’da Verification Technologies Research Center’da devam etti.

8 Mart 2008 günü Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğine atandı. Bu görevinden 2011 yılının Şubat ayında istifa etti. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde de akademisyenlik yapmıştır.

Fidan, 17 Nisan 2009 tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşar Yardımcılığı’na atandı. Daha sonra 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak Emre Taner’in yerine geçti. Emre Taner, yaş haddinden emekli olduktan sonra Fidan, 42 yaşında göreve başladı.

Göreve başlaması ile birlikte en genç müsteşar unvanını da elde etmiş oldu. MİT Müsteşarlığı’nın kurulduğu tarih olan 1965 senesinden 1992’ye kadar, bu göreve korgeneral rütbesindeki subaylar atanıyordu. Sönmez Köksal’dan sonra MİT’in dışından teşkilatın başına getirilen ikinci kişi ise Hakan Fidan oldu.

Hakan Fidan, Nuran Fidan ile evli ve 3 çocuk babasıdır. MİT Müsteşarı olarak görev yaparken, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak üzere 6 Ocak 2015’te istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde AK Parti’ye yaptığı başvuruyu geri çektiğini açıkladı. Bunun üzerine 10 Mart 2015 tarihinde MİT Müsteşarlığı görevine yeniden döndü.

3 Haziran 2023 günü Mevlüt Çavuşoğlu’nun yerine Dışişleri Bakanı olarak Hakan Fidan atandı. Aynı zamanda, Hakan Fidan’ın MİT başkanlığı görevine İbrahim Kalın getirildi.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu