Yaşam

Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hünnap, pek çok faydaya sahip olan bir meyvedir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Zorlu hava şartlarına ve zararlı böceklere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple heyelan ile mücadelede de kullanılır.

Hünnap ağacı, meyvesinin aksine dalları da alternatif tıpta sıkça kullanılmaktadır.  Hünnap ağacı, nisan ayından mayıs ayının sonuna kadar çiçek açar. Meyvesi iğdeye benzemektedir. İlk defa yiyenler ile tadını elmaya benzetirler.

hunnap 1

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

1- Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Hünnap, geleneksel olarak Çin tıbbında uyku sorunlarını tedavi etmek için kullanılıyordu. Hem meyve hem de tohumlar flavonoidler, saponinler ve polisakkaritler bakımından zengindir. Saponin, geçmişte birçok uzman tarafından doğal bir uyku düzenleyicisi olarak lanse edildi. Sakinleştirici özelliği, tüm sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etki sağlayarak uykuyu uyandırmaya yardımcı olur.

2- Kronik Kabızlıktan Kurtulmaya Yardımcı Olur.

Pek çok insan kabızlıktan şikayetçidir. Kabızlık kadar ciddi bir durum ne yazık ki hiçbir zaman açıkça konuşulmuyor. İnsanlar sorunu kimseye itiraf edemeyecek kadar utanıyor. Bu durum belki de tüm mide-bağırsak sağlığı için yapabilecekleri en kötü şeydir. Bir avuç hünnap bu problemden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Hünnaptaki yüksek kuantum lif, bağırsak hareketlerini ve sindirimi düzenlemeye yardımcı olur.

3- Kaygıyı Yatıştırır.

Hünnapın beyin ve sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kaygıyı gidermeye yardımcı olur. Hünnap meyvesinin veya hünnap yağı özütünün yatıştırıcı etkilerinin de hormonal seviyelerde çalıştığı ve zihninizde ve vücudunuzda sakin, rahat bir his uyandırdığı bilinmektedir.

4- C Vitamini Açısından Zengin

Hünnaplar, temel vitamin ve antioksidanlardan oluşan bir güç merkezidir. Özellikle C vitamini bakımından çok zengindirler. C vitamini cildi canlandırmaya yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşır ve hastalıkları uzak tutarak bağışıklığı güçlendirir. 100 gram hünnap 69 miligram C vitamini içerir. Vücudumuz C vitamini üretemediğinden, mevcut olan doğal kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak önemlidir.

hunnap 2

5- Kan Basıncını Düzenler

Bu meyve, düşük tuz içeriğine ve yüksek potasyum içeriğine sahiptir ve meyveye ilişkin bu özelliklerin her ikisi de tansiyon seviyenizin kontrol altında olmasını sağlar. Potasyum, kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olur. Kan damarları gevşediğinde, daha yumuşak kan akışı olur ve basınç uygundur.

6- Kan Dolaşımını Düzenler

Zengin bir demir ve fosfor kaynağı olan hünnaplar da kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Kanınızdaki ya da aneminizdeki düşük demir içeriği kas zayıflığına, yorgunluğa, hazımsızlığa, sersemlik ve bilişsel sorunlara yol açabilir. Hünnap sadece kan akışını artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha düzgün kan dolaşımını da sağlar.

7. Kemik Gücünü Artırır

Hünnapı tüketmek de daha güçlü kemiklere sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bu meyve, kemik gücünü artırmaya yardımcı olan kalsiyum, fosfor ve demir gibi  elementler ile yüklüdür. Osteoporoz ve diğer kemik bozucu durumlardan muzdarip olanlar, etkiyi tersine çevirmek ya da durumu daha iyi yönetmek için bu tatlı ve ekşi meyveyi tüketmelidir.

hunnap 3

Hünnap ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu