Yerli Erkek Ünlüler

Fatih Karahan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

fatih karahan kimdir 3
Tam adı
: Fatih Karahan
Doğum tarihi: ??. ??. 1982
Doğum yeri: Eskişehir, Türkiye
Burcu: 
Ailesi: Hatice Karahan (Annesi), Servet Rüştü Karahan (Babası)
Eşi: 
Çocukları: 2 kızı var
Mesleği: Ekonomist, Akademisyen
Aktif Yılları: 2012 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Fatih Karahan Kimdir? Fatih Karahan, ekonomist ve akadesmiyendir.

Fatih Karahan Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Fatih Karahan, 1982 yılında Eskişehir’de dünyaya gözlerini açtı. Aslen Uşak, Karahallı’lıdır. Annesi göz doktoru Hatice Karahan, babası ise Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan’dır. Eski Ak Parti Eskişehir miletvekili ve Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ın yeğenidir.

Fatih Karahan Eğitimi

İlkokul ve ortaokul eğitimini Eskişehir’de bitirdikten sonra lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde aldı. Ünivesite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini ABD’de yer alan Pennsylvania Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde bitirdi.

Fatih Karahan Kariyeri

Kariyerine 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başladı. Yine aynı kurum içerisinde, 2022 yılına kadar İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev aldı. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

Fiyat dalgalanmalarının ücretlere olan etkileri, işgücü gelir riskinin doğası ve işgücü piyasası politikalarının makroekonomik sonuçları üzerine geniş kapsamlı araştırmalar gerçekleştirdi. Bu alanda önemli deneyimler kazandı. Uzun bir süre boyunca Amerika’da faaliyet gösterdi. New York Merkez Bankası’na bağlı Para Politikası Araştırma Bölümü’nde ekonomik araştırma danışmanlığı görevini üstlendi.

Evli ve iki kız babası olan Karahan, Amerika Merkez Bankası (FED)’nde yedi yıl boyunca ekonomist olarak görev aldı. Daha sonra Amazon ile anlaşma yaparak iki yıl süresince baş ekonomist olarak görev yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na 28 Temmuz 2023 tarihinde atanan Karahan, 2 Şubat 2024 günü mevcut başkan Hafize Gaye Erkan‘ın görevinden ayrılması sebebi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu