Yerli Kadın Ünlüler

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Hafize Gaye Erkan
Tam adı
: Hafize Gaye Erkan
Doğum tarihi: ??. ??. 1979
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Eşi: Batur Biçer
Çocuk(ları): Aslan Selim (2022)
Mesleği: Mühendis, Ekonomist, İş Kadını
Aktif Yılları: 2000’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Twitter Hesabi

Hakkında

Hafize Gaye Erkan Kimdir? Hafize Gaye Erkan, “Müthiş Türk Kızı” olarak adlandırılan kariyeri ile yurt dışından ülkesini başarı ile temsil eden bir iş kadınıdır.

Hafize Gaye Erkan Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

1979 yılında İstanbul’da doğan Hafize Gaye Erkan, annesi matematikçi ve babası makine mühendisi olan bir ailenin kızıdır.

Hafize Gaye Erkan Eğitimi

Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayan Erkan, ikincilik elde ederek okulunu bitirmiştir. Girdiği üniversite sınavında da Türkiye 26. olarak başarısını taçlandırdı. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne girdi. Başarısını üniversite eğitiminde de sürdürdü ve rekor puan ile bitirdi. Bu başarısı sayesinde, Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California gibi 9 farklı üniversiteden burs teklifi almıştır.

Erkan, tercihini Princeton Üniversitesi’nden yana kullanarak burada öğrenim görmeye karar vermiştir. Aldığı onursal doktora bursu ile birlikte bir ev, ayda 3 bin 200 dolar ve ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânı da verildi.

Doktora programı normalde 2 yıl sürüyordu. Fakat 12 dersten oluşan programı bir yılda tamamlamayı başardı. Hafize Gaye Erkan, dünya çapında birçok ünlü ismi mezun etmiş ve 250 yıllık geçmişiyle tarihi bir üniversite olan Princeton’da doktorasını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci unvanına da sahip oldu.

Erkan’ın bu başarısı sayesinde ABD’nin en genç finans profesörü unvanını kazanmasıyla birlikte, üniversite yönetimi de mezuniyet süresini kısaltma kararı aldı. Yaklaşık 2.5 asırdır uygulanan 2 yıllık mezuniyet zorunluluğu, Erkan’ın başarısı sonrası 1 yıla düşürüldü.

Hafize Gaye Erkan Kariyeri

Erkan, başarılı kariyeriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. 2019 yılında Crain’s Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’s Women to Watch listesine girme başarısı gösterdi. Ayrıca, 2018 yılında San Francisco Business Times’ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business’ın 40 Yaş Altı 40 listelerinde kendisine yer bulmuştur.

Hafize Gaye Erkan, 2022 yılının Mart ayında Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılmıştır. Daha öncesinde ise Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yapmıştır. Şirket, 2021 yılında LVMH tarafından satın alınana kadar burada görev yaptı. Aynı zamanda, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde (Operations Research and Financial Engineering Department Advisory Council) aktif olarak görev almaktadır.

İş hayatında oldukça başarılı bir geçmişi olan bir Erkan, First Republic Bank’ta sekiz yıl boyunca pek çok önemli görev üstlendi. Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu, İcra Kurulu Eş Başkanı ve Eş Risk Sorumlusu gibi farklı pozisyonlarında bulundu. Bu süre zarfında, bankanın yönetimi ve yatırım stratejileri konusunda aktif bir rol oynadı.

Daha önce ise, 10 yılını Goldman Sachs’ta geçirdi. Goldman Sachs’ta da Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı gibi görevleri başarılı bir şekilde icra etti. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük bankaların ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurulları ile üst düzey yöneticilerine danışmanlık hizmetleri sundu. Özellikle bilanço yönetimi, stres testi, sermaye planlaması, satın alma, risk yönetimi ve birleşme gibi konularda uzmanlaşmıştı.

28 Mayıs 2023 Pazar günü tekrardan Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan‘ın Merkez Bankası’nın başına Hafize Gaye Erkan’ı getireceği söyleniyordu. 9 Haziran 2023 gün yapılan atamalara göre Hafize Gaye Erkan Türkiye’nin ilk kadın merkez bankası başkanı oldu.

Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanlığından İstifa Etti!

Hafize Gaye Erkan, 2 şubat 2024 tarihinde, görevde olduğu Merkez Bankası Başkanlığından istifa etti. Yerine yardımcısı Fahit Karahan atandı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu